Ofis Temizliği Nasıl Olmalı?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Ofis temizliği nasıl olmalı merak mı ediyorsunuz? Bu içeriğimiz sizlerin tüm sorularına yanıt verdik. Ofisin temizliği dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alır. Belirli aralıklar ile yapılacak olan temizlik dışında günlük yapılması gereken temizlik işlemleri de bulunmaktadır.  Kullanılan malzemeler ve araç gereçler, deneyimli temizlik personelleri tarafından seçilmelidir. Bunun dışında eşyalar temizlenirken dikkat edilmeli, elektronik aletlere zarar verilmemelidir. Elektronik aletler kuru bir bez ile temizlenmelidir. Ortak alanlar ve sık kullanılan alanlar, mutlaka her gün temizlenmelidir. Çünkü bu alanlarda çok daha kolay bakteri birikmektedir.

Ofis Temizliğinde Pratik Yöntemler Nelerdir?

Çalışanların sağlıklı ve huzurlu çalışabildiği bir ortam olan ofislerin temizliklerine dikkat edilmelidir. Ofis temizliğinde pratik yöntemler içerisinde her gün temizlik yapmak vardır. Bunun nedeni çalışanların ortak ve sık kullandığı alanların çok çabuk kirlenmesinden kaynaklıdır. Özellikle asansör, trabzan gibi alanlar aksatılmadan temizlenmesi gereken yerlerdir. Çöpler boşaltılmalı ve halı süpürülmelidir. Korona virüsün olduğu dönemde ise mutlaka sık sık eldiven ve maska değiştirilmelidir. Bu şekilde daha sağlıklı ve hijyenik bir ortam yaratılmış olur.

Ofiste En Çok Kirlenen Yerler Neresidir?

Bir ofiste en çok kirlenen yerler arasında sık kullandığımız alanlardır. Peki, bu sık kullanılan alanlar nerelerdir? İşte bu sorunun cevabı şöyledir; ofis içerisinde bulunun ortak alanlar, sürekli girilip çıkılan yerler en çok kirlenen yerlerdir. Trabzanlar, asansörler, masalar, lavabolar buna örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca çöp kutuları her gün temizlenmesi gereken yerlerden biridir. Bu alanların sık kirlenmesinden dolayı bakteri oluşumu hızlanmaktadır. Deneyimli personeller seçilmeli ve bu alanların günlük temizliği sağlanmalıdır. Hem sağlık hem de hijyen için önemlidir.

Ofis Nasıl Dezenfekte Edilir?

Ofis içinde düzenli olarak yapılması gereken işlemler bulunur. Bunların başında dezenfekte, ilaçlama ve temizlik işlemleri yer alır. Ofisin dezenfekte işlemi için pek çok çeşitli makine bulunmaktadır. Bununla birlikte bu makineler ve aparatlar aracılığı ile ofis belirli aralıklar ile dezenfekte edilmektedir. Ayrıca böcek vb. şeyler içinde ilaçlanması gerekir. Ofis tarafından anlaşılan temizlik firması ve ilaçlama firması tarafından yapılacak işlemler, ofisin boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Büyük veya küçük bir ofis için farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Ofis Temizliğinin Önemi Nedir?

Sağlıklı ve dinamik çalışanlara sahip olmak için ofis temizliği düzenli yapılmalıdır. Eğer çalışanlar kirli bir ortamda çalışmak zorunda kalırsa sağlıkları bozulur. Bunun dışında çalışmak için motivasyonları da kalmayacaktır. Temiz bir ofis, hem hijyeni hem de motivasyonu sağlamaktadır. Çalışanların, bakterili bir ortamda çalışması sağlıkları için büyük bir tehdit oluşturacaktır. Özellikle nefes darlığı gibi hastalıklara sahip olan çalışanlar büyük problem yaşayacaktır. Bunların yaşanmaması ve sağlık için ofisin temizliği profesyonel personellere emanet edilmelidir.

Ofis Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hem sağlık açısından hem de motivasyon için bir ofisin temizliği düzenli yapılmalıdır. Peki, ofis temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Öncelikle bir plan belirlenmelidir ve görevler temizlik personellerine verilmelidir. Görev dağılımı sayesinde karmaşa ortaya çıkmayacaktır. Bunun dışında önemli evraklara ve elektronik eşyalara zarar verilmemesi gerekir. Evraklar, temizlenen masaya tekrar koyulmalıdır. Ayrıca elektronik eşyalar kuru bez ile temizlenmelidir. Çalışan tüm personellere, ofiste temizlik olduğu söylenmektedir. Bu sayede her çalışan durumdan haberdar olacaktır ve buna göre davranacaktır.

Ofis Temizliğini Kimler Yapar?

Bu durum ofisin büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre değişmektedir. Eğer küçük bir ofisi temizlettirecek iseniz bir temizlik firması aracılığı ile personel ayarlamalısınız. O personel tarafından temizlik işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında büyük bir ofis için temizlik gerekiyorsa temizlik firmaları ile düzenli çalışılması gerekmektedir. Temizlik firmaları, ofisin büyüklüğüne göre bir ekip ayarlamalıdır. Profesyonel kişilerden oluşan ekip tarafından temizlik işlemleri detaylı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ofis temizliği için ayarlanan deneyimli personeller ile daha temiz bir alana kavuşmak mümkün hale gelir. Bu noktada güvenilir ve profesyonel ofis temizliği firmaları ile iletişime geçmeye özen göstermelisiniz.

Ofis Temizliğini Nasıl Yapıyoruz?

Düzenli yaptığımız işlemler bulunmaktadır. Bunlardan biri çöp kutularını günlük olarak boşaltmamızdır. Her gün ortak kullanım alanlarını havalandırırız ve camları temizleriz. Mobilyalar üzerindeki yer alan tozları sileriz. Her alanda kullandığımız bez ve temizlik malzemeleri farklıdır. Başka bir kısımda kullanılan bez, diğer tarafta asla kullanılmamalıdır. Eğer halı bulunuyorsa süpürülmesi gerekir. Ofis temizliği sırasında elektronik eşyalara zarar verilmemelidir. Bu eşyalar kuru bez ile temizlenmelidir. Bunun dışında çalışan kişilerin odasına izinsiz bir şekilde kesinlikle girilmemelidir.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın