Ofis Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Ofis temizliği Nasıl Yapılır veya yapılmalıdır sorusu pek sık sorulmaktadır. Ofiste ve büroda çalışan insanlar bir hayli fazladır ve hal böyle olunca da, bulundukları ofisi ve büroyu temizlemeleri gerekir. Ama bu, kimi zaman çok meşakkatli bir iş olabilir, bu yüzdendir ki, insanlar günlük ofis temizliği nasıl yapılır merak etmektedirler.

Ofisler ve bürolar çok karışık oldukları için temizlenmeleri pek müşkül bir iştir. Bu noktada da, kolay ofis temizliği nasıl yapılır bilmek gerekir. Sizin de aklınızda büro temizliği nasıl yapılır gibi sorular varsa bu yazımızdan istifade edebilirsiniz.  Zira, günlük ofis temizliği nasıl yapılır bunu öğrenirseniz işiniz pek kolaylaşacaktır.

Ofis temizliği nasıl yapılır bunu öğrenmeden önce ofis temizliğinin önemini kavramak gerekir.

Ofis Temizliği Neden Önemlidir?

Büro temizliği nasıl yapılır sorusu kafanızı kurcalayabilir. Günlük ofis temizliği nasıl yapılır bunu çok merak da edebilirsiniz ama önce ofis temizliği neden önemlidir, bunun önemini anlamak lazımdır.

Ofisi temiz bir halde tutmak hem işletmeler hem de çalışanlar için çok önemlidir. Toparlamayı ve temizliği bir öncelik haline getirdiğinizde, çalışanlarınız çok daha iyi çalışacaktır ve verimlilik de böylelikle artacaktır.

Kolay ofis temizliği nasıl yapılır bundan bahsetmeden evvel, ofis temizliğinin sağladığı birkaç faydadan bahsedeceğiz:

 • Ofisinizin iyi görünmesini sağlar: Temiz ve düzenli bir ofis, işletmenizin görünümünü iyileştirir ve ayrıntılara verdiğiniz önemi gösterir. İşletmeler temiz göründüğünde müşterilerini ve diğer ziyaretçilerini etkiler. Düzgün bir ofis, çalışanlarınıza ve müşterilerinize işletmenize güven verir. Temiz ve toplu bir ofis, çok iyi bir ilk izlenim verir.
 • Mikroplardan korunmuş olursunuz: Ofisinizi temizleyerek sağlığınıza dikkat etmiş olursunuz. Böylece mikroplardan da korunmuş olursunuz.
 • Şöyle ilginç bir istatistik vardır; sıralarda bir klozet kapağından 400 kat daha fazla bakteri bulunur. Ofisi temizlemek aynı zamanda ofisi çok daha güvenli hale getirir ve çalışanlar için de çok daha sağlıklı bir ortamın oluşmasını sağlar. Güzel bir temizlik, özellikle mikropların oluştuğu ve yayıldığı ulaşılması zor yüzeylerde mikrop oluşumunu önler.
 • Çevre için çok daha iyidir: Temiz ofisler ve bürolar, özellikle temizlik ürünleri çevre dostu ve hipoalerjenik olduğunda daha sağlıklı bir ortamın oluşmasını sağlarlar. Temiz bir ofis hastalık riskini de önemli bir düzeyde azaltır. Ofisinizi temiz tutmanız, hava kalitesinin iyileşmesinde ve çalışanların moralinin de yükselmesinde önemli bir rol oynar.
 • Tasarrufu sağlar: İş yerinizde oluşacak herhangi bir hastalık birçok açıdan size ve çalışanlara ciddi zararlar verir. Öncelikle, iş açısından düşünecek olursak, zaman yönünden ciddi bir zarar verir. Şöyle ki, hastalanan çalışanların istirahat etmesi gerekir ve işler büyük oranda aksar. Beri yandan sağlığa da ciddi zararlar verebilir. Hatta, tüm bunlara bağlı olarak da, maddi açıdan da zarar verebilir.
 • Bu yüzden, ofisinizi ve büronuzu temiz tutarak ve mikropların yayılmasını önleyerek zamandan ve paradan tasarruf edin. Derinlemesine temizlik bütçenizi daha da zorlar. Ofisinizin temizliğine ayak uydurursanız, zeminleriniz ve mobilyalarınız daha uzun süre dayanır. Sert zeminlerinizi veya halınızı temizlemek için para harcamak, yeni bir zemin için para harcamaktan daha hesaplıdır.
 • Verimliliği artırır: Normal olarak da, temiz bir çevrede çalışmak insan psikolojisini pek olumlu yönden etkilediğinden verimliliğinizi de arttırır. Ofisi temiz tutmak stresi azaltır ve çalışanların görevleri daha verimli bir şekilde tamamlamasına yardımcı olur.

Tüm bunlardan sonra, ofis temizliği nasıl yapılır detaylıca bakabiliriz.

Ofis Temizliğinde Hangi Alanlar Temizlenir?

Ofis Temizliğinde Hangi Alanlar Temizlenir

Farklı alanlara kurulan çalışma yerlerinin temizliği için geniş ve yeterli kadroya sahip olan bir temizlik şirketinden yardım alabilirsiniz. Buna ek olarak, bu kişilerin alanında uzman ve deneyimli olmaları beklenir. Ekibin profesyonellerden oluşması, sizlere kolaylık sağlaması açısından önemlidir. Bu alanda hizmet veren uzman kadro, son derece profesyonel kişilerden oluşmalıdır.

Aybars Temizlik, sahip olduğu uzman kişilerden oluşan kadro, son teknoloji makineler ile daha kaliteli bir hal alır. Kalıcı temizlik sağlanması adına, özellikle şu alanların temizliğine önem gösterilmelidir:

 • Ofis dış alanı
 • Kapı ve pencere kolu
 • Cam korkuluklar varsa bu kısımlar
 • Metal yüzeylerin temizliği
 • Açık ve kapalı alanda bulunan ve toplu halde bulunan mekanlar

Çalışma yerlerinin hem iç hem de dış alanlarını temizleyerek, daha hijyenik ortamda çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde, personel daha motive şekilde çalışmaya devam eder.

Profesyonel Ofis temizliği avantajları;

 • İş güvenliği sağlayan tecrübeli bir kadrodan hizmet alırsınız.
 • Çalışanları rahatsız etmeyen bir temizlik sağlanır.
 • Ofis zemini ayrıntılı şekilde temizlenmektedir.
 • Tuvaletler hijyen anlamında daha güvenli bir hal alır.
 • Camlar, ayrıntılı şekilde temizlenmektedir.
 • Sağlık koşullarına uygun malzemelerin kullanımı, personeliniz açısından avantajlı olur.
 • İstenilen saat ve aralıklarda istediğiniz temizlik hizmeti uygulanır.
Ofis Temizliği Neden Önemlidir

Büro Temizliği Nasıl Yapılır?

Büro temizliği nasıl yapılır bunu öğrenmek size yukarıda bahsettiğimiz faydaları sağlayacaktır. Bu yüzden de ofis temizliği nasıl yapılır bunu bilmek çok önemlidir. İnsanlar ofis temizliği nasıl olur merak etmektedirler. Bu yüzden bu ipuçları kolay ofis temizliği nasıl yapılır konusunda sizlere pek faydalı olacaktır.

Temiz ve düzenli bir ofise sahip olmak elbette ki bir ekip işidir. Çalışanlarınız ve müşterileriniz için sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla bir ofisi profesyonelce nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için sizlere vereceğimiz bu ipuçlarını kullanın. Bu ipuçları, çalışanların ofisi temiz tutmasını nasıl sağlayacağınıza dair bir plan oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kolay Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Kolay ofis temizliği nasıl yapılır gelin hep birlikte bakalım!

Öncelikle, temizlik listenizdeki tüm görevleri için bir program oluşturun. Bir kurumsal ofis temizlik şirketiyle çalışıyorsanız, hangi hizmetlere ihtiyacınız olduğunu iletmek için bir kontrol listesi oluşturun. Listenizdeki maddeleri günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve yıllık yapılması gerekenlere göre düzenleyin.

Görevlerinize sadık kalın ve çalışma alanınızı temiz tutun. Bir ofis binasının nasıl temizleneceğini belirlerken, bazı ofis temizleme fikirleri konusunda beyin fırtınası yapın ve bir iş gününde tüm temizlik işlerinizi bitirin. Ayrıca, genel olarak sağlıklı bir ortam sağlamak için çalışma alanınızı her gün topladığınızdan ve temiz tuttuğunuzdan da emin olun.

Bunun haricinde, ofisinizde düzenli toz alın.

Toz alma, elektronik cihazlarınızı statik birikmeye karşı korur ve ofis alanınızın genel görünümünü korur. Havalandırma deliklerinden, klavyelerden ve fanlardan tozu temizleyin. Ofisinizin tozlanmamasını ve daha temiz kalmasını sağlamak için şu adımları izleyin:

 • Dolap üstleri gibi yüksek yüzeylerden başlayarak aşağıya inin.
 • Çalışma alanınızdaki tozu tamamen yok etmek için yüzeyi güzelce silin.
 • Duvar ve masalardaki lekeleri ve tozları mikro fiber bir bezle silin, kirli bezleri ılık bir suyla durulayın.
 • Bilgisayar ekranlarını temizlemek için yalnızca mikro fiber bezler veya anti statik bezler kullanın.
 • Mobilyalar ve halılardaki tozu temizlemek için elektrikli süpürge kullanın.

Son olarak da, ofisinizi yeniden düzenleyerek ulaşılması güç yerleri temizleyin.

Ofis temizliği, alanınızı düzenli ve hijyenik tutmak için çok gereklidir. Tavanlar ve mobilyaların arkasındaki boşluklar gibi ulaşılması zor yerlere özellikle dikkat edin. Hatta mobilyaları, dosya dolaplarının veya kanepelerin arkasında büyük boşluklar kalmayacak şekilde yeniden düzenlemeyi deneyin.

Tavan döşemeleriniz arasındaki ızgara, kalıntı, toz, nem ve patojen içerebilir. Tavan ızgaralarınız zamanla paslanabilir veya rengi solabilir ve tavanınızın kirli görünmesine de sebebiyet verebilir. Profesyonel bir ofis temizlik şirketi, tavanınızın ömrünü uzatmak için tavan ızgaralarınızı temizlemek ve boyamak için gerekli ekipmana sahiptir. Bunu kolayca halledebilirler.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın