Böcek İlaçlama İçin Hangi Böcek İlacı Kullanılmalı?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Tarihi insanlardan bile eski olan böcekler, konutların, işyerlerinin davetsiz ve istenmeyen misafirleridir. Çoğu kez bir istila ile sonuçlanmadan önlem alınması zorunludur. Böcek ilacı akla gelen ilk çözümdür. Çünkü kısa sürede kurtulmayı ve böceklerin artık görünmez olmasını sağlamaktadır. Ancak bu işlem, özellikli bir iştir ve çoğu kez yapılan yanlış uygulamalar böcekleri geçici süreliğine ortadan kaldırmaktadır. Buradaki asıl mesele, atasözünde de belirtildiği gibi sineği öldürmek değil bataklığı kurutmak olmalıdır.

Bu bağlamda böcek ilaçlama evde yapılabilecek bir uygulamadır. Ancak bataklığı kurutmak işin profesyonellerine bırakılmalıdır. Çünkü böceklerin türleri, üreme alanları ve şekilleri, onları yok edecek kimyasal ya da doğal ürünler farklıdır. Örneğin hamam böceğini sinek ilacı ile yok etmek mümkün değildir. Kaldı ki kökünü kurutmadan yapılan ilaçlama sadece geçici rahatlamalar sağlar. Hangi böceğin ne kadar zamandan bu yana orada olduğundan, üreme koşullarının hala devam edip etmediğine kadar pek çok değişken bulunmaktadır. Bu nedenle böcek ilaçlama iyi araştırılmalı, eğer sonuç alınamıyorsa profesyonellere bırakılmalıdır.

Böcek İlacı Neye Göre Seçilmeli?

Böcekler, genellikle pis, nemli ve sıcak ortamlarda çoğalır. Evin bahçeli ya da daire olması, görülen böceğin türünde de farklılıklar gösterir. Burada yapılması gereken en önemli konu, böceğin türünün belirlenmesidir. Böcek türlerinden kurtulmanın tek yolu ilaç değildir. Ürediği nokta, yayıldığı alanlar ve gıdaya ulaşım yolları iyi belirlenmelidir. Bu belirlemeler yapıldıktan sonra da uygun böceğe uygun böcek ilaçlama yapmak gerekir.

Kullanılacak ilaç için kesinlikle bir uzmandan yardım alınmalıdır. Çünkü doğalı bulunabilse de çoğu böcek ilacı kimyasallardan oluşmaktadır. Bu kimyasallar da deri ile temasta ya da solunum yoluyla insan vücuduna girdiğinde istenmeyen sonuçlar yaşanır. Bu konuda internetten araştırma yapabilirsiniz ama size en iyi yardımı bu işin profesyonelleri verir. Bu konunun üzerinde önemle durmanızda yarar vardır. Çünkü böceklerden kurtulma uğruna kendinizin ve evdekilerin hayatını tehlikeye atmamanız önemlidir.

Günümüzde karşılaşılan en sık böcek türleri ve kurtulma yöntemleri başlıca şunlardır:

Karınca İlacı

böcek ilaçlama

Karıncalar insanlara zararsızdır ancak yaşam alanlarını işgal eden canlılardır. Yuvaları toprağın altında bulunmasına karşın, besin için koloniler halinde metrelerce yol giderler. Bahçeli ya da yol hizasında bulunan apartman dairelerinde sıklıkla görülmektedir. Karıncalar besini bulma konusunda uzmandır. Onlardan kurtulmak için açıkta besin bırakmamak bir yöntemdir. Ama yeterli değildir. Besinin olduğu yeri tespit ettikten hemen sonra hedeflerini doğrudan bu bölgeye yöneltirler.

Besin olan yerlerin başında mutfak gelir ve karıncalar burayı istila eder. Bu gibi durumlarda böcek ilacı işlemi kaçınılmaz olur. Karıncalar için sıvı ve toz şeklinde ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar genelde katar yolları takip edilerek yuva bölgesine ve eve girdikleri bölgeleri uygulanmaktadır. Karınca ilacı öldürücü olduğu gibi uzaklaştırma amacı ile de kullanılmaktadır. Ancak gıdaların çok bulunduğu alanlara uygulanacağından dikkatli olmak gerekir. Karıncalar uğruna mutfaktaki gıda maddelerini zehirlemek de olasıdır. Bu nedenle bir uzmandan yardım almak karıncalardan sonsuza kadar kurtulmakta yardımcı olur.

Hamam Böceği İlacı

böcek ilaçlama

İnsanlık tarihinin baş edilmesi en zor böceklerinin başında bu tür gelmektedir. Hamam böceği ilacı olmadan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Kalorifer daireleri, depolar, kullanılmayan odalar, garaj gibi yerlerde ürerler. Sıcak, nemli ve pis ortamları çok severler. İnsanların tükettiği hemen her şey onlar için besindir. Bu nedenle kullanılmayan gıda ambalajları bile üremeleri için yeterlidir.

Dizanteri, hepatit ya da mantar hastalıkları gibi bulaşıcı hastalıkları da taşıyabildiklerinden kesinlikle mücadele edilmesi gereken türlerin başında gelir. Çok dayanıklı bir tür olmaları onlarla mücadeleyi de son derece zorlaştırır. Uygun ortamda her mevsim üreyebilen bu böceklerle mücadele bireysel olarak neredeyse imkansızdır. Çünkü 20’den fazla yumurtanın bulunduğu paketleri her yere bırakırlar. Bu nedenle örneğin bir apartmanda görülmüşse tüm apartmanın hamam böceği ilacı ile ilaçlanması gerekmektedir.

Ortalama 15 ay ömürleri bulunan bu böcekler uygun ortam sürdüğü sürece üremeye devam ederler. Bu nedenle böcek ilaçlama profesyoneller tarafından yapılması gerekir. Çünkü uzmanlar, böceğin izini bularak olası üreme merkezlerini de ilaçlayıp aynı zamanda temizlik yapmaktadır.

Gümüş Böceği İlacı

Evlerin nemli ve karanlık ortamlarında üreyen ve istilacı türler arasında yer alan gümüş böceği en zararlılardan biridir. Nem ve sıcaklık, bu böcek türlerinin üremesi için en uygun ortamı yaratır. Gümüş böceği ilacı kullanılmadan kurtulmak neredeyse imkânsızdır. Evlerin depo, banyo, kiler gibi nemli bölgelerinde yuva yapan bu böcek türü karanlığı sever. Evdeki her türlü gıda bu böcek türünün besinidir. Bunun yanında kâğıt ve kumaş gibi ürünlerle de beslenirler.

Bu böcek türü genellikle bahçe gibi yerlerde görülmektedir. Havaların ısınması ve nemin azalması onları yeni yaşam alanı bulmaya zorlar. Özellikle kış aylarında kalorifer dairesi gibi sıcak ortamlarda üremelerini sürdürürler. Bu durumda size böcek ilaçlama gereklidir. Çünkü üreme ve yayılma alanları tamamen temizlenmelidir. Doğal ortamda döküntü yapraklar ya da nemli taş altı gibi yerlerde yaşayan bu böceklerle topyekûn mücadele gereklidir. Evinizde bu böcekten varsa ilaçlamaya üreyebilecekleri alandan başlamalısınız. Hemen sonuç almak çok zordur. Bu nedenle bir profesyonelden yardım almak en doğrusudur.

Kalorifer Böceği İlacı

İstilacı türlerin başında bu böcek türü gelmektedir. Hemen hemen her ortama uyum sağlayabilme özellikleri vardır. Duvar boşlukları, kapı altları gibi yerlerden eve girip yerleşirler. Eve giren bir çift kalorifer böceği bir yıl içinde 30 binden fazla ürer. Bu nedenle kalorifer böceği ilacı olmadan onlardan kurtulmak imkansızdır. Dişiler, nimf adı verilen yumurtalarını bir süre sırtında taşıdıktan sonra kuluçkaya bırakır. 17 günlük kuluçka süresi tamamlandığında artık dönülmez bir noktaya girilmiş demektir.

Bulunan ortama göre kendini adapte edebilen bu canlı ile tek tek mücadele etmek, belli yerleri ilaçlamak imkansızdır. Kalorifer böcekleri için tuzak yemler, kimyasal püskürtme ilaçlar ya da tozlar bulunmaktadır. Ama en iyi yöntem evi ya da apartmanı tamamen ilaçlamaktır. Sadece canlıların yok edilmesi yetmez, aynı zamanda yumurtaların da yok edilmesi gerekir. Bunun da en iyi yöntemi profesyonel böcek ilaçlama şirketinden yardım almaktır.

Sümüklü Böcek İlacı

böcek ilaçlama

Bahçeli evlerin en büyük sorunlarından biri sümüklü böceklerdir. Yumuşakça sınıfından olan bu canlılar özellikle geceleri aktif olurlar. Nemli ve ılık havaları seven bu canlıların ya da canlıların salgısının insan sağlığına doğrudan bir zararı tespit edilmemiştir. Ancak bahçedeki bitkiler, yeşillikler ve çiçekler için oldukça zararlıdır. Bu nedenle sümüklü böcek ilacı onları uzak tutmakta yararlıdır.

Toprağın altında yumurtalar bırakarak ürerler. Bu canlılar soğuk ya da aşırı sıcak günlerde görülmez. Ancak hafalar ılıdığında ve nem gerekli düzeye ulaştığında ortaya çıkarlar. Küçük ve büyük türleri bulunan sümüklü böceklerin üremesinin önleminin alınması gereklidir. Çünkü kontrolsüz üreme sonucu istilacı bir türe dönüşebilirler ve bahçeye büyük zarar verirler. Bu nedenle üreme ve beslenme alanları böcek ilacı ile ilaçlanmalıdır. Bireysel mücadelenin yetersiz kaldığı noktalarda böcek ilaçlama firmaları profesyonel çözümler üretir.

Kulağakaçan Böceği İlacı

böcek ilaçlama

Özellikle ağaçlı bölgelerde sıklıkla karşılaşılan böcek türü kulağakaçandır. Karanlık küçük deliklerde ürediği için bu ismi aldığı düşünülen bu kıskaçlı böcek çoğu kişide tedirginlik yaratır. Besin bulma konusunda sıkıntı yaşadığı durumlarda evlere yerleşebilmektedir. Bu durumda böcek ilaçlama kaçınılmazdır. Ilık ve nemli ortamlarda hızla üreyebilen bu canlı için Kulağakaçan Böceği İlacı kullanılması gerekmektedir. Özellikle bahçeli ya da ağaçlık alanlara yakın evlerde sıklıkla görülmektedir.

Karanlık olduğunda besin aramak için ortaya çıkan bu canlılar önlem alınmazsa istilacı bir türe dönüşebilirler. İnsan sağlığına doğrudan etki eden bir toksin barındırmasa da virüs ve bakteri taşıdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, bu canlı görüldüğünde böcek ilacı uygulaması elzemdir.

En Etkili Böcek İlacı Hangisi?

Böcekler, insanlar var olduğundan beri mücadele edilen yaratıklardandır. Uygun ortamı bulduğunda koloniler halinde üreyebilmekte ve istilacı türlere dönüşebilmektedir. Yukarıda bahsedilen böceklerden bazılarının insan sağlığına doğrudan zararı bulunmasa bile sağlığı bozma ihtimali her zaman vardır. Çünkü böcekler nemli ve pis ortamlarda üreyen canlılardır. Bu da onları potansiyel bakteri ve virüs taşıyıcı haline getirir.

Böceklerden kurtulmanın, onları uzak tutmanın yöntemi etkili böcek ilaçlamadır. En etkili böcek ilacı hangisi sorusuna verilebilecek cevaplar vardır. İnsanlık tarihi boyunca mücadele edilen böcekler için doğal ya da kimyasal pek çok ilaç bulunmaktadır. Ancak burada önemli olan etkili ilaç değil, etkili ilaçlamadır. Böcekler tek başlarına yaşamazlar. Yuvalandıkları ve üremeyi sağladıkları yerler bulunmaktadır. Böcekle mücadele için öncelikle yuvalanma ve böcek yolları tespit edilmelidir. Görünen böceği yok etmek, buzdağının görünen yüzüdür.

Çünkü geride daha binlerce yumurta kalıp kalmadığını bilemezsiniz. Bu nedenle böcek ilacı uygulaması bireysel mücadelelerle çözüme kavuşmaz. Uzmanlık gerektiren bu iş için uzmanlara güvenmek gereklidir. Elinizde püskürtmeli ilaç şişeleri ile böcek peşinde günlerce koşmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine ilaçlama şirketleri ile görüşerek tek seferde etkin sonuca hızlıca ulaşın.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın