Koltuk Temizliği

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Koltuk temizliği, diğer birçok ev eşyalarınızın temizliğinden oldukça farklıdır. Koltuklarınızı halılarınız ve perdeleriniz gibi doğrudan yıkayamazsınız. Çünkü koltuklarınızın altındaki malzeme sunta ya da MDF malzeme olduğu için şişebilir. Bu nedenle koltuk temizleme işi bazı ekipmanların ihtiyacını gerektirmektedir.

Temizlik, vakit alan ve zorlayıcı bir iştir. Birçok insan yoğun iş hayatı nedeniyle temizliğe vakit ayıramamaktadır. İşte tam da bu noktada temizlik firmaları devreye girmektedir. Temizlik firmaları sizde olmayan birçok temizlik malzemesine ve koltuk temizleme makinesine sahiptir. Ayrıca bu makineleri kullanacak deneyimli bir ekibi bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle temizlik firmalarına ihtiyaç vardır.

Kış ayları boyunca birçok eşya farklı sebeplerden dolayı kir tutar; temiz görünümünü kaybeder. Koltuklar da sık kullanılan ortak alanlar olduğu için kolayca kirlenmektedir. Bu nedenle kullanıcılar ya koltukların üzerine koltuk örtüsü sermekte ya da doğrudan koltuk temizliği yapmaktadırlar.

Yine koltuk temizliğini, bahar aylarında da yapabilirsiniz. Kış boyunca sıklıkla kullandığınız koltuklarınız zamanla kirlenmektedir. Bu nedenle koltuklarınız kapsamlı bir temizliğe ihtiyaç duymaktadır.

Peki evde koltuk temizliği yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk temizliği yapılırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kullandığınız deterjanın ağartıcı özelliğe sahip olmamasıdır. Ayrıca koltuğu ıslak bir bezle silmeden önce süpürge ile tozunu ve lekelerini almalısınız. Aksi takdirde leke üzerine uyguladığınız ıslak bez nedeniyle, koltuğunuzu daha da kirletebilirsiniz.

Temizlik bezini kullanırken, sürekli bastırarak ve ovalayarak temizlemekten kaçınmalısınız. Aksi taktirde koltuğun yüzeyinde yıpranmalar meydana gelebilir.

Bununla birlikte her koltuk için aynı koltuk bezini kullanmamalısınız. Koltuğun kumaşına göre bir temizlik yöntemi uygulamalısınız.

Ayrıca koltuğun kumaşını temizlerken kullandığınız deterjanın ağır kimyasal içermemesi gerekmektedir.  Kullandığınız deterjanın çözünmüş olmasına dikkat etmelisiniz.

Evde Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuklarınızın temizliğini yapmak içi bazı teknik bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.  Evde uygulayacağınız basit yöntemlerle çok kısa sürede güzel sonuçlar alabilirsiniz.

 • Bir kabın içerisinde beyaz sirke, sabun ve karbonatı ılık su ile karıştırıp bir bez ile koltuğunuzu temizleyebilirsiniz. Bu yöntem ile kahve ve çay lekelerini temizleyebilirsiniz.
 • Temizliğini yaptığınız yüzeye fazla baskı uygulamadan yavaşça silmelisiniz.
 • Sonrasında ise bezinizi ılık su ile durulayıp koltuğunuzu yeniden silebilirsiniz.
 • Bununla birlikte koltuğunuzdaki lekeleri pratik bir şekilde bulaşık parlatıcısı ile çıkarabilirsiniz. Parlatıcılar, özellikle halı ve koltuklardaki taze lekeler için idealdir.

Koltuk temizliği, bazı etkili ilaç ve malzemelerin kullanımını gerektirmektedir. Bunlar arasında 20 cm uzaktan püskürtebileceğiniz spreyleri deneyebilirsiniz. Bu spreyler çok farklı markalar tarafından üretilmektedir. Sprey seçiminde önemli olan güvenilir markaların tercih etmektir. Bu ürünler hem koltuğu temizlemekte hem de istenmeyen kokuları gidermektedir.

Koltuk Temizliğinin Püf Noktaları

Koltuk temizliği hassas bir konudur.

 • Temizlik malzemelerini özenli ve dikkatli seçmelisiniz.
 • Koltuğunuzu temizlerken ılık su kullanımına dikkat etmelisiniz.
 • Doğrudan sıcak su kullanırsanız koltuklarınız tahrip olabilir. Bunun sonucunda koltuklarınızın kumaşına zarar verebilirsiniz.
 • Yine koltuklarınızı temizlerken kimyasal madde içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Arap sabunu koltuk temizliğinizde size faydalı olacaktır. Çünkü arap sabunu doğal yapısı nedeniyle koltuklarınıza zarar vermez ve koltuklarınızdaki mikropları temizlemektedir. Böylece koltuğunuzu en doğal şekliyle temizleyebilirsiniz.
 • Koltuklarınızı nemli ve köpüklü havlu ile temizlemek oldukça faydalıdır. Çünkü koltuğunuzu doğrudan ıslak bez ile silerseniz koltuğunuz koku yapabilir ve küflenebilir. Bunun yerine koltuğunuzu daha pratik bir şekilde köpüklü ve nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Özellikle köpüklü bez sayesinde koltuklarınızın gözeneklerinde birikmiş kir ve mikropları arındırabilirsiniz.
 • Koltuk kılıflarını da temizlerken bulaşık makinesi tabletini kullanabilirsiniz. Böylece kılıflardaki kir ve lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Bunlara ilaveten koltuk seçerken de temizliği kolay bir koltuk seçebilirsiniz. Açık renk bir koltuğun temizliği hem zor hem de zaman almaktadır.  Bu nedenle daha çok koyu tonlarda koltuk seçmek koltuk temizliğinde işimizi kolaylaştıracaktır. Ancak ben açık renkli koltuk tercih ediyorum diyorsanız içeriğimizin devamında açık renkli koltuk temizliği hakkında detayları sizlerle paylaştık.

İstanbul Temizlik şirketi için bizimle iletişime geçin.

Koltuklar En iyi Ne ile Temizlenir?

 • Koltuk lekeleri sabunlu ılık su ile çıkmaktadır. Sabun köpüğünü hafifçe yüzeye uygulayabilirsiniz. Böylece koltuğunuzda yıpranma olmadan rahatça temizlik yapabilirsiniz.
 • Genelde koltuk temizliğinde arap sabunu, sirke ve karbonat gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu ilaçları koltuk yüzeyine düzgün bir şekilde uygulamalısınız.
 • Koltuk temizlemede birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler koltuğun kumaşına göre değişmektedir. Deri koltuklar için sirke ve zeytinyağı, pamuklu koltuklar için sabun ve sirke kullanabilirsiniz. Kadife koltuklar için de bulaşık deterjanı uygulayabilirsiniz. Tüm yüzeyler için aspirin temizleyici kullanabilirsiniz.
 • Koltukların temizlenmesinde en iyi yöntem sirke, bulaşık deterjanı ve sodanın karıştırılmasıdır. Yine koltuklarınızı, saf beyaz sabunu ılık su ile karıştırıp temizleyebilirsiniz.
 • Koltukları temizlerken aşırı kimyasal içeren çamaşır suyu ve bulaşık deterjanından kaçınmalısınız.
 • Koltuk temizliğini, yıkama köpükleri ve koltuk şampuanları ile de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yumuşatıcı ile Koltuk Silinir Mi?

Koltuk temizliği yapılırken koltuklarınıza aşırı kimyasal içeren ilaçları kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde koltuk yüzeylerinizi deforme edip kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Bu da size zaman ve maliyet kaybı demektir.

Yumuşatıcılar, çamaşır makinesinde de kullandığımız etkili bir ilaçtır. Bu nedenle koltuklarınızı da yumuşatıcı ve ılık su ile yumuşak bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Özellikle belirli miktarda lavanta vb. koku içerikli yumuşatıcıları kullanarak koltuklarınızı temizleyebilirsiniz. Silme işlemini dairesel hareketlerle yapabilirsiniz. Sonuç olarak yumuşatıcılar ile ağır kimyasal içerikli ilaçlara kıyasla daha etkili ve sağlıklı bir temizlik yapabilirsiniz.

Koltuk Temizliği Neyle Yapılır?

Koltuk temizliği yaparken birçok malzemeyi ve ilacı bir arada kullanabilirsiniz. Ancak her koltuk tipine özel yöntem uygulamanız sizin yararınıza olacaktır.

 • Deri koltuklar için sirke ve zeytinyağı,
 • Pamuklu koltuklar için sabun ve sirke,
 • Kadife koltuklar içinse bulaşık deterjanı,
 • Tay tüyü koltuklar için de sabun, sirke ve şampuan kullanabilirsiniz.

Koltuk temizliğinde koltuğunuza zarar vermeyecek bir havlu bez kullanabilirsiniz. Ayrıca koltuğunuzdaki yağ veya kahve lekelerini bulaşık parlatıcısı ile kolayca çıkartabilirsiniz. Bu lekeler eğer yeniyse parlatıcı ile çıkarabilirsiniz. Ancak lekenin üzerinden zaman geçmişse koltuğunuzu bir temizlik firması yardımıyla yıkatmalısınız.

Temizlik firmaları birçok uzman ekip ve malzemesi ile zorlu lekelerin üstesinden gelmektedir. Firmalar bunu koltuk temizleme makinesi sayesinde kolayca yapmaktadırlar.

 • Temizlik firmaları öncelikle ılık su ve sabunu koltuk yüzeyine uygulamaktadır.
 • Belli bir süre bekledikten sonra kuvvetli çekim gücüne sahip temizleme makinesini yüzeye uygulamaktadırlar.
 • Bu sayede koltuklarınız daha temiz ve parlak bir görünüme kavuşmaktadır.

Siz de uzmanlığına güvendiğiniz bir temizlik firmasına koltuklarınızı temizletebilirsiniz.

Çok Kirli Beyaz Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Aslında teknik bilgiye sahip değilseniz çok kirli koltuklarınızı temizlik firmasına temizletebilirsiniz. Çünkü koltuk temizliği yapayım derken koltuğunuza zarar vermeniz mümkün. Beyaz koltuklar üzerindeki lekeleri temizlemek oldukça zordur. Bununla birlikte evde uygulayacağınız birkaç yöntem ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Örneğin sirke ve zeytinyağını karıştırıp sprey halinde koltuğunuza uygulayabilirsiniz. Sonrasında nemli ve yumuşak bir bez ile silebilirsiniz. Temizleme esnasında sert hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Sildikten sonra koltuğunuzu durulamalısınız. Ayrıca koltuğunuzun kılıfı var ise bunu makinede yıkayabilirsiniz.

Beyaz koltuk temizliğinde güçlü kimyasallar kullanmak yerine sabunu tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte sabun ile birlikte soda ve sirkeyi de uygulayabilirsiniz.

Ilık suyun olduğu bir kabın içerisine sirke ekledikten sonra bir bez yardımıyla koltuğunuzu silebilirsiniz. Bu temizliği mümkün olduğu kadar yumuşak hareketlerle yapmalısınız. Aksi takdirde koltuğunuza zarar verebilirsiniz.

Açık Renk Koltuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Açık renkli koltuklar koltuk seçiminde idealdir. Ancak açık renk koltukları temizlemek oldukça zordur. Çünkü bu koltuklar çabuk kirlenmekte ve kirler çabuk belli olmaktadır. Bu nedenle bu koltukların temizliğine hassasiyet göstermek gerekir. Ter ve yağın sirayet etmesiyle açık renk koltukların rengi atmakta ve çabuk kirlenmektedir. Bununla birlikte koltuk yapımında kullanılan pamuk ve elyaf gibi kumaşlar belli ölçüde temizlenmektedir.

Koltuk temizliği kapsamında oldukça zor olan açık renk koltuk temizliğini belirli tekniklerle yapabilirsiniz.

Açık renk koltuk temizliğinde kullanılması gereken temizlik malzemelerinden birisi beyaz kalıp sabundur. Sabunu beyaz bir havlu ile yavaşça uygulamalısınız. Beyaz sabunu hem halı temizliğinde hem de açık renk koltuk temizliğinde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Koltuğu temizlerken çok ıslak bir bez ile değil nemli bir bez kullanmalısınız.

Yine koltuğunuzu temizlemeden önce karbonat döküp belli bir süre bekleyebilirsiniz. Ardından arap sabunu ile yavaşça silebilirsiniz.

Ayrıca açık renk koltuğunuzu temizlerken ağır kimyasal içerikli ve ağartıcı deterjanları kullanmamalısınız. Aksi taktirde koltuklarınız sararabilir ve zamanla kullanamazsınız.

Koltuklar Ne Kadar Sürede Silinmeli?

Koltuk temizliği süresi koltuğun kumaşına ve kirlilik derecesine göre değişmektedir. Bazı koltuklar 1 saatte temizlenirken, bazı koltukların temizlik süresi 3 saati bulmaktadır. Bazı koltukların temizliği, eğer daha önce hiç kapsamlı olarak temizlenmemişse oldukça uzun sürmektedir.

Koltuk temizliği doğru yöntemlerle yapılmazsa koltukların kullanım ömrü kısalmaktadır. Örneğin koltuğunuzdaki kirleri almadan ıslak bezle silerseniz koltuktaki kirler koltuğa sirayet edecektir. Bu da koltuğun temizlenme süresini daha da uzatacak ve zorlaştıracaktır. Bu nedenle öncelikle koltuktaki toz ve kirler temizlenmelidir.

Sonuç olarak ıslak bezle çok silinmiş koltukların temizlik süresi daha uzun sürmektedir. Çünkü o koltuk zamanla bir bakteri yuvasına dönüşmektedir. Bununla birlikte sadece ıslak mendille arada bir silinen koltukların temizliği daha kısa sürmektedir. Buna göre koltuklarınızı 6 ayda bir temizletmelisiniz. Sık temizlenen koltukların temizliği daha kolaydır. Fırçalama aktivitesi daha kısa sürdüğü için koltuklarınızın deforme olma riski daha azdır.

Koltukların Kurulanma Süresi

Koltukların tamamen temizlenip kurulanması 8-9 saati bulmaktadır. Temizlik firmaları koltuk kurutma işlemini bu iş için özel imal edilmiş fanlar sayesinde yapmaktadır. Bu sayede 4-5 saat içinde koltuğunuz kurumaktadır. Koltuğu kurutmak için herhangi bir şey yapmadıysanız koltukları havalandırmanız yeterli olacaktır.

Profesyonel Destek

İnsanlar, çoğunlukla koltuğunu elektrikli süpürge ile temizlemektedir.  Ancak profesyonel temizlik firmaları koltuk temizliğini belirli aralıklarda yapmaktadır. Çünkü her koltuk tipine özel temizlik yöntemleri bulunmaktadır. Sonuç olarak koltuk temizliği, temizlik firmaları tarafından koltuklara zarar vermeden yapılmaktadır. Böylece temizlik firmaları daha yeni ve kullanışlı bir şekilde koltuğunuzu temizleyip size teslim etmektedirler.

Koltuk temizliği, birçok insanın vaktini ve enerjisini almaktadır. Üstelik bu temizlik doğru yapılmazsa koltukların ömrü de kısalır. Bu nedenle koltuk temizliği, profesyonel firmalar tarafından doğru bir şekilde yapılmaktadır.

Aybars Temizlik firması olarak müşterilerimizin hem zamandan hem de bütçeden tasarruf etmesini sağlıyoruz. Profesyonel ekip ve ekipmanlarımızla koltuklarınızı en ideal sürede ve kalitede temizliyoruz.

Aybars Temizlik firması olarak İstanbul’un hem Avrupa yakası hem de Anadolu yakasında birçok şubemiz bulunmaktadır. Ayrıca Konya’da da hizmet veriyoruz. Üstelik biz bütün şubelerimizde aynı kalitede hizmetler veriyoruz.

Siz de koltuk temizliğinde zamandan ve bütçenizden tasarruf etmek istiyorsanız Aybars Temizlik firması olarak hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın