Dış Cephe Temizliği Nedir?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Genel olarak bakıldığında binalarda ya da iş yerlerinde bulunan dış yüzeylerin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Bu durumun gerçekleşmesine de dış cephe temizliği denilmektedir. Özellikle iş yerlerinde dış yüzeyler camlardan oluşmaktadır. Bu camlar çevresel etkenlere maruz kaldığından dolayı sürekli kirlenir. Buna örnek olarak egzoz dumanı, hava durumu, sis, toz vs. gösterilebilmektedir. Tüm bu örneklerden dolayı da dış düzeyi lekeler kaplamaktadır. Bu durum da kötü bir görüntüye yol açmaktadır.

Dış Cephe Cam Temizliği Nedir?

Özellikle büyük firmalar dış cephelerinin yapısını cam olarak tercih etmektedir. Ancak bu camlar, mutlaka düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Çünkü cam, çok çabuk ve kolay bir şekilde leke tutan yapıdadır. Anlaşma sağlanan temizlik firmaları ile camların temizliğinin en az üç ayda bir yapılması gerektiğine karar verilmelidir. Camlar, temizlenirken kullanılacak temizlik malzemelerine de dikkat edilmesi gerekir. Temizliğin ardından temiz ve ferah bir ortam yaratılmış olur. Dış cephe cam temizliği sayesinde güvenle, sağlıkla çalışılmaya devam edilir.

Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır?

Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır

Öncelikle yapılması gereken işlem tespittir. Dış cephenin hangi yapıda olduğuna bakılmalıdır. Ardından bu yapıda oluşan lekelerin ne olduğu tespit edilmelidir. Binanın yapısı belirlendikten sonra bu yapıya uygun bir temizlik malzemesi seçilmelidir. Yalnız seçilen temizlik malzemesinin asla yapıya zarar vermemesi ve aşındırmaması gerekir. Bunlar tespit edildikten sonra dış cephe temizliği işlemleri rahatça yapılabilmektedir. Genelde vinç kullanılarak yapılan bir sistemden oluşur. Yüksek binaların üst taraflarını temizlemek için mutlaka profesyonel çalışanlar bulundurulmalıdır.

Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Dış cam cephe temizliği yapılırken oldukça tehlikeli bir ortam oluşmaktadır. Bu alanın tehlikesini en aza indirgemek için mutlaka iş güvenliğine dikkat edilmesi gerekir. Belli başlı araç ve gereçler kullanılarak temizlik işlemi gerçekleştirilmektedir. Cam, özellikle kolay toz toplayan yapısı ile üç ayda bir temizlenmelidir. Cam temizlenmeden önce mutlaka kir oranının ne kadar olduğu belirlenmelidir. Bununla birlikte en son temizliğin ne zaman yapıldığı ve çevrenin nasıl bir etkiye sahip olduğu belirlenmektedir.

Dış Cephe Cam Temizliğinin Fiyatları Nelerdir?

Dış Cephe Cam Temizliğinin Fiyatları Nelerdir

Dış cam cephe temizliği fiyatları aslında tamamen nasıl bir işlem gerçekleşeceğine bağlıdır. Binanın boyutu nedir, bunun öğrenilmesi gerekir. Bunun dışında hangi yapıda temizlik işlemi gerçekleştirilecektir? Bina büyük mü küçük mü ya da uzun mu bunlara bakarız. Bina için hangi ekipmanlar gerekli olduğuna ve hangi malzemelere ihtiyaç duyulacağına ekibimiz karar verir. Yapıya uygun temizlik malzemelerini böylelikle seçeriz. Çevresel etkileri de göz önünde bulundururuz. Tüm bu koşullara baktıktan sonra cam temizliğinin fiyatını belirleriz.

Dış Cephe Temizliği Neden Gereklidir?

Dış cephe temizliği ilk başta dış görünüme önem verilmesinden dolayı mutlaka yapılmaktadır. Özellikle büyük firmaların dış cephelerinin kirli bir görüntüye sahip olması hiç çekici gelmeyecektir. Ayrıca sadece iş yerleri değil evlerde de dış cephe temizliği gerekli bir işlemdir. Dış cepheler, zamanla çevresel etkenlerden dolayı kirlenir ve kötü bir görüntüye sahip olur. Estetikten uzak bu görüntünün mutlaka temizlenmesi gerekir. Özellikle bir şirketin dış cephesinin temizlenmesi hem çalışanların sağlığı hem de ferah bir ortam yaratılması için mutlaka önemlidir.

Dış Cephe Temizliğinde Hangi Temizlik Malzemelerini Kullanıyoruz?

Dış Cephe Temizliğinde Hangi Temizlik Malzemeleri Kullanılması Gerekir

Bir binanın dış cephesinde yapacağımız temizlik için pek çok farklı temizlik malzemesi bulunmaktadır. Dış cephe cam temizliğinde kullandığımız malzemeleri seçerken binanın hangi yapıda olduğuna dikkat ederiz. Yapıya uygun olarak belirlediğimiz temizlik malzemelerini kullanarak işlemi gerçekleştiririz. Kullandığımız araç ve gereçlerde binanın dış yüzeyine zarar verecek türden malzemelerden kaçınırız.

Dış Cephe Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Temizlik esnasında kullandığımız malzemelerin eski ya da bozuk olmamasına ayrıca önem veririz. Ekipmanlarımızı kontrol ederiz ve eksik varsa tamamlarız. Temizlik esnasında kullandığımız vinç nedeni ile riskli bir ortam oluşmaktadır. Bu nedenle iş güvenliğine son derece dikkat ederiz. Ayrıca uzman bir ekip ile çalışılması gereklidir. Çalışan, yüksek yerlerde çalışma konusunda eğitim almış olmalıdır. Vinç ya da iskele sisteminin, işlemler başlamadan önce kesinlikle kontrolden geçirilmesi gerekir. Temizlik başlamadan tüm riskler düşülmelidir ve buna uygun olarak hareket edilmelidir.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın