Temizlik Firmaları Nasıl Çalışır?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Detaylı temizlik artık hayatın her alanında bir ihtiyaçtır. Çünkü hayat koşturmacası içerinde herkes kendisi yerine detay düşünecek profesyonel bir hizmete ihtiyaç duyuyor. İşte temizlik firmaları da hizmet sektöründe son dönemlerde öne çıkan bir alandır. Fakat her firma aynı derecede profesyonel hizmet veremeyebilir. İşte bunu ölçmenin yolu “temizlik firmaları nasıl çalışıyor” sorusunun cevabında gizli. Bu içeriğimizde sizler için temizlik firması nedir, nasıl çalışır, ne işe yapar gibi konular hakkında detayları sunduk. İyi okumalar dileriz.

Temizlik Şirketi Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi temizlik şirketleri, hijyen ve temizlik hizmeti sunan kurumsallaşmış yapılardır. Bu alanda deneyimli ve yetkinlik sahibi personelleri ve modern ekipmanları ile bir plan dahilinde temizlik hizmeti veren şirketlerdir. Müşterilerinin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda temizlik hizmeti veren bu firmalar, sizin yerinize temizlik işlemlerini gerçekleştirir. Müşteri odaklı yapısı ile temizlik ve hijyeni üst seviyelere taşır.

Temizlik firmaları önceki zamanlarda sadece yüksek katlı binalar ve kamu alanlarında boy gösterse de günümüzde durum hiç de öyle değildir. Çünkü modern dünyanın gerekliliklerini karşılamak adına kadınlarında aktif iş hayatına katılmaları ile daha yaygın bir hal aldı. Ayrıca küresel ısınma ile salgın hastalıkların baş göstermesi, profesyonel temizliğe olan ihtiyacı artırmıştır. İşte bu firmalar tüm alanlarda yapılması gereken temizliği sizin adınıza gerçekleştiren kurumlardır.  

Hem sağlık hem de görsel açıdan yaşam ve iş alanlarını hijyenik kılan temizlik firmaları mega kentlerin elzem ihtiyacıdır. Dolayısıyla İstanbul temizlik şirketleri bu alanda hizmet vermektedir.  Bu firmalar özellikle ofis ve ev temizliği konusunda hedeflenen hijyeni sağlar. Aksi takdirde kalabalık ortamlarda sürekli insan sirkülasyonu kaynaklı hastalık riski artar. Bunun yanında böcek ilaçlama gibi hizmetlerle de haşerelere karşı savaş açar. Özetle sizin sağlığınız ve konforunuz için her alanda hijyen sağlar.

Temizlik Şirketleri Ne İş Yapar?

Eski zamanlarda evler küçük, işyerleri dar ve kadınlar da evdeydi. Durum böyle olunca evlerin temizliğini kadınlar pratikçe yapabilirdi. Küçük esnaf statüsünde olan işyerleri ise çırağı ile günlük temizlik çözümü arardı. Oysa şimdi yaşam ve iş alanları olabildiğince geniş, çok katlı ve bol camlı bir yapıda. Ayrıca yapılarda bulunan çok fazla mimari detay temizliğini zor hale getirdi. Bir de bunun üstüne kadınlar da iş hayatında en az erkekler kadar aktif. Kısaca temizlik firmaları tüm bu alanlarda elzem bir ihtiyaç olan hijyeni sizin adınıza yapar.

Aybars Temizlik gibi profesyonelleşmiş bir temizlik firması bu alanda birçok ihtiyacı karşılar nitelikte hizmetler verir. Verdiği hizmetler:

 • Rezidans temizliği
 • Koltuk yıkama
 • AVM temizliği
 • Okul temizliği
 • Fabrika temizliği
 • Otopark zemin temizliği
 • İnşaat sonrası temizlik
 • Böcek ilaçlama
 • Dış cephe cam temizliği
 • Profesyonel dezenfeksiyon işlemleri
 • Ev, villa, daire ve konut temizliği
 • Yangın ve su baskını sonrası temizlik
 • Organizasyonlar sonrası yapılması gereken temizlik

Temizlik firmaları sadece gözle görülebilir bir temizlik anlayışı ile hizmet vermez. Ulaşılması zor nokta ve alanları da temizler. Bu noktalarda haşere, bakteri ve mikrop üremesine elverişli koşulları tersine çevirir. Dolayısıyla hem görsel hem de sağlık açısından kayda değer bir yarar sağlar. Yapılan derinlemesine ve profesyonelce temizlik ile yapı malzemelerinin çizilmesini ve zarar görmesini de önler. Dolayısıyla eşyaların ömrünü ve kirlenme süresini de uzatır.

Günümüzde temizlik firmaları, şirket ve fabrikaların imajını yükselten bir değere de sahiptir. Çünkü rekabet ortamının sertleşmesiyle birlikte müşteriler sadece ürün ve hizmet kalitesi ile ilgilenmez. Bunun yanında o firmanın temiz ve düzenli olması işe verdiği titizliği gösterir. İşte ofis temizlik şirketleri istikrarlı ve yüksek hijyen anlayışı ile sizin işe verdiğiniz önemi gösterir. Dolayısıyla müşterilerin gözünde de imajınızı yükseltir.

Dış Cephe Cam Temizliği

İnşaat sektöründe yaşanan kendini aşan gelişmeler ile yapılar farklı bir boyuta taşındı. Yapıların çok katlı olması ve depreme dayanıklı birbirinden özel malzemelerle donatılması düzenli temizlik ihtiyacını doğurur. Yapıların dışı genelde alikopat, kompozit ve cam gibi farklı yapı malzemeleri ile kaplanır. Dolayısıyla özelliklerine has temizlik malzemesi seçilerek temizlenmesi gerekir. İşte bunu da ancak profesyonel temizlik firmaları yapabilir.

Dış cephe cam temizliği yapılırken profesyonel personeller ve doğru ekipmanla yapılması gerekir. Aksi takdirde dış cephede yapılan temizlik istenen gibi olmaz. Ancak doğurduğu sonuçlar sadece bu kadar değildir. Malzemeler geri dönüşü olmayacak şekilde zarar görür. Bunun yanında profesyonel firmalar modern tüm ekipmanları bulundurmaktadır. Örümcek, eklemli, makaslı platformlar, dış cephe temizlik makinesi, endüstriyel dağcı ekibi ve sepetli vinç bu ekipmanlardan bazılarıdır.

Profesyonel İstanbul temizlik firmaları tüm bu koşulları sağlarken, güvenliği de üst planda tutar. Aksi takdirde temizlik yapan personeller hayati risk taşıyan kazalara maruz kalabilir. Bu durum yapılan temizliği içinden çıkılamaz bir hale getirir. Bunun yanında gerekli ekipman olmadığı sürece ulaşılması zor noktalar kalabilirken, bu hedeflenen temizliğin yarım yapılmasını sağlar. Yani özetle hem maddi hem manevi hem de zaman kayıplarına neden olur. Bu kapsamda profesyonel destek ile tüm bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Ofis Temizliği

Tüm dünyada yaşanan pandemi ile temizliğe verilmesi gereken önem daha da iyi anlaşıldı. Çünkü mikropların yayılmasında halka açık alanların ve ofis gibi kalabalık ortamların payı büyük. Temizlik firmaları bu alanlardaki yapılması gereken ve sağlanması gereken hijyeni profesyonelce yapar. Böylelikle çok fazla efor ve zaman sarf etmeden sizin için hijyeni sağlar. Çünkü bazı alanların temizliği için sadece deterjan ve su yeterli olmazken profesyonel bir yaklaşım gerekir.

Planlı bir şekilde yapılması gereken ofis temizliği iş verimini da artırır özelliktedir. Mesela personel tam aktif olarak çalışırken temizlik yapılması dikkatlerini dağıtabilir. Yahut temizlik esnasında değişen masa düzeni, personeli zora sokar. Şayet detaylı bir temizlik yapılacaksa masa üzerindeki evrak, dosya ve diğer evraklar kaybolmayacak şekilde dolaplara kaldırılmalıdır. Aksi takdirde geri dönülmesi zor evrak kayıpları yaşanabilir.

Profesyonel temizlik şirketleri İstanbul gibi mega kentlerde ofislerin temizliğini, işleri aksatmadan etkin bir şekilde yapar. Modern ekipman ve profesyonel kadrosu ile belirlenen zamanda temizliği tamamlar. Çekmece ve dolapların temizliğini de gerektiği şekilde yapar. Kullandığı kaliteli tek kullanımlık anti bakteriyel ürünler ile yüksek hijyen standartlarında bir temizlik sağlar. Bunun yanında ortamda kimyasal kokusu kalmayacak ürün seçimleri yapar. Dolayısıyla personeliniz iş başı yaptığı zaman zevkle çalışmaya başlar.

AVM Temizliği

Yemek salonları, alışveriş alanları, koridorları ve çok sayıdaki merdivenleri ile AVM’ler insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerdir. Dolayısıyla sürekli temiz tutulmaları gerekir. Aksi takdirde yemek salonlarındaki atıklar, kırıntı ve çöpler kötü kokuya ve mikrop üremesine neden olur. Bunun yanında yoğun kullanılan tuvalet ve lavabolar hastalıkların yayılma sebebidir. Bu kapsamda temizlik firmaları hijyenik, konforlu, verimli ve hızlı bir çözüm sunar.

AVM lavabo ve tuvaletlerinin sık sık temizlenmesi gerekirken sürekli kontrol edilmelidir. Temizlikte seçilen malzemelerin ise etkili ve güçlü olduğu kadar kokusunun da rahatsız etmemesi şarttır. Aksi takdirde hoş olmayan durumlar ortaya çıkar. Bunun yanında AVM’lerde en hareketli bölümlerin başında koridorlar ve merdivenler gelmektedir. Özellikle korkulukların sık sık temizlenmesi gerekir, aksi takdirde mikroplar ürer. Zemin ve merdiven temizliğinin ise etkin ancak dikkatli yapılması şarttır. Islak zeminlerde kayma sorunları ile üzücü kazalar yaşanabilmektedir.

AVM temizliğinde en az iç mekân gibi dış mekân da önemlidir. Çünkü alışveriş merkezinin imajını belirler. Temizlik firmaları özellikle hızlı kirlenme potansiyeline sahip bu alanları sürekli temiz tutarak bu imajı yükseltebilir. Sundukları özel temizlik çözümleri ile alışveriş merkezlerinin tüm temizlik ve hijyen ihtiyacını karşılar. Bunun yanında kurdukları geri dönüşüm üniteleri ile çevre dostu bir yaklaşım sergilerler. Bir temizlik firmasının verdiği hizmetler ile insan sağlığı kadar doğa sağlığına da yararlıysa profesyonel olduğunu anlayabilirsiniz.

Rezidans Temizliği

Diğer yaşam alanlarına göre daha büyük olan rezidanslar genelde gelir düzeyi yüksek bireylerin ikametgahıdır. Dolayısıyla büyüklüğü ve lükslüğü ile temizlik hizmeti ihtiyacının çok yoğun olduğu yerlerdir. Bu alanlarda yapılacak olan temizliğin ise etkin olduğu kadar güvenilir bir ortamda sunulması şarttır. Ayrıca diğer yaşam alanlarına göre bazı noktalarda daha hassas olunması gerekir. İşte bu şartları ancak ekibinin eğitimini tamamlayan kurumsal temizlik firmaları sağlayabilir.

Rezidansta temizlik yapacak personelin hızlı olması ayrıca önemlidir. Bunun yanında çok fazla gürültü çıkartmadan temizliğin yapılması gerekir. Dolayısıyla az gürültü çıkartan modern ekipmanların seçilmesi önemlidir. Böylelikle dekorasyon malzeme ve mobilyaların hasar görme riski önlenebilmektedir. Bunun yanında temizliğin rezidans giriş çıkış saatlerine göre ayarlanması gerekmektedir. Ayrıca garantili sonuç alınacak bir temizlik planı ile hizmete başlanabilir.

Apartman dairelerine göre çok daha özel dizaynlı rezidanslardaki temizlik ayrıca özel bir titizlik gerektirir. Çünkü birinci sınıf malzemeli mimari ve dekorasyon unsurlarına asla zarar verilmemelidir. Düzenli yapılan dış cephe temizliği ile ise mimari görünümü ilk günkü halini korumalıdır.  Bunun yanında genelde geniş camlı alanlardan oluştuğundan düzenli temizliği yapılmadığı takdirde binanın görkemli görüntüsü sekteye uğrayabilir. Dolayısıyla profesyonel temizlik şarttır.

Okul Temizliği

Hayatın mucizesi çocuklarımızın tüm zamanını geçirdiği okulların temiz olması bir zorunluluktur.  Çünkü hemen hemen her ortam ortak kullanılır. Aksi takdirde hastalık riski çok fazladır. Temizliğin düzenli yapılması gerekirken etkin olması açısından profesyonelce yapılması da şarttır. Gün içerisinde sık aralıklarla temizlik yapılmalıdır. Ancak eğitimi aksatmamasına dikkat edilmelidir. Temizlik firmaları uzman yaklaşımlarıyla kısa sürede etkin hijyen çözümleri sunar.

Temizlik esnasında seçilen ürünleri okul mensuplarının sağlığına zarar vermeyecek şekilde seçilmesi gerekir. Bunun yanında bir okulda birçok temizlenecek alan vardır. Derslikler, yemekhane, aktivite alanları, kantin, tuvaletler ve dış çevresi alana özel malzemeler ve tekniklerle temizlenmelidir. Seçilen temizlik malzemelerinin keskin kokulu olmaması ise çok önemlidir. Temizlik sonrası alanın havalandırılması da ayrı bir detaydır. Çünkü bazı öğrencilerin alerjik reaksiyonlar geliştirme riski olabilir.

Okul temizliği asla tek başına ve bilinçsizce yapılacak bir iş değildir. Dolayısıyla profesyonel temizlik firmaları okullarda çalışacak personelleri özel seçerler. Çünkü burada görev alacak personellerin çocuk sevgisi olan, hoşgörülü ve sabırlı olması gerekir. Ciddi sorumluluk gerektiren bu alanın temizliği asla hata kabul etmez. En ufak bir hata çocuklar açısından nahoş durumlar ortaya çıkartır.  Mesela ıslak kalan bir zeminde kayabilir veya havalandırılmayan bir sınıfta solunum sıkıntısı yaratabilir.

Otopark Zemin Temizliği

Araç sahiplerinin güvenilir bir ortam sunduğu için sıklıkla tercih ettiği otoparklar temizlik firmaları için de büyük bir iş potansiyeli oluşturur. Bir otopark şirketinin güvenli olduğu imajını yaratmasında ise temizlik şarttır. Periyodik temizlik ile şirketinizin prestijini katlayarak yükseltebilirsiniz. Aybars Temizlik gibi profesyonel yaklaşımla bu işi yapan bir firma ise temizlik detaylarını sizin adınıza düşünerek etkin bir çözüm üretir.

Bir otopark ne kadar sık ve düzenli temizlenirse o kadar müşteri çeker. Çünkü firmanın işine özen gösterdiği ve güvenli olduğu imajını yayar. Bunun yanında düzenli yapılan temizlikler tek seferlik yapılana göre daha ekonomiktir. Çünkü temizlik firmaları ile uzun vadeli indirimli olarak anlaşmalar sağlanır. Yapılan temizlik işlemi kalıcı müşteri portföyü oluşturma da sağladığı katkılar ile firmanızı başarılı kılar. Kim aracını hijyenik, bakımlı ve güvenilir bir otoparka emanet etmek istemez ki?

Otopark zemin temizliği yapılırken öncelikle yüzeydeki atık, çöp, toz, kum ve çakıllar toplanır. Ardından özel süpürme araçları ile temizlik yapılmaktadır. Gerekirse vakum makineleri, yıkama makineleri ve otomatlar ile temizlik detaylandırılır. Kapalı ve açık otopark temizliği detayları değişirken, araç akışı kesilmeden yapılması da şarttır. Ne kadar büyük olursa olsun bir otopark profesyonel bir temizlik firması sayesinde kısa ve etkin bir şekilde temizlenebilmektedir.

İnşaat Sonrası Temizliği

İnşaat sektörü aldı başını gidiyor. Birbirinden farklı özelliklere sahip malzemeleri ile yapılan yapılar hizmete açılmadan önce detaylı bir temizlik gerektirir. Kendine has zorluklar içeren inşaat sonrası temizlik muhakkak profesyonellik ister. Çünkü harç, boya ve kalıntılar düzgün temizlenmediği sürece kronikleşir. Bunun yanında yanlış bir teknik veya kimyasal kullanımı malzemeye zarar verir. Dolayısıyla geri dönüşü imkânsız hasarlara neden olabilmektedir.

Binalar inşa edilirken birçok süreçten geçer. Harç, silikon, boya, koruma bantları ve etiket gibi birçok malzeme inşaat bittiğinde o alanda kalır. Bunun yanında malzemelerin kısa zamanda etkin bir şekilde temizlenmesi gerekir. Tüm bunların bir kişi tarafından yapılması ise çok yorucu bir süreçtir. İnşaat sonrası temizlikte uzmanlaşmış temizlik firmaları sizin adınıza bu temizliği kısa sürede yapar. Hangi sorunun çözülmesinde, hangi malzemenin kullanılacağını bilirler. Bilinçsizce yapılan bir temizlik birkaç hafta sürerken, profesyonelce yapılan bir temizlik birkaç günde tamamlanır.

Şayet yeni inşaattan çıkmış bir ev ve ofisiniz varsa temizlik şirketinden hizmet almanız doğru bir seçimdir. Çünkü bu işlemin etkin, sabırla ve bilinçli olarak yapılması gerekir. Bir o kadar da yorucu bir iştir. Aybars Temizlik gibi profesyonel bir firma tüm bu şartları sağlar. Üstelik daha ilk günden yapı malzemelerinin ömrünü uzatan adımlar ile binanızı korur. Böylelikle günümüzde astronomik rakamlara ulaşan yapı fiyatları ile sahip olduğunuz eviniz için geleceğe dönük ilk adımı atabilirsiniz.

Temizlik Şirketleri Nasıl Çalışır?

Bir temizlik firması ile çalışmaya karar verdiyseniz, öncelikle referansları güçlü bir şirket seçmelisiniz. Hangi alanda hizmet alacaksanız temizlik türü hakkında detay vermelisiniz. Temizlik firmaları öncelikle müşterinin isteği ve hedefi doğrultusunda belirlenen zamanda bir tespit işlemi yapar. Sağlanan anlaşma sonrası alanın özelliklerine göre ekipman, personel sayısı ve araç belirlemektedir.

Temizlik işleminin detayları hizmet alanın özelliğine göre değişir bir durumdur. Mesela günlük, detaylı, açık-kapalı alan veya inşaat sonrası gibi birçok faktör belirleyicidir. Bunun yanında sterilizasyon işlemi yapılacaksa bu işin de kendine has detayları vardır. Uzman bir temizlik firması müşteri kadar çalışanlarının da güvenliğini sağlar niteliktedir. Dolayısıyla her türlü önlem ve gerekli malzemeyi barındırır.

Temizlik firmaları arasında seçim yaptığınız firma ile tüm şartları görüştükten sonra yazılı bir anlaşma yapmalısınız. Yapılan bu anlaşma olası sorunlarda her iki tarafın menfaatlerini korur nitelikte olmalıdır. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan Aybars Temizlik gibi bir firma seçmeniz ise yapılan temizliğin sonrasında devam ettirilebilmesi için de size çözümler sunar. Unutmayın!  Kalite detaylarda gizlidir.

Temizlik Şirketleri İstanbul için En İyi Seçenek Aybars

Hizmet alanları içerisinde temizlik gittikçe büyüyen bir potansiyele sahiptir. Bu ise müşterilerin ihtiyaç durumunda seçim yapmalarını zorlaştıran bir durumdur. Ancak pratik birkaç araştırma ile en doğru firmaya ulaşabilirsiniz. Temizlik şirketleri İstanbul için en iyi seçenek Aybars size alanında profesyonel hizmetler sunar. Mobilya temizliğinden, inşaat sonrası temizliğe, ofis temizliğinden dış cephe cam temizliğine kadar her alanda hedefleri yakalamanızı sağlar.

Günümüzde profesyonelce alınan bir hizmetin maliyetleri artıracağına dair yanlış bir kanı vardır. Aybars Temizlik bunun bir yanılgı olduğunu ispatlayan bir firmadır. Çünkü ekonomik fiyatlarla kaliteli hizmet sunarken bir sonraki sefere bir başka firmayı asla düşünmezsiniz. Dolayısıyla hem maddi hem zaman kayıplarını önler. Tüm temizliği sizin adınıza düşünür, planlar, yapar ve sonrasını da takip eder.

Eğer sizde ihtiyacınız olan temizlikte profesyonel ve müşteri odaklı bir firma arıyorsanız hiç düşünmeyin bile! Aybars Temizlik ile irtibata geçip önce ücretsiz bir keşif isteyin. Ardından kısa bir görüşmeden sonra ev, iş, dış veya iç mekân temizliklerini onlara teslim edebilirsiniz. Böylelikle işinin ehli eğitimli ve güler yüzlü personelleri ile hedeflenen hijyene kavuşursunuz. Üstelik temizlik konusunda merak ettiğiniz tüm detayları sorarak bilgi edinebilirsiniz. Aybars Temizlik hijyeni profesyonellik ve iş aşkı ile birleştiren personelleri ile daima yanınızda.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın