Koltuk Yıkama Neden Düzenli Yapılmalıdır?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Ev ve ofis koltukları, rahatlığı sebebi ile dinlenme saatlerinde oldukça sık tercih ettiğimiz alanlardır. Koltukların üzerinde geçirdiğimiz vakit düşünüldüğünde ise koltuk yıkama ve hijyenin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Yaşam alanlarının vazgeçilmez unsurları olan koltuklar, belli bir sürenin sonunda yıpranmakta, kirlenmekte ve aşınmaktadır. Koltukların kullanımı her ne kadar önemli ise hijyeni de bir o kadar önemlidir. Koltukların temizliği için çoğu zaman evde uygulanabilecek basit silme ve süpürme yöntemleri kullanılsa da bu yöntemler yetersiz kalabilmektedir. En yüksek hijyeni elde etmek için yapılması gereken şey ise profesyonel koltuk yıkama hizmeti almak olacaktır.

Koltukların temizliğini aksatmamanın ve kumaşları belirli zaman aralıkları ile temizlemenin büyük bir önemi vardır. Kullanım sonrasında zamanla koltukların üzerinde bakteri ve mikrop oluşumu meydana gelir. Bu durum ise ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Özellikle de ufak çocuğu ve bebeği olanlar için bu durum daha da önemli hale gelmektedir. Ufak bebeklerin diş çıkarma döneminde her nesne ve yüzeyi dişlemeye başladığı düşünüldüğünde bu koltukların çocuklar açısından oluşturabileceği tehlike daha iyi anlaşılmaktadır. Düzenli şekilde uygulanmayan koltuk temizliği sonucunda koltuklarınız birer mikrop kaynağı haline gelecek ve hem sizin hem de çocuklarınızın sağlığını olumsuz olarak etkileyecektir.

Düzenli Koltuk Temizliği Neden Önemli?

Yukarıda da dile getirdiğimiz üzere koltukların düzenli olarak temizlenmesi birçok açıdan zorunlu olmaktadır. Koltuklarınızı düzenli şekilde yıkatmanız ve temizlemeniz halinde:

  • Bakteri ve mikropların, evin diğer kısımlarına yayılmasını engellemiş olursunuz.
  • Koltuklarınızın kullanım ömrü önemli derecede uzayacaktır.
  • Koltuklarınızın bulunduğu odalar daha hoş ve şık bir görünüme sahip olacaktır.
  • Özellikle de hastalığı bulunan kişiler açısından hijyenik bir ortamda nefes almanın önemi yadsınamaz. Yıkanan koltuklarınız, odanızın genel hijyen kalitesini büyük ölçüde artıracaktır.
  • Ufak çocuklarınızın ve bebeklerinizin bağışıklık sistemi daha tam olarak gelişmediği için temizlenen koltuklarınız sayesinde onlara daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam alanı sunmuş olursunuz.

Bütün bu olumlu sonuçlara ulaşmak ise oldukça kolaydır. Düzenli aralıklar ile koltuklarınızı silip temizleyerek istenmeyen olumsuzluklardan kaçınabilirsiniz. Ancak şunu da belirtelim ki koltuk yıkama işini Aybars Temizlik gibi profesyonel hizmet veren bir şirkete vermeniz halinde kesinlikle daha etkili sonuçlar elde edersiniz. Yerinde koltuk temizleme hizmeti sunan bu tarz profesyonel firmalar sizi hem zaman israfından kurtaracak hem de koltuğunuzun en ince ayrıntısına kadar temizlenmesini sağlayacaktır.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Hijyen ve sağlık koşulları açısından koltuk temizliği nasıl bir role sahip olduğunu dile getirdik. Peki, koltuklar nasıl temizlenmelidir? İsterseniz gelin bir de bu konuyu inceleyelim. Yıkama ve temizlik işlemini evinizde kendi kendinize yapacaksanız sadece kaliteli temizlik ürünlerini kullanmanız gerekmektedir. Nano fiber bez ve bu temizlik ürünlerini kullanarak koltuklarınıza zarar vermeyecek şekilde özenle silip ovalayabilirsiniz. Ancak, şunu da dile getirelim ki koltuk yıkama işleminde yalnızca özel temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Aksi takdirde koltuğunuz ahşabına ve kumaşına geri dönüşü olmayan ağır zararlar verebilirsiniz. Özellikle de koltuk kumaşları zarif bir yapıya sahip olup kumaştan kumaşa değişen özel solüsyon ve şampuanların kullanımı büyük önem arz etmektedir.

Günümüzde koltuk yıkama ve temizliği için profesyonel destek sunan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar özel teknolojik ekipmanlar ve solüsyonlar kullanarak koltukların hiçbir zarar görmeden temizlenmesini sağlamaktadır. Eğer siz de koltuğunuzun profesyonel şekilde yıkanmasını arzu ediyorsanız aybarstemizlik.com sitemizi inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Koltuklar Yılda Kaç Kez Temizlenmelidir?

Koltukların temizliği düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Genel olarak koltuklarınızı yılda iki kere temizletmeniz yeterli olacaktır. Ancak, bazı durumlarda senede 2 kere yıkatmak yeterli olmayabilir. Örnek vermek gerekir ise;

  • Sık kullanılan,
  • Havalandırılmayan,
  • Daha düşük kaliteye sahip koltuklar doğal olarak daha kolay kirlenmekte, bu kirleri ise üzerinde daha kolay ve daha uzun süre tutmaktadır.

Bu gibi hallerde koltuk temizliği 3-4 ayda bir yapılmalıdır. Koltuk kumaşları, bakteri ve mikropların en kolay üreyebildiği alanların başında gelmektedir. Bu sebeple koltuklarınızın düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Sürekli olarak kapalı olan ve sigara içilen alanlarda bulunan koltukların durumu ise daha zordur. Bu tarz ortamlarda bulunan koltuklarınızın temizliği daha sık yapılmalıdır. Ayrıca profesyonel bir dokunuş gerektirmektedir. Sigara dumanının üzerine sinmesi halinde, koltuğun temizlenmesi oldukça zorlu bir işlem haline gelmektedir. Bu tarz kullanım sonucunda kirlenen koltukların temizliği için evde tek başınıza yapabileceğiniz pek fazla bir şey bulunmamaktadır.

Etkili Koltuk Temizliği İçin Ne Yapılmalı?

Koltuk yıkama ve temizleme işlemini evde kendi kendinize yapma şansınız bulunmaktadır. Basit temizlik malzemeleri ve ekipmanlar ile bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak, daha etkili bir temizlik sonucunda daha hijyenik bir ortamda yaşamak istiyorsanız bu basit yöntemler yeterli kalmayabilir. Peki, oldukça fazla kirli halde bulunan koltuklarınızı etkili şekilde temizlemek için ne yapmanız gerekir?

Koltuğunuzun kirlendiğini ve en ince ayrıntısına kadar temizlenmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz? O zaman bu işlemi alanında uzman olan profesyonel ekiplere teslim edebilirsiniz. Aybarstemizlik.com sitemizi ziyaret etmeniz halinde etkili koltuk temizliği hizmetinden bütçenize en uygun fiyatlar ile faydalanabilirsiniz.

Firmamız, koltuk yıkama işleminde yalnıza özel olarak hazırlanmış olan temizlik malzemelerini kullanmaktadır. Koltuklarınızın asla zarar görmez. Son model teknoloji ürünü makineler ile el değmeksizin yıkanır. Bununla birlikte yepyeni ve ilk günkü görünümüne sahip hali ile size teslim edilmektedir.

Yerinde yıkama seçeneğimiz sayesinde koltuklarınızın taşınmasına da gerek kalmamaktadır. Aybarstemizlik.com adresinde bulunan iletişim numaralarından bizim ile iletişime geçerek koltuk yıkama işlemi için anında randevu alabilirsiniz. Uygun fiyat seçenekleri ile en kaliteli temizlik hizmetlerinden faydalanmak istiyorsanız hemen bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın