Böcek İlaçlama Kaç Gün Sürer?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Herhangi bir böcek türü eve ya da ofise geldiğinde ister istemez bir rahatsızlık oluşur. Bu rahatsızlığın önüne geçmek için böcek ilaçlama işlemleri uygulanır. Böcek ilaçlama işleminin kaç gün süreceği bazı özelliklere göre değişmektedir. Örneğin büyük bir alan için uzun bir ilaçlama işlemi uygulanırken küçük alanlarda işlemler daha çabuk bitmektedir. Bunun dışında böcek yoğunluğu da önemli bir etkendir. Böcek ne kadar çoksa işlemler bir o kadar uzar. Ortalama 1-3 günü içinde bitmektedir.

Böcek İlaçlama Sonrasında Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle böcek ilaçlama sonrasında ilaçlama yapılan ortama belirli bir süre girilmemesi gerekmektedir. Bunun dışında ilk olarak ortam havalandırılmalıdır. Mutfakta yer alan tüm eşyalar yıkanmalıdır. Ancak yerlere kesinlikle ıslak bir temizlik yapılmamalıdır. Bir hafta sonrasında yerleri silebilirsiniz. Temizlik malzemeleri kullanılırken çok dikkat edilmelidir. Çamaşır suyu bir süre asla kullanılmamalıdır. İlaç ile birleşen kimyasallar tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.  Bunun önüne geçmek için tedbiri en baştan almak gerekir. İlaçlama yapan uzman ekip ile nasıl bir yol izleneceği konuşulmalıdır.

İkinci Defa Böcek İlaçlama İşlemi Yapılması Gerekir Mi?

İkinci Defa Böcek İlaçlama İşlemi Yapılması Gerekir Mi

Eğer istenilen bir sonuç alınmadıysa ikinci defa böcek ilaçlama işlemi belirli bir süre geçtikten sonra yeniden yapılabilmektedir. Ancak ilk ilaçlamanın ardından ortalama 3 hafta geçmesi gerekir. Böcek yoğunluğu fazla ise buna ihtiyaç duyulabilmektedir. Evin gizli noktalarına saklanan böcekler vardır. Bu nedenle hemen ilk seferde istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Belirli bir süre beklemeli ve gidişatı izlemelisiniz. Ortalama 3 hafta sonrasında tekrar ilaçlama yapıp yapmayacağınıza rahatça karar verebilirsiniz.

İlaçlama Sonrasında Eve Ne Zaman Girilmelidir?

’İlaçlama sonrasında eve ne zaman girilir?’’ sorusu pek çok kişinin aklına takılmaktadır. İlaçlamalar kokulu ve kokusuz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Eğer kokusuz bir ilaçlama yaptırdıysanız eve kısa bir süre sonra girip havalandırmalısınız. Ancak kokulu böcek ilaçlama işleminde eve ortalama 6 saat girmemeniz gerekir. Yoksa tehlikeli bir senaryo söz konusu olur. Bu durumda evde evcil hayvanlarınızı da kesinlikle bırakmamalısınız. Belirli bir süre geçtikten sonra eve girdiğinizde direkt camları açın. 2 saat boyunca havalandırma işlemi yapmalısınız.

Kokusuz Böcek İlaçlama İşlemi Nedir?

Kokusuz Böcek İlaçlama İşlemi Nedir

İlaçlama çeşitlerinden biri de kokusuz yapılandır. Kokusuz böcek ilaçlama işlemi belirli bazı böceklerin yok olmasını sağlamaktadır. Belli başlı türlere etki eden bu sistem, evde bulunan böcek türüne ve yoğunluğuna göre tercih edilmektedir. Sıvı püskürtme şeklinde uygulamaya sahiptir. Sonrasında ilaçlama yaptırdığınız alana kısa sürede girebilirsiniz. Ancak direkt alanın havalandırılması gerekir. Ayrıca bir ofiste yapılması gerekiyorsa çalışma saatleri sırasında yapılması pek bir sorun oluşturmayacaktır. Uzman kişiler tarafında yapılan bu işlem öncesinde detaylı bilgi alınması gereklidir.

Böcek İlaçlama Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlaçlama sırasında asla evde insan ve evcil hayvan bulunmamalıdır. Böcek ilaçlama sonrasında ise 6-7 saat eve girilmemelidir. Eve ilk girdiğinizde ise direkt pencereleri açın ve evi havalandırın. 2-3 havalandırma işlemi gerçekleştirildikten sonra temizlik yapılmak istenecektir. İlk temizlik yapılması gereken yer mutfaktır. Tabaklar, bardaklar yıkanmalı ve üzerine sinen ilaç varsa temizlenmesi sağlanmalıdır. Bunun dışında bebekli evlerde özellikle dikkat edilmelidir ve detaylar öğrenilmelidir. İlaçlama sırasında uzman ekip dışında eve giriş yapılmamalıdır.

İlaçlama Sonrasında Kullanılacak Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

İlaçlama Sonrasında Kullanılacak Temizlik Malzemeleri Nelerdir

Evde bulunan böceklere karşı ilaçlama işlemi gerçekleştirildikten sonra evler hemen temizlenmek istenir. Ancak bunun bir vakti vardır. Ayrıca böcek ilaçlama sonrasında kullanılacak temizlik malzemeleri bulunur. Öncelikle ev havalandırılır bunun dışında eşyalar temizlenir. Yerlere asla ıslak temizlik yapılmaması gerekir. Çünkü ilacın etkisi kaybolur. Yerler ortalama 1 hafta sonra su ile temizlenmelidir. Çamaşır suyu gibi temizlik malzemeleri kesinlikle kullanılmaması gereken deterjanlar arasında yer alır. Sert ve çok etkili malzemeler, ilaç sıvısı ile birleşerek ortamda bulunan kişileri zehirlenme tehlikesine sokabilir.

Böcek İlaçlama Kimler Tarafından Yapılır?

Böcek ilaçlama mutlaka alanında profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Uzman bir ekip evin ya da ofisin boyutlarına bakarak buna göre ilaçlama yapmaktadır. Büyüklük, böcek yoğunluğu ilaçlamanın nasıl yapılacağını belirler. Donanımlı ve uzman bir ekip tüm koşulları düşünerek buna göre hareket etmektedir. Ayrıca ilaçlama öncesinde ve sonrasında gerekli bilgileri vermektedir. Özel kıyafetler ile gerçekleştirildiği için zehirlenme yaşanmaz. Profesyonel ilaçlama yapan kişiler zaten gerekli tüm bilgilere sahip olduğu için gönül rahatlığı ile işlem onlara teslim edilmektedir.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın