Ofis Temizlik İşleri

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Ofisler, genelde para kazanılan ve çalışma alanı olarak görülen yerler olsa da aslında yaşam alanlarıdır. Çünkü çoğu insan gününün en az üçte ikisini ofislerde geçirmektedir. Dolayısıyla ofislerin tertipli ve düzenli durması, aynı zamanda temiz olması elzem bir ihtiyaçtır. Bu sadece müşterilere yönelik bir prestij kazanımı değil, çalışan motivasyonu için de önemlidir. Temiz ortam, herkesin hakkıdır ve buna ulaşmak zor değildir. Çalışan sayılarının az olduğu ofislerde bir temizlik personeli bulundurmak zordur. Kimi işletmeler ofis temizlik işleri için çalışanlarını sırayla görevlendirmektedir. Ancak bu doğru bir yöntem midir?

Yaşam alanını temiz tutmak herkesin görevidir ama işi değildir. Birçok gelişmiş ülke, ofislerin temizlik işlerini profesyonellere bırakmaktadır. Üstelik bu profesyoneller mesai bitip ofis boşaldığında çalışmaya başlar. İsteğiniz doğrultusunda haftalık ya da aylık periyotlarda genel temizlik yapar. Ofis temizlik işleri profesyonellerle yapıldığında iş performansı gerçekten artmaktadır. Bu da maliyet hesabı yapıldığında aslında işletme menfaatine bir durumdur.

İşyeri Nasıl Temizlenir?

Çoğu işletme, müşteri ile doğrudan iletişim kurulan yerlerdir. Dolayısıyla temizlik, işe verilen önemin göstergesidir. Bu aynı zamanda müşteriye duyulan saygıdır. Temizlik işyerinin durumuna ve yaptığı işe göre belirlenmelidir. Dükkân tarzındaki işyerlerinde, sabah dükkân açılmadan genel temizlik yapmak bir gelenektir. Ancak sadece zeminin ya da vitrinin temiz olması yeterli gelmez. Çünkü rafların ve ürün teşhir alanlarının da pırıl pırıl olması gereklidir. Ne iş yapılırsa yapılsın, kirli bir görüntü müşteri üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaktadır.

Ofis tarzı işyerlerinde müşteriden çok çalışan yoğunluğu olduğundan kirlenme hızlı olmaktadır. Evraklar, atıştırılan yiyecekler, dökülen içecekler, tozun neden olduğu çirkinlikler ofislerin en büyük sorunudur. Bu nedenle ne iş yapıldığına bakılmaksızın temizlik çok önemlidir. Ofis temizlik işleri belli bir düzende yapılmalıdır. Şunlara dikkat etmek önemlidir:

 • Ofis ya da işyerinde temizlik, çalışma başlamadan tamamlanmalıdır.
 • Günlük kullanılan, müşteri ve çalışanın doğrudan ulaştığı alanlar detaylı temizlenmelidir.
 • Tezgahlar, masa üstleri silinmeli aynı zamanda kurulanmalıdır. Kurulanmamış bir alanda kalan temizlik izleri, kirli olması kadar çirkin bir görüntü oluşturur.
 • Çöp kovaları her gün boşaltılmalı ve çöp her gün atılmalıdır.
 • Zemin temizliği sona bırakılmalıdır.

Temizliğe Başlamadan Önce Ne Yapılmalıdır?

Kişisel temizlik ve hijyen herkesin sorumluluğunda olan bir şeydir. Bu nedenle işyeri sahipleri ve çalışanlarının yaşam alanlarını maksimum temiz tutması beklenmektedir. Buna karşın, kullanılan alanın kirlenmemesi olanaksızdır. Kirlenmeyi en aza indirmek için kişisel sorumlulukların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ofis temizlik işleri daha hassastır. Çünkü kaybolmaması gereken evraklar, dosyalar, notlar masaların üzerinde yer almaktadır. Bunun için temizliğe başlamadan önce yapılması gerekenler sırasıyla şöyledir:

 • Çöplerin ve gerekli olanların ayrıştırılmış olması gereklidir.
 • İşi yaramayan ve kalabalık yaratan evrak, ürün ya da dosyalar ortadan kaldırılmalıdır.
 • İşyerinde kimsenin kalmadığından emin olmak gerekir.
 • Eğer yerler halı ile kaplıysa, toz kalkması ihtimaline karşı önce yerlerden başlanmalıdır.
 • Doğru temizlik için doğru ekipman şarttır. Süpürgeden, iz bırakmayan beze, kullanılacak kimyasala kadar her şey tamam olmalıdır.

Ofis Temizliğinde Temizlik Sırası Nasıl Olmalı?

Genel olarak zihinsel üretimlerin yapıldığı ofisler temizliğine dikkat edilmesi gereken yaşam alanlarıdır. Sıklıkla müşterilerin ziyaret ettiği, görüşmelerin yapıldığı ofislerde tüm alanların temiz olması çok önemlidir. Çalışma alanları, masalar, ortak kullanım alanları, toplantı odasına kadar temizlik hem prestij hem de motivasyon için önemlidir. Çoğu küçük kapasiteli olduğundan ve temizliğe bütçe ayıramadığından ofis temizlik işleri sırayla yapılmaktadır. Fakat pek çok gelişmiş ülke, ofis çalışanlarının temiz ortamda çalışmasını profesyonellerin eline bırakmaktadır. Çünkü bu durumun üretim performansına ciddi katkısı vardır. Ofisler akşamdan temizlenmekte, çalışanlar güne tertemiz bir ofiste başlamaktadır.

Kişisel temizlik herkesin kendi sorumluluğundadır. Bu nedenle çalışanlar maksimum seviyede temizlikten sorumludur. Ancak yine de bazı işletmelerde çalışanlar iş çıkışına kısa süre kala bulundukları bölgeleri temizlemektedir. Bazıları da ofis temizlik işleri için sıra uygulamaktadır. Masaların silinmesi, çöplerin boşaltılması çalışanlar arasında sırayla yapılmaktadır. Ancak bu performansı düşüren uygulamadır. Çoğu Avrupa ülkesi bu uygulamayı çoktan terk etmiştir. Bir ofis çalışanı sadece işine konsantre olmalıdır. Temiz ortamda çalışmak ise performansı artıran bir gerçektir. Bu yüzden temizliği sırayla değil profesyonellerle yapmak en doğrusudur.

Ofiste En Kolay Temizlik Nasıl Yapılır?

Temizliği hızlı yapmak işi bu olanların becerisidir. Ancak ofisi çalışanların temizlemesi durumunda ise kolay ve hızlı temizlik yöntemleri aranmaktadır. Ofis temizlik işleri için en kolay yol az kirletmektir. Kişisel temizlik bilincinin yükseltilmesi önemlidir. Az kirlenen bir alan daha kolay temizlenebilir. Dilimizdeki ‘alet işler el övünür’ sözü temizliğin doğru malzeme ile yapılmasına uyarlanabilir. İşlerin kolaylaşması için gereken malzeme önceden temin edilmelidir. İşi kolaylaştıran mikrofiber bezler ve paspaslar, doğru kimyasallar bulunmalıdır.

Temizlik, aslında zor ve profesyonellik isteyen bir iştir. Ancak yine de temizlik yapmak zorunda olanlar için kolay temizlik ipuçları şöyle sıralanabilmektedir:

 • Temizleme planı yapın.
 • Doğru temizlik malzemeleri ve ürünlerini bulundurun.
 • İş bölümü oluşturun.
 • Sürekli temiz su kullanın.
 • Tekrar tekrar uğraşmamak için sildiğiniz yerler için kurulama da yapın.

Temizlik, her gün yapılması gereken zorunlu bir eylemdir. Bu nedenle bu konuda ayrı bir ekip bulunmalıdır. Bu ekibi doğrudan istihdam etmek işletmeler için maliyet artıran bir unsurdur. Ancak profesyonel temizlik şirketleriyle çalışmak hem maliyet hem de kalite açısından çok önemlidir. Çünkü profesyonelleri işi zaten temizliktir. Tek seferde doğru sonuca ancak böyle ulaşılmaktadır. Ofis temizliği profesyoneller tarafından yapıldığında müşterilere karşı prestij, çalışanlarda da performans artmaktadır.

Firmamız, yıllara dayanan tecrübesi ile ofis temizlik işleri için aradığınız doğru adrestir. Profesyonel, eğitimli ve tecrübeli ekibimizin ofisinizde neler başarabileceğini göstermek için sizleri bekliyoruz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın