Okul Temizliği

Bize Ulaşın

0216 706 10 66

Çocuklarımızın eğitim hayatlarının parçası okullar, temizlik konusunda çok hassasiyet gösterilmesi gereken yerlerdir. Toplu kullanımdan doğan kirlenme ve hızlı bakteri oluşumu, ancak düzenli okul temizliği ile sağlanabilir. Aybars Temizlik olarak; annelerimizin, çocuklarının odasını temizlerken gösterdiği hassasiyetin aynısını eğitim alanı temizliğinde de göstermekteyiz.

Sağlıklı bir toplumun temelinin çocukların sağlığı olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, bilgi ve tecrübelerimizin tamamını okulların temizliğini en mükemmel hale getirmek için kullanıyoruz. Aldığımız her eğitim yuvası temizliği görevini, anne hassasiyetiyle yerine getiriyoruz.

Okul Temizliği Neden Önemlidir?

Okul Temizliği Neden Önemlidir?

Okullar; çocukların gününün yarısını toplu alanlarda, arkadaşlarıyla iç içe geçirdiği yerlerdir. Eğitim hayatı boyunca akademik bilgiler dışında, toplum kuralları da okullarda öğretilmektedir. Bu anlamda öğrenme sürecinin hala devam ettiği okullarda temizlik daha fazla önem kazanmaktadır.

Kendi çocuğumuzun, tuvalet kullanımı, kişisel hijyen gibi kurallara uyduğunu biliriz. Ancak her çocuğun aynı kurallara, aynı hassasiyeti gösterdiğinden emin olamayız. Herkes aynı davransa da, toplu kullanım alanlarındaki hızlı kirlenme ve bakteri oluşumunun önüne geçilemediğinden okul temizliği hassas bir konudur.

Bu nedenle okulların diğer mekânlara göre daha sık temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.  Üstelik bu temizliğin, tam olarak dip köşe yapılması ve hiçbir noktanın atlanmaması gerekmektedir. Çünkü okul sadece sınıf ve tuvaletten ibaret değil, kantin, bahçe, spor salonu ve idari bölümlerle bir bütündür. Temizliğin iyi yapılmaması istenmeyen sonuçları beraberinde getirebilmektedir.

Okulu Temizlerken Nelere Dikkat Ediyoruz?

Eğitim yuvalarımızın geleceğimizin şekillendiği mekânlar olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle bu iş için profesyonelliğimizi ve deneyimlerimizi sonuna kadar kullanıyoruz. Temizlik sırasında, deyim yerindeyse bir ucundan girip, diğer ucundan çıkıyoruz. Bu işlemi, sindirerek ve acele etmeden yapıyoruz.

Okulları; derslikler, koridorlar, kantin, spor salonları, bahçe, kütüphane, öğretmen ya da müdür odası gibi birimleriyle bir bütün olarak ele alıyoruz. Tüm üstlendiğimiz görevler gibi, eğitim alanı temizliğini de profesyonel ekibimizle yapıyoruz. Ekibimizin her bir üyesini, işini en iyi yapanlardan seçiyoruz.

Kullandığımız malzemenin kalitesinden, temizliğimizden geçen bölgenin kusursuz olmasına kadar pek çok kriteri bir arada bulunduruyoruz. Kriterlerimize uymayan yerlerin temizliğini tekrar tekrar yaparak mükemmele ulaşmayı hedefliyoruz.

Kapsamlı Okul Temizliğimiz Neleri Barındırır?

Kapsamlı Okul Temizliğimiz Neleri Barındırır?

Öncelikle, temizlik görevini üstlendiğimiz eğitim kampüsünün temizlik haritasını çıkarıyoruz. Bu harita, bizim de yol haritamız oluyor. Temizlenecek bölgeleri kategorilere ayırıyoruz. Örneğin; derslikler için ayrı temizlik ürünleri, dezenfektanlar ve bezler kullanıyoruz. Temizleyeceğimiz alan spor salonu ya da koridorsa farklı malzemeler seçiyoruz. Okul temizliği işinde son derece başarılı ve tecrübeli olan personelimizin yaptığı uygulamaları maddeler ve alt başlıklar halinde açıklayalım:

  • Derslik Temizliği: Çocukların ve öğretmenlerin en çok zaman geçirdiği bu alana özel önem veriyoruz. Çocukların elleriyle temas ettikleri sıraları, en ince ayrıntısına kadar özel dezenfektanlar yardımıyla temizliyoruz. Sınıf zemini, pencere ve çerçeveleri, akıllı tahta ve öğretmen masası ile kapıları siliyoruz. Ardından dezenfekte ediyoruz.
  • Koridor ve Merdiven Temizliği: Dersin olmadığı zamanlarda koridor ve merdivenler en yoğun kullanılan bölgelerdir. Tüm okulun aynı anda kullandığı bu bölgeler dolayısıyla daha sık kirlenmektedir. Ekibimiz okul temizliği sırasında; merdiven korkuluklarından başlayarak tüm koridoru, dezenfekte ederek temizliyor.

Her Alan İçin Ayrı Temizlik Programı Uyguluyoruz

En çok hassasiyet gösterdiğimiz yerlerin başında tuvaletler gelmektedir. Uzman ekibimizle tuvaletler için ayrı bir temizlik programı uyguluyoruz. Öncelikle tüm tuvaleti arındırıyoruz. Özel bir dezenfekte yöntemi kullanarak, kimyasalların bir süre nüfuz etmesini bekliyoruz. Ardından klozetler ve lavabolar başta olmak üzere tüm tuvaleti adeta pırıl pırıl yapıyoruz. Toplu kullanıldığı için kapılar, sabunluk ve havluluk gibi eşyaları da bu temizlik ve dezenfeksiyona tabi tutuyoruz.

Bir eğitim kampüsünün en önemli noktası bahçeleridir. Çocuklar burada toplu halde bulunmaktadır. Açık hava, bakteri oluşumunu büyük oranda engellese de tamamen yok etmemektedir. Bu nedenle okul temizliği sırasında bahçenin genel temizliği dışında da hassasiyetlerimiz bulunmaktadır. Oturma grupları, oyun alanları gibi bölgeleri de en ince ayrıntısına kadar temizliyoruz. Bu grupları ayrıca dezenfekte ediyoruz.

Gıda ile Temas Alanlarına Özel Önem Veriyoruz

Çocukların gıda ile temas ettiği bu noktalarda farklı temizlik yöntemi ve farklı kimyasallar kullanıyoruz. Yemek masa ve sandalyelerini siliyor ve dezenfekte ediyoruz. Mutfak ve yemekhane zeminiyle, yemek pişirme ve dağıtma ünitelerini tüm bileşenleri ile birlikte temizliyoruz.

Eğitim donatılarının önemli parçası kütüphane, etüt odaları ve laboratuvarlardır. Çocukların sıklıkla kullandığı bu bölgelerin temizliği de işletmemizin profesyonelliğine dâhildir.

Eğitim Kampüsünün Tamamında Hizmet Veriyoruz

Eğitim Kampüsünün Tamamında Hizmet Veriyoruz

Eğitim, elbette sadece öğrenciden ibaret değildir. Okul temizliği kapsamında pek çok alan bulunmaktadır. Okul yöneticilerinin odaları, öğretmen dinlenme ve çalışma odalarının temizliğinde de aynı hassasiyeti gösteriyoruz. Zemin, masalar, pencere ve kapılar ile dolapların tozlarını alıyor, deterjanla siliyor ve dezenfekte ediyoruz.

Eğitimin en önemli parçası spordur. Kampüslerdeki spor salonları hem antrenmanlarda hem de maçlarda en sık kirlenen ve bakteri oluşturan yerlerdir. Bu alan için şirketimizin yıllara dayanan deneyimlerine güveniyoruz. Spor salonunun sahasından, tribünlere kadar ayrıntılı bir temizlik uyguluyoruz. Tribünlerin zemininde biriken çöp ve tortuları temizliyor, koltukları dezenfekte ediyoruz. Saha zeminini sporcuların sağlığını düşünerek temizliyoruz. Örneğin, kayganlaşmaya neden olacak hiçbir kimyasal kullanmıyor ve temizliği doğal şekilde yapıyoruz.

Tüm bunları yaparken okul temizliği işini bir bütün olarak ele alıyoruz. Temizliği sadece tozları alarak yapmıyoruz. Çöp kovalarının boşaltılması ve yıkanması, yerlerde biriken toz ve pisliklerin süpürülmesi standart temizliğin bir parçasıdır. İşimiz bittiğinde tüm çöpleri çöp konteynerlerine bırakıyoruz.

Okul Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Okulun yapısına göre hazırladığımız temizlik programını ayrıntılı şekilde uyguluyoruz. Temizlik, eğer içeride öğrenciler varken yapılacaksa farklı, okul boşken yapılacaksa farklı oluyor. Eğer öğrenciler varsa öğrencilerin o sırada kullanmadığı alanın temizliğinden başlıyoruz. Örneğin spor salonu ve öğretmenler odasını önceliğe alıyor, derslikleri en sona bırakıyoruz.

Ancak okul temizliği, tamamen boşken yapılırsa daha sağlıklı olmaktadır. Çünkü temizlik ekibi, boş alanların temizliğini daha detaylı bir şekilde yapabilmektedir. Bu nedenle hafta sonları okulun genel ve kapsamlı temizliği için uygun bir zamandır. Okulun tamamen boş olması, kullanılan temizlik ürünleri ile öğrencilerin temasını da önlediğinden önemlidir. Hafta sonu yapılan temizlik, yeterli havalandırma zamanı kalmasını da sağlar.  Hafta başında ders zili çaldığında ise öğrenciler tertemiz dersliklerine güven içinde gidebilmektedir.

Hangi Temizlik Malzemelerini Kullanıyoruz?

Çok büyük bir titizlikle okul temizliği için kullandığımız malzemelerin tamamını seçiyoruz. İnsan sağlığına zararsızlığı, uluslararası CE belgesi ve ülkemizin TSE belgesi ile kanıtlanmış ürünleri tercih ediyoruz. Bunun için yıllardan bu yana çalıştığımız ve güvendiğimiz tedarikçileri tercih ediyoruz. Kullanılan malzemenin kalitesine çok büyük önem veriyoruz. Kaliteli malzeme ile kesin sonuca ulaşılacağını biliyoruz.

Çıkardığımız temizlik programı kapsamında tuvaletler, yemekhaneler veya derslikler için ihtiyaç olan deterjanı belirliyoruz. Personelimizin çalışacağı alana göre temizlik bezi seçmesini çok önemsiyoruz. Örneğin sınıfta kullanılan bir temizlik bezini, yemekhane ya da kantinde asla kullanmıyoruz. Her alana özel çalışma programı belirleyip uyguluyoruz. Her ekibin yöneticisi, hangi temizlik malzemesinin hangi alanda kullanıldığını sıklıkla denetliyor. Bu şekilde küçük de olsa ihmale kesinlikle göz yummuyoruz.

Çevreci Malzemeler Kullanıyoruz

Çevreci Malzemeler Kullanıyoruz

Sadece kaliteli malzeme kullanmak, okul temizliği için gösterdiğimiz hassasiyetimiz için yetmez. Bunun için çevre ve canlı sağlığına kesinlikle zarar vermeyen temizlik ürünlerini tercih ediyoruz. Çocukların sıklıkla temas ettiği derslik sıralarında doğal içerikli temizlik ve dezenfektanlar kullanmayı tercih ediyoruz.

Temizlenmesi zor olan tuvalet ve mutfak gibi alanlarda da bakteri ve mikropları öldürücülüğünden emin olduğumuz ürünleri seçiyoruz. Bu ürünlerin kusursuz temizlik aynı zamanda hijyen sağlamasına çok önem veriyoruz.

Kalıcılığı uzun süren temizlik ürünleri ile örneğin sıralarda yeni kir ve bakteri oluşumunu engellemeye çalışıyoruz. Bu şekilde temizliğin bir gün değil, günlerce sürmesini amaçlıyoruz. Ayrıca ağır kokan kimyasalları kullanmıyoruz. Okul temizliği bittiğinde çiçek bahçesi gibi temizlik kokan eğitim yuvaları oluşturuyoruz.

Okul Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Okullar günlük kullanılan toplu alanlar olduğundan temizliğin de günlük yapılması gerekmektedir. Ancak detaylı temizliği her gün yapmak zahmetli ve maliyet getiren bir iştir. Birçok eğitim kurumu ile günlük genel temizlik, haftalık ya da aylık detaylı temizlik periyotlarında çalışmaktayız.

Okulun günlük temizlik ihtiyacını karşılayan personel temini firmamız tarafından sağlanabilmektedir. Ayrıca haftalık ya da aylık detaylı temizliği kalabalık bir ekiple yapmaktayız. Birçok eğitim kurumu, tüm okulun haftada bir kez detaylı temizliğe tabi tutulmasını istemektedir. Bu, öğrenci, öğretmen ve çalışan sağlığı açısından son derece önemlidir.

Toplu kullanım alanlarının kirlenmesi, daha da önemlisi bakteri ve mikrop oluşumları hızlıdır. Bu durum, ancak planlı ve düzenli bir temizlikle önlenebilmektedir. İdareciler de okul temizliği konusunu belirli süreli programlar haline getirmektedir.

Beyaz Bayrak: Temiz Okul, Sağlıklı Okul

Sağlık Bakanlığının Milli Eğitim ile beraber yürüttüğü Beyaz Bayrak sertifika programını şirketimiz de önemsemektedir. Bakanlıkların belirlediği hijyen ve temizlik kriterlerini yerine getiren eğitim kurumlarına, Beyaz Bayrak verilmektedir. Bu uygulama çocuklarda hijyen ve temizlik bilincinin gelişmesi açısından son derece önemlidir.

Şirketimiz, bu sertifikasyona dâhil olan okullara da temizlik desteği vermektedir. Bakanlığın belirlediği kriterler dâhilinde okulda uygulanan program, şirketimizin desteği ile daha başarılı sonuçlara ulaşmaktadır. Şirketimizin uyguladığı okul temizliği programı, Beyaz Bayrak sertifikasyonuna tamamen uygundur. Birçok sınavı geçip, sağlığın ve temizliğin simgesi Beyaz Bayrak dalgalandırmak isteyen tüm okulların hizmetindeyiz. Çocuklarımızın sağlıklı bir geleceğinin inşa edilmesinde Aybars Temizlik olarak biz de varız.

İnsan Gücüne Ek Olarak Makine Kullanıyoruz

Eğitim kampüsü temizliği, makine teçhizattan çok insan emeğine dayanan bir iştir. Ancak koridor, spor salonu gibi alanların temizliğine insan gücü yetişemez. Şirketimizin yıllara dayanan tecrübesi, hangi alanda hangi makinenin gerekli olduğunu bize göstermiştir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerdeki okul temizliği yapan şirketler ile aynı makine ve donanıma sahibiz.

Çocukların sağlığı için teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve uygulaması başarılı olan makineleri, makine parkımıza dâhil ediyoruz. Koridor, derslik, yemekhane zemini gibi noktalarda insan gücünün ulaşamayacağı güçteki makineleri kullanıyoruz. Bu, günlerce kullanılan ve zemine nüfuz eden lekelerin çıkarılması için son derece önemli bir uygulamadır. Yüksek devirli makineler sayesinde zemin, ilk günkü halini almakta, hem kirden, hem de bakteri ve mikroptan eser kalmamaktadır.

Temizliği Uluslararası Standartta Yapıyoruz

Okullarda yapılan temizlik, deneme yanılma yöntemiyle öğrenilecek bir iş değildir. Güncel bilimsel veriler ışığında bu alanda kendimizi sürekli yeniliyoruz. Personelimizi, okul temizliği konusunda sürekli eğitiyoruz. Modern ülkelerde yeni çıkan yönetmelik ve uygulamaları hemen takibe alıyoruz. Denenmiş ve başarıya ulaşmış yenilikleri aynı şekilde tatbik ediyoruz. Bunun için cihaz gerekiyorsa ithalatını gerçekleştiriyoruz.

Dünyada uygulanan temizlik standartları hakkında personelimize eğitimler veriyor, gerekirse sertifika almasını sağlıyoruz. İyi sonuca, eksiksiz eğitimle ulaşılacağını biliyoruz. Eğitim alanı temizliği gibi spesifik bir konu için en tecrübeli ve donanımlı personelimizi görevlendiriyoruz. Temizliğini üstlendiğimiz bir eğitim kampüsünü, tüm denetimlerden geçebilecek standartlarda temizliyoruz. Bir ekip üyesine çok iş yerine her üyeye uzmanlığında iş vererek bu standardı yükseltiyoruz.

Kaliteli Temizlik, Ekip İşidir

Bütün eğitim kurumlarının kendi personeli günlük okul temizliği yapabilmektedir. Ancak detaylı temizlik, birkaç kişiyle başarıya ulaşamaz. İşletmemizin, eğitim kampüsü için temizlik planı çıkarmasının altında da bu sebep yatmaktadır. Planlama, sadece kullanılacak malzemenin belirlenmesi amacıyla yapılmamaktadır. İhtiyaç olan ekip üyesi sayısı da planlamanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Örneğin bir sınıfın temizliği için sadece bir kişi görevlendirmek başarısız bir sonuç doğurur. Bu bağlamda ekip üyesi sayısı son derece önemlidir. Temizliğe dâhil her alan için özel personel görevlendirerek temizliğin kusursuz olmasını amaçlıyoruz. Bizim için kısa zamanda temizlenmesi değil, güvenilir şekilde temizlenmesi önemlidir. Bu nedenle görev, kalabalık bir ekiple yapılmaktadır. Çünkü okul temizliği için doğru görev paylaşımıyla mükemmel sonuca ulaşılacağına inanıyoruz.

 

Okul Temizliği Kimlere Yaptırılmaz?

Çocuklarımızın sağlığı söz konusu olduğu için temizlik elzem konulardandır. Okulda yapılan temizlik, bir ev ya da işyeri temizliği ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Elbette her insan temiz ve sağlıklı ortamda yaşamayı hak eder. Ancak konu çocuklar olduğunda bu hassasiyet zirveye çıkar.

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan ‘merdiven altı’ tabiri, temizlik sektörü için de geçerlidir. Temizliği kaç kişilik ekiple, hangi kimyasallarla yaptığı belli olmayan kişi ve işletmelere güvenilmemelidir. Çünkü okulların sadece temiz olması yetmez, aynı zamanda hijyenin de sağlanması gereklidir.

Özellikle personelin tecrübesi ve kullanılan malzemelerin sorgulanması son derece önemlidir. Sektörümüzde, içeriğinde ne olduğu belli olmayan, kalıntı bırakan ağır kimyasallar kullanıldığı görülmüştür. Okul gibi hassas bir binada bu son derece zararlıdır. Ağır kimyasalların, kitlesel zehirlenmelere neden olabileceği unutulmamalıdır.

Okul Temizliği Kime Yaptırılmalıdır?

Kurumsallaşmış, yıllara dayanan tecrübesi bulunan, personeli sertifikalı, çevreci temizlik ürünleri kullanan firmalar tercih edilmelidir. Bu firmaları ayırt etmek de son derece kolaydır. Referansların istenmesi yeterli olacaktır. Okul temizliği için teklif almadan önce referansları incelemeniz son derece önemlidir. Hatta referans listesinde yer alan okulun yerinde incelenmesi ve yetkililerden bilgi alınması en sağlıklısı olacaktır.

Ekonomik şartlar elbette önemlidir ancak söz konusu olan çocukların sağlığıdır. Bu nedenle kullanılan malzemenin markalarıyla birlikte listesi istenebilir. Bu sayede okulun kapısından girecek olan temizlik ürününün kalitesinden emin olabilirsiniz.  Daha önce hiç okul temizlememiş bir personel bu hassasiyeti edinmemiş olabilir. Bu nedenle temizlik ekibinin deneyimi ve sertifikası da son derece önemlidir. Özetle, bu işlem profesyonellere yaptırılmalıdır.

Eğitim Kampüslerinin Temizliğinde İddialıyız

Aybars Temizlik olarak tüm alanlarda olduğu gibi okul temizliği konusunda da iddiamızı ortaya koyuyoruz. Yıllardır temizlik sektörünün öncüsü konumundayız. Hizmet verdiğimiz her alanda bir gün değil, her günü düşünüyoruz. Bu bağlamda temizliğin süreklilik gerektiren bir iş olduğunu biliyoruz. Çalıştığımız tüm eğitim kurumlarıyla yıllara dayanan bir geçmişe sahibiz. Aramızda, hizmet veren-hizmet alan ilişkisinden öte bir dostluk oluştuğuna inanıyoruz.

Temizliğini yaptığımız eğitim kurumlarının, bu konudaki prensiplerini içselleştirdik. Nerede, ne zaman, nasıl bir hizmet istendiğini daha söylenmeden anlıyor ve yerine getiriyoruz. Tüm bunlardan öte, her temizliğini yaptığımız okulda, önce öğrencilerin sağlığını ön planda tutuyoruz. Onların sağlıklarının her şeyin üstünde olduğunu biliyoruz. Çünkü sağlıklı ve temiz bir eğitimin, ülkemizin geleceği açısından son derece önemli olduğunu biliyoruz.

Çocuklarımıza Mükemmel Temizliği Sunmaya Hazırız

Okul idarecilerimizin de aynı hassasiyeti taşıdığına inanıyoruz. Bizimle iletişime geçmek, sadece temizlik hizmeti almak demek değildir. Çünkü biz temizliğin ruhunu biliyoruz ve bu ruhu, hizmet alan müşterilerimize yansıtıyoruz. Okullarımızın ışıl ışıl, sağlıklı ve tertemiz olması için üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz.

İyi bir gelecek için görevimizi yıllardan bu yana başarılı bir şekilde yerine getiriyoruz.  Çocuklarımızın sağlığı için temizliği bir anne hassasiyetinde yapıyoruz. Tüm okul idarecilerimizle tanışmayı, çocuklarımıza mükemmel okul temizliği hizmeti sunmak için bekliyoruz.

DÜRÜST VE GÜVENİLİR HİZMETLER Mİ ARIYORSUNUZ?

Aybars Temizlik Şirketi

Hemen Randevu Alın

+90 216 706 10 66

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın