Ev Temizliği Hakkında Püf Noktalar

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Ev temizliği bazen bizler için bir çileye dönüşebiliyor. Birçok ayrıntıyı içeren bu temizlik oldukça yorucu ve yıpratıcı olabiliyor. Ayrıca saatlerce sürerek zamanımızı harcıyor. Ancak bazı küçük noktaları dikkate alınarak çok daha verimli, kolay ve hızlı bir şekilde temizlik yapmak mümkün. Temizliğin ufak püf noktaları bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. Yazımızda sizlerin hayatınızı kolaylaştıracak değerli bilgiler paylaşacağız.

Ev Temizliğini Kolaylaştıracak İpuçları

Evi temizlerken dikkat edeceğiniz çok küçük ayrıntılar ile hem zamandan kar edebilirsiniz hem de temizliğin kalıcılığını artırabilirsiniz. Bazı basit ipuçları ile temizliği oldukça kolaylaştırabilirsiniz. Peki bu ipuçları neler? Ev temizliği ile ilgili püf noktalar aşağıdaki gibi açıklanabilir:

Ev Temizligi

Sirke Kullanımı

Mutfak temizleme işinin bir ev hanımının gününün neredeyse beşte birini harcadığı yer olduğu söyleniyor. Mutfak kullanımı ve temizliğinin bazı noktalarına özen göstererek bu süreyi kısaltmak sizin elinizde olabilir. Mutfakta her zaman bir kağıt havlu bulundurmak gerekir. Dökülen herhangi bir şeyi temizlemek için bunları kullanarak sürekli bez yıkama derdinden kurtulursunuz ve vakit kazanırsınız. Sirke, temizliğin her alanında işe yararlılığı ile biliniyor. Burada da çaydanlıklar, kahve makineleri, fırın kapları, çelik tencereler gibi birçok ürünün kararmalarını giderir ve kolayca temizlenmesini sağlar.

Eğer zemininiz tahta ise ve lekeler çıkmıyorsa ılık suyla karıştırdığınız sirkeyi kullanabilirsiniz. Lekeler kolayca çıkacak ve zemin parlayacaktır.

Tozları Temizlemenin Kolay Yolu

Yatak, koltuk ya da dolap altlarına çok fazla toz birikir. Bu tozları almak için eşyaları oraya buraya çekiştirmek zorunda kalırız. Bununla uğraşmamak için elektrikli süpürgenin ağzına bir çorap geçirerek sabitleyin ve tozları çekin. Bu çok daha kolay bir şekilde tozları çekmenize yarayacak. Çekmece içlerinin temizliğinde de süpürge ucuna çorap geçirebilir ve tozları bu şekilde çekebilirsiniz.

Eski Diş Fırçalarını Atmayın

Eski diş fırçalarını atmak yerine saklarsanız temizlikte kullanabilirsiniz. Lekeleri çıkarmada oldukça yardımcıdırlar.

Doğal Koku Önleyici

Buzdolaplarında bazı kokular oluşabiliyor. Bu kokulara engel olmak için kahve telvesi ya da karbonat kullanabilirsiniz. Buzdolabının üst raflarından herhangi birine yerleştireceğiniz bir çay tabağı telve ya da karbonat kokuları giderir. Ancak 2 ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir.

Çöp kovaları kötü kokuların oluştuğu yerlerden biri. Bu kokuları gidermek için gerekli olan malzeme limondur. Kullandığınız limonları atmayın ve içine su koyarak dondurun. Daha sonra donmuş limon kabuklarını çöp kovasının içine atarak eriyene kadar bekletin. Eridikten sonra durulayın. Bütün kötü kokular gitmiş olacak.

Oksijenli Su

Hasır sandalye ya da masalarınız varsa bunların temizliğinde oksijenli su kullanabilirsiniz. Bunun sonucunda masa ve sandalyeleriniz parlayacaktır.

Camları Çizmeye Son

Camlarınızı silerken orlon bez ve krem deterjan kullanın. Bu malzemeler ile camlarınızı çizmeden temizleyin. Bunun yanı sıra camlarınızı parlatmak için temizleme suyuna tuz atabilirsiniz.

Lekelerden Kolayca Kurtulun

Tahta kapılarda ve çerçevelerde kalan bazı lekeler çıkmayabilir. Bunun için çiğ patatesi ortadan ikiye bölerek lekeli bölgeye sürerek lekelerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca tahta eşyalarınız için kaynamış suyun içine iki kaşık çay atarak soğumasını bekleyin ve süngerle silin. Yumuşak bir bez ile de kurutma işlemini yapın.

Yeni alınan malzeme ve eşyaların üzerinde etiket lekeleri kalabilir. Bunların çıkması için yağ sürebilirsiniz. Bu işe yaramazsa fön makinesini bölgeye tutarak ısıtın ve sıcak hava ile çıkarın.

Eğer ütünüzün altı karardıysa bir pamuk parçasına sirke dökerek güzelce ovun, lekeler çıkacaktır.

Pratik Fırın Temizliği

Fırını temizlemek için bir gece önceden amonyaklı sıcak suyu fırının içine koyun ve kapağı kapalı bir şekilde bekletin. Daha sonra temiz bir bez ya da sünger yardımı ile lekeleri silin.

Genel Ev Temizliğinde Hızlı Çözümler

 • Perdelerinizin bembeyaz olması için yıkarken 2 kaşık toz şeker kullanın.
 • Banyo temizliği yaparken önce çöp kovasını temizleyin. Ardından yere dökülen saç ve kılları temizleyin, daha sonra musluk ve klozeti temizleyin. Son olarak fayansların temizliğini yapın ve aynanın temizliğini en sona bırakın.
 • Yanık tencereleri su ve deterjan ile kaynatın. Bir saat beklettikten sonra süngerle ovarak yıkayın, kolayca temizlenecektir.
 • Temizliğin daha hızlı bir şekilde bitmesi için dağınıklığı en başta toplayın. Size engel olacak eşyaları ortadan kaldırın.
 • Tek kullanımlık temizlik mendili gibi ürünler ile lavaboları, duşa kabinleri, klozetleri kolayca temizleyebilirsiniz.
 • Kişisel bakım ürünleri gibi birçok ürünü yan yana dizmek yerine bir sepette tutmak işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Ev temizliği aralıklarını çok uzun tutmayın. Her hafta belirlediğiniz bir gün temizlik yapmanız her hafta için iş yükünüzü azaltacaktır.
 • Elektrikli süpürgenin haznesini düzenli olarak boşaltmak, makinenin verimliliğini artırır.

Ev Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev temizliği yaparken dikkatli olmanız gereken birkaç unsur vardır. Bunlara şu şekilde yer verebiliriz:

 • Televizyon, bilgisayar gibi elektronik ürünlerin temizliğini yaparken kesinlikle kimyasal ürün kullanmamalısınız. Çünkü zaman içinde ürünleriniz zarar görür. Elektronik ürünleri temizlerken kuru, yumuşak bezler kullanın.
 • Sünger ve bezler içlerinde çokça mikrobu barındırabilirler. Bundan dolayı bu malzemeleri düzenli olarak temizlemek daha iyi bir temizlik için şarttır.
 • Çamaşır ve bulaşık makinesini kullanırken çok doldurmamaya dikkat edin. Makinelerin kapasitesinin üzerine çıkarsanız makineler doğru bir şekilde işlevlerini yerine getiremezler.
 • Çok fazla temizlik ürünü kullanmayın. Ürünlerin dışında belirtilen miktarda kullanın ve kesinlikle ürünleri birbirine katarak kullanmayın.

Ev temizliği konusunda hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Ev temizliği şirketleri İstanbul ili ve birçok şehir için hizmet vermektedir. Aybars Temizlik firması evlerin temizlenmesinde profesyonel hizmet sunar. Hizmet almak ya da daha fazla bilgiye ulaşmak için aybarstemizlik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın