Dış Cephe Cam Temizliği Yaptırmanın Önemi

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi son zamanlarda ülkemizde gelişen inşaat sektöründe ki yapılanmayla ivme kazanmıştır. Doğal afetlere dayanıklı yalıtım özellikleri barındıran yapılarda dış cepheli yapılar aranan konutlardır. Bu yapılar üzerinde oluşan yağmur suları, kuş pisliği, havada bulunan kirli egzoz dumanı gibi nedenlerden dolayı zaman zaman temizlenmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Zamanla kirlenen camlar hem hijyen hem görsel açıdan olumsuz bir durum oluşturur. Belli aralıklarla cam temizliğinin yapılması zorunluluk haline gelmektedir. Üstelik belirli bir düzende yapılan cam temizliği kullanım ömrünü uzatmaktadır. Ayrıca kurumsal bir işletmeye girişlerde ilk izlenimi bina yapısı ve temizliği ile ediniriz. Bu yüzden işletmeler için dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi olumlu intiba bırakmasıdır. Yapılan temizliğin etkisinin uzun vadede görülmesi isteniyorsa cam temizliğinin belli periyodik aralıklarla yapılması gerekir. Bununla ilgili çoğunluk görüş yılda en az 2 kere yapılması gerektiğidir.

Yaşam ve İş Alanlarında Etkili Temizlik

Yaşam ve İş Alanlarında Etkili Temizlik

İnsanların çalıştıkları ortamların veya okul, hastane gibi ortak kullanım alanı olan binaların bu anlamda dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi artmaktadır. Görünüşten ziyade burada hijyen amacı ön plana çıkar. Binaların sık sık havalandırılması kirli camlar ile pek mümkün olmadığı gibi sağlıkla ilgili sorunlarda oluşturabilmektedir. Hatta işyerlerinde çalışanların dikkat dağınıklığına dahi sebep verebilir ve verimliliği düşürebilmektedir.

Bilindiği üzere yaşam veya iş alanlarının iç kısımlarından daha çok dış kısımları daha fazla kirliliğe maruz kalmaktadır. Yani yapıların en fazla kirlilik barındıran bölgesi dış cephedir. Ayrıca temizliğinin en dikkat isteyen kısmı ise camlarıdır. Dış cephe camları en çok da hava koşullarından etkilenmektedir. Bu nedenle kişilerin dış cephe için temizlik talepleri en çok da mevsim sonlarında görülür. Yüksek konutların inşasının çoğalmasıyla müstakil binalar için bile güvenlik sorunu nedeniyle temizlik firmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Dış cephe cam temizliğinde ki kullanılacak olan ürünleri dış cephenin yapısı ve cephe özelliği belirlemektedir. Bununla birlikte günümüz yapılarda bulunan cam çoğunluğu güvenlik bakımından ciddi sorumluluklar getiriyor. Aybars Temizlik Şirketi olarak dış cepheye en uygun temizlik şekli ve ürününü belirleyerek, güvenlik tedbirlerine hassasiyet göstererek hizmetimizi tamamlamaktayız.

Dış Cephe Cam Temizliği

Dış Cephe Cam Temizliği

Yüksek yapımlı konutların ve binaların dış cephe yapı özelliğiyle en uygun temizleme yöntemi hizmet veren firmalar tarafından belirlenmektedir. Zorluk derecesi yapıların yüksekliğine göre artmaktadır. Sağlık hizmeti için kurulan binalarda dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi esas hususu oluşturmaktadır. Hijyen standartlarına uygun temizliğin yapılması zorunludur.

Temizlik bölgesinde keşif yapılarak uygun platform kurularak temizleme işlemi başlatılır. Şartlara ve ihtiyaca göre personel sayısı belirlenir. Temizlik sürecinde hava şartları takibe alınır. Temizlik için genellikle güneşli ve yağmursuz havalar takip edilir. Cam temizliği aşamasında camların çizilmemesi ve hasar görmemesi için en uygun temizlik bezleri tercih edilir.  İnşaat sonrasında yapılacak dış cephe cam temizliklerinde cam üzerinde bulunan etiketlere dikkat edilmelidir. Etiketleri kazımak amacıyla çizici aletler asla kullanılmamalıdır.

Cam kazımaları sonucunda istenilmeyen ve geçmeyen çizikler oluşabilmektedir. Cam jiletleri cam temizliği için tercih edilmektedir.  Ayrıca halk arasında çok sıcak havada yapılan cam temizlikleri sakıncalıdır. Bunun sebebi sıcak havada temizleme aşamasında camda oluşan buharlaşmadır. Temizleme işlemlerinin en kısa sürede bitirilmesi amaçlanmaktadır. Firmaların ve işletmelerin günlük rutin işlerini aksatmamak hedeflenmektedir. Olabildiğince doğal temizleyici ürünler kullanılarak insan sağlığı ön planda tutulmaktadır.

Riskli işler kapsamında olan dış cephe cam temizleme işinde güvenlik tedbirleri mutlaka alınmalıdır. İş kazaları en aza indirgenmelidir. Cam üzerinde oluşan kir çeşitliliği keşif sonunda belirlenmelidir. Yağ, oksit, toz gibi kirin kaynağına göre temizlik malzemesi belirlenmelidir. Yüksek yapılı camlı binaların temizliği profesyonellik ve tecrübe istemektedir. Yapılan temizliğin olabildiğince kalıcı olmasına dikkat edilmelidir. Üstten geçiştirici değil de detaylı cam temizliği yapılmalıdır. Firmamız Aybars Temizlik olarak dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi üzerinde hassasiyetle durmaktayız. Çok çeşitli temizlik ürünleriyle dış cepheye ve camlara en uygun malzemeyi kullanmaktayız.

Dış Cephe Cam Temizliği Neden Önemli?

Dış Cephe Cam Temizliği Neden Önemli

Genellikle bir firma veya işletme adına ön izlenimlerimizi o binanın görünümüyle ediniriz. Kullanışsız dış cephe yapıları ve kirli camlar o kuruluş hakkında olumsuz görüşler oluşturmaktadır. Bu sebeple özellikle hizmet sunan firmalar tarafından dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi kavranmalıdır. Sağlık kuruluşlarında bu önem iki kat artmaktadır. Dış kaynaklı oluşan kirlerin katmanlı oluşu sağlık açısından birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor.

Yapılacak temizliğin sürdürülebilir olması önemlidir. Aralıklı fakat düzenli yapılan temizlik neticesinde kolay giderilebilen kirler oluşmaktadır. Temizliğin sürekli olmasıyla daha sağlıklı yapılar devamlılığı sağlar. Ayrıca yüksek yapılı binaların temizliği için vinç ve iskele kullanımı kaçınılmazdır. Bu sebeple önlemlerin hem personeli hem de iş kapsamı alanından geçenleri kapsayacak şekilde alınması gerekmektedir. Temizleme işi yapacak olan ekibin yeterli eğitimi alması gerekmektedir. Böylelikle iş kazaları minimuma indirilir. Alınan risklerden de anlaşılacağı gibi tam anlamıyla profesyonellik gerektirmektedir.

Dış cephe temizliğinde başlama noktası üstten olmalıdır. Böylelikle temizlenen noktalara geri dönüş yapmaya gerek kalmaz. Yapılar için dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi kullanım süresi bakımından da karşımıza çıkar. Düzenli yapılan dış cephe temizliklerinde bina yapım tazeliğini koruyarak kullanım süresi uzamaktadır. Temiz yapılar insanların güne pozitif başlamasına olanak vermektedir. Dış cephe ve cam temizliği hizmeti veren firmaların sayısı git gide artış göstermektedir. Bu artışı inşaat sektörünün gelişmesine ve dayanıklı yapıların çoğalmasına bağlayabiliriz.

Dış Cephe ve Cam Temizliği

Yaşanan doğal afetler ve yerleşim yerlerinin yetersiz kalmasıyla yeni yapılar inşa edilmektedir. Bu yapılar eski yapılara oranla sadece iç değil bina dışı kullanıma da önem vermiştir. Yeni yapılarda dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi karşımıza çıkıyor. Hava koşullarından ve dış etkenlerden etkilenmemesi amacıyla dış cepheye ihtiyaç duyulmuştur. Yüksek inşa edilen binaların dış cephe temizliği de kendi başına bir sektör oluşturmuş ve büyümüştür.

Dış cephe yapısı, yüksekliği, yapım zamanı gibi özellikler binaya uygulanacak temizlik işlemini belirler. Yeni inşaat halinden çıkmış dış cephe ve cam için daha hassasiyetli olmak gerekir. Kullanılacak temizlik kimyasalları yeni yapılmış dış cephelere uygun seçilmelidir. Dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi kullanım süresi bakımından anlam taşıyor.

Günümüzde hizmet sunan temizlik şirketleri sayısı çoğalmıştır. Yapı sahipleri için temizlik şirketi seçme seçeneği çeşitlenmiştir. Dış cephe cam temizliği için firma seçerken çalışanlar için güvenlik tedbiri alan firmaları tercih etmek fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek kimyasal temizlik maddelerini kullanmayan firmalar tercih edilmelidir.

Dış cephe cam temizliği yaptırmanın önemi temizleme işleminin yapı için süreklilik taşımasındandır. Devamlılığı bulunan temizlik işlemi için aynı firmaya tekrar temizleme işini vermek yapı sahipleri için daha avantajlıdır. Bir önceki dış cephe temizleme işini tecrübe etmiş ve fiyatının bilgisine sahip olmuş olursunuz. Böylelikle yaptıracağınız temizlik işlemi için fiyat artışını da en aza indirgemiş olursunuz. Firmamız tarafından yapılan temizleme işlemini titizlikle yürütüp sorumluluğunu almaktayız. Aybars Temizlik Şirketi olarak yapılara en uygun malzeme ile en uygun fiyatlarla temizlik hizmetini vermekteyiz.

Yorum yapın

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın