Temizlik Firmaları İstanbul: Ev Temizliğinin En Pratik Hali

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Ev temizliği genelde yorucudur ve uzun saatler sürer. Çünkü içinde birçok ayrıntıyı barındırır. Süpürmekten toz almaya, yıkamaktan silmeye kadar çok fazla işi gerektirir. Ev temizliğini genelde insanlar kendileri yapsa da bu alanda hizmet veren çok sayıda firma vardır. Temizlik firmaları İstanbul başta olmak üzere her ilde hizmet vermektedir. Bu, özellikle yoğun bir hayatı olanlar oldukça pratik olabilir. Biz yazımızda temizliği kendi üstlenen kişiler için kolaylık sağlayacak pratik bilgilere yer vereceğiz.

Rutin Ev Temizliğini Kendiniz İçin Kolay Hale Getirin

Ev temizliği yaparken planlı olmak önemlidir. İşlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar, zamandan tasarruf etmenize yarar. Bundan dolayı temizlik öncesinde ortaya bir plan çıkarmanızı öneririz. Bu planda önceliklerinize, zamanı ne kadar kullanacağınıza dair bilgilere yer verin. Ev temizliğinin doğru bir planlama ile ne kadar hızlı bittiğine şaşıracaksınız. Planlamalarınızı günlük, haftalık, aylık hatta yıllık bile yapabilirsiniz. Neyi ne zaman yapacağınızı kayıt altında tutarak yapmanız gerekenleri takip edebilirsiniz.

Temizlik Firmaları İstanbul: Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Pratik Ev Temizliği

Temizliğe erken başlamanız sizlere fayda sağlar. Sabah erken saatlerde en sevmediğiniz, sizi zorlayan işleri yaparak aradan çıkarabilirsiniz. Böylece gözünüzde büyüyen işleri bitirmiş ve gün boyu daha keyif aldığınız işleri yapma fırsatı bulmuş olursunuz. Pratik yöntemler ile vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde evinizin temizliğini yapabilirsiniz.

Hızlı ve pratik bir şekilde evi temizlemek istiyorsanız önce en zor alandan başlayın. Bu alan genellikle banyolardır. Banyolar tuvaletten duşa, küvetten lavaboya kadar birçok temizlenmesi gereken yeri içinde barındırır. Bundan dolayı temizliğe banyodan başlayabilirsiniz. Banyo temizliğini sona bırakmak yerine önce yapmak, zamanı verimli kullanmak adına akıllıca bir seçenek olabilir. 

Temizlikte doğru sıralama ile hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmiş olursunuz. Toz alma işlemi banyo temizliğinin ardından daha sakin, biraz nefes almanıza olanak sağlayacaktır. Bundan dolayı pratik bir ev temizliği için toz almak ikinci işlemdir.

Toz alırken havada duran tüm partiküller yere düşer. Eğer öncesinde yerleri temizlemiş olursanız bu durum tekrardan kirlenmesine sebep olacaktı. Bundan dolayı zemin temizliğinden önce toz almak çok daha mantıklıdır. Önce avize, kitaplık, raf gibi belden yukarıda olan alanların ve eşyaların, ardından da masa ve sehpa gibi yerlerin tozunu alabilirsiniz.

Toz alma işleminden sonra üçüncü olarak yerleri süpürmek var. Toz almanın sonucunda havada ve yüksekte bulunan tüm tozlar yüzeye inmiş oldu. Bundan dolayı rahat bir şekilde elektrikli süpürge yardımı ile odaları tek tek süpürmeye başlayabilirsiniz. Tüm yüzey ve halıların süpürülmesinin ardından paspas ile silme işlemine geçebilirsiniz.

Pratik bir ev temizliğinde dördüncü ve son işlem mutfak temizliğidir. Her yemeğin ya da mutfağı kullanmanın ardından temiz bırakıyorsanız bu iş çok kolay olacaktır. Sadece haftalık olarak buzdolabı ve dolapların silinmesi gerekir. Küçük ev eşyalarının tozunu alıp, ocak ve fırının temizliğini yaparak temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

Pratik Ev Temizliği İçin İpuçları

Pratik bir şekilde ev temizliğini tamamlamanız için birkaç tane ipucunu sizlere sunacağız. Bu ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Tüm temizlik süreci boyunca pencerelerin açık olması ve evin havalandırılması gerekir. Bu hem içeriye temiz havanın dolarak size evin daha temiz olduğu hissini verecek hem de temizlik sırasında kullandığınız kimyasal maddelerin kokularına çok fazla maruz kalmamanıza yarayacak.
  • Ev temizliğini her zaman yukarıdan aşağı doğru yapmanız gerekir. Tavan, duvar, pencere gibi yerlerin ardından diğer alanları temizleyebilirsiniz. Bu durum tozun ve kirliliğin yayılmasını önleyecektir.
  • Temizlikte kullanacağınız ürünlerin hepsini düzenli bir şekilde bir arada tutun. Aynı zamanda hangi temizlik ürününü nerede kullanacağınıza dikkat edin.
  • Günlük 15 dakika ayırarak yapacağınız ufak ve hızlı bir temizlik ve toparlama işlemi daha sonrasında temizliğin kısa sürmesini sağlar. Ayrıca temizliğin uzun süre korunmasına yarar.
  • Temizliğe hangi alandan başlayacak olursanız olun en başta dağınıklığı kesinlikle toplayın. Bu size çok büyük avantaj sağlayacaktır.
  • Kullandığınız temizlik araçlarını düzenli olarak temizleyin ve bakımını yapın. Böylece temizlik ürün ve cihazlarından yüksek verim alabilirsiniz.

Ev temizliği zorlu bir süreç olduğu için kendinizde istek duymuyor olabilirsiniz ya da yoğun bir iş temponuz olabilir ve vakit ayıramayabilirsiniz. Bu gibi birçok durumda temizlik firmalarından yararlanabilirsiniz. Ev temizlik şirketleri İstanbul ve diğer birçok il için hizmet veriyor. Siz de bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ev temizliği alanında güvenilir ve profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa Aybars Temizlik firması sizin için doğru seçenek olacaktır. Firmanın aybarstemizlik.com adresine giderek hizmetlerden faydalanabilir ve daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın