4 Adımda Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Günümüzde vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz mekanlar ofislerdir. Peki, 4 adımda ofis temizliği nasıl yapılır? Ofis temizliği ya da çalışma alanı ne olursa olsun düzenli şekilde takip edilmesi gereken ve insan sağlığı açısından önemli noktalardan birisidir. Çünkü günümüzün büyük çoğunluğu kapalı alanlar olan ofislerde geçmektedir. Bu kapsamda insan yoğunluğu ve teknolojik ekipman gibi çeşitli unsurlar devamlı temizliğe ihtiyaç duyulmasının ana sebepleridir.

Sektörde kurumsallık ve uzmanlıkla çalışmayı görev edinmiş Aybars Temizlik olarak üstlendiğimiz her temizlik işini aynı titizlikle yürütmekteyiz. Bunlara okul temizliği, kamu kuruluşu temizliği, AVM ve ofis temizliği gibi çok sayıda alan dahil edilebilir. Her bir mekan için kendine özgün profesyonel temizlik ihtiyacının karşılanmasına dikkat ediyoruz.

Özellikle günlük ev temizliği ve ofis temizliği gibi devamlılık arz eden alanlarda müşterilerimizin talebine göre süreklilik sağlıyoruz. Tüm bu ayrıntılar incelenirken bir ofis temizliğinde olması gereken noktaları belirleyerek hareket ediyoruz. Şimdi konunun detaylarını birlikte inceleyelim.

1.       Dağınıklığın Giderilmesi, Toz Alma

Temizlik her alanda insan sağlığına hizmet eden ve işyeri gibi dikkat isteyen alanlarda verimliliği etkileyen bir unsur olarak öne çıkar. Bu açıdan ofis temizliğinin çok yönlü ve profesyonel şekilde uygulanması önemlidir. Peki, 4 adımda ofis temizliği nasıl yapılmaktadır? İlk adımda dağınıklık giderilmektedir. Toz alma uygulamalarına ayırmak mümkündür.

Ofis düzeni sağlanması ve dağınıklığın önüne geçilmesi ile daha verimli çalışma alanları oluşturmak mümkün hale gelir. Dağınıklığı önlemeniz noktasında ofiste yer alan çöplerin boşaltın ve yenileyin. Düz zeminlere ait toz alma işlemini titizlikle gerçekleştirin.

Bu uygulamalar, kullanacağınız yere göre doğru temizlik malzemesinin seçimini zorunlu kılar. Örnek olarak mavi beze mavi kova gibi çeşitli renklendirmelerle hangi temizlik malzemelerinin hangi alanda kullanılacağı daha kolay ayırt edilebilir. Bu aşamada eğitim almış temizlik personelinin uzmanlığına başvurmak gerekir. Bu aşamada 4 adımda ofis temizliği nasıl yapılır?

Ofisler için dikkat çeken ve göz ardı edilen ortak kullanım ürünlerinin temizliği oldukça önemlidir. Örnek olarak sabit telefonlar ya da sabit bilgisayarlar gibi ofisin kullanımına ait malzemelerin doğru şekilde temizlenmesi gerekir. Bu alanlar birden fazla kişinin kullanımına açık olması nedeniyle sıklıkla temizlenmesi gereken bölgeler arasında yer alır.

Elbette alanında uzman çalışanlar tarafından doğru malzemelerin kullanımı gereklidir. Çünkü çeşitli elektronik ürünlerin yanlış temizlenme sonucu bozulması söz konusu olabilir. Bu aşamada devreye uzman bir firma ile çalışmanın ne kadar önemli olduğu konusu girer.

Ayrıca 4 adımda ofis temizliği nasıl yapılır konusunda masaüstü temizliğine de yer verilmesi gerekir. Alanında profesyonel çalışanlarımızın masa temizliğinde dikkat ettiği unsurlardan birisi de hiç bir eşyanın yeri değiştirilmeden ayrıntılı temizliğin gerçekleştirilmesidir.

2.      Cam Temizliği

Camların temizliği ofis içinde çalışmayı kolaylaştıran faydalı uygulamalardan birisidir. Bunun sebebi hem temiz camların gün ışığını daha iyi geçirmesi hem de ortama ferahlık hissi katmasıdır. Cam önlerini ve camdaki lekeleri etkin şekilde gidermelisiniz. Ayrıca tozları temizleme işlemi ile devam edebilirsiniz. Bu alanlarda iz bırakmayan yapıya sahip materyalleri kullanmalısınız. Bunun yanı sıra uygun temizlik malzemeleri tercihinde bulunun. Bu adımların biri ise şüphesiz ki başarılı bir cam temizliğidir. Tüm alanlar titizlikle temizlense dahi camların kirli olması ortama olumsuz bir hava katar. Ayrıca bu 4 adımdaki herhangi bir temizlik unsurunun eksik bırakılması temizliğin yarım kalması anlamına gelir. Dolayısıyla Aybars Temizlik firması olarak her bir mekanın kendine özgü temizlik adımlarına önem veriyoruz.

İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası’nda etkin şekilde hizmet sunan firmamız ofis temizliği hizmeti başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm mekan temizliklerinde etkin rol oynamaktadır. İnşaat sonrası temizlik hizmetlerinden AVM temizliğine kadar farklı pek çok profesyonel hizmette çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

3.      Ortak Alan ve Zemin Temizliği

Zemin temizliği; ofis temizliği adımları açısından bir başka temel unsurdur. Profesyonel ve ayrıntılı temizlik sırasında günlük temizlikten daha farklı olarak daha detaylı uygulama söz konusudur. Ayrıca mutlaka zeminin yapısına uygun bir temizlik izlenmesi gerekir. Örnek olarak halı zemin döşemesi varsa vakumlama yoluyla temizlik ve bölgesel olarak leke müdahaleleri gerçekleştirilmektedir. Düzenli olacak şekilde makine yıkaması ve temizliği yapılmaktadır.

Zemin parke ya da fayans benzeri bir yapıya sahipse temizlik aşaması farklılık gösterir. Mop uygulaması ve ardından zemine uygun kimyasal temizlik malzemeleri ile paspaslama yapılır. Hangi zemin türünde hangi temizlik malzemesinin kullanılacağı bu alanda eğitim almış kişiler tarafından belirlenir.

4.      Temizlikte Son Kontrol İşlemi

Yukarıdaki temizlik adımlarını uygulamanız ile birlikte 4 adımda ofis temizliğinin son aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşama ofis temizliğinin sorunsuz teslimi adına eksikliklerin kontrolünü kapsar. Örnek olarak her bir işlem adımı tekrar incelenmektedir.

Aybars Temizlik firması olarak ofis temizliğine dair talep edilen tüm açılımları titizlikle yönetiyoruz. Her bir alanın kendine uygun temizlik ihtiyacı olduğunun bilincindeyiz. Buna bağlı olarak doğru temizlik malzemelerinin kullanımına dikkat ediyoruz. Özellikle ortak kullanım alanında yer alan ofis ürünlerinin ince temizliğine özen gösteriyoruz. Profesyonel temizlikte olmaması gereken amatör uygulamalara yer vermiyoruz.

Profesyonel bir ofis temizliğinde temizlik sularının ve bezlerinin uzun süre kullanımını önermeyiz. Sıklıkla su değişimi ve temizliğin etkin şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. 4 adımda ofis temizliği için bazı temel aşamalar:

  • Dağınıklığın giderilmesi, toz alma
  • Cam temizliği
  • Ortak alan ve zemin temizliği
  • Temizlikte son kontrol işlemi

Yukarıdaki uygulamaların kapsadığı çok sayıda ayrıntılı temizlik hizmeti mevcuttur. Özellikle ofisler için ihtiyaç duyulan temel aşamaları bu şekilde sıralayabiliriz. Kapalı mekanlar olması nedeniyle ve yoğun hareketlilik barındırdığı için ofislerin yüksek toz tutma ihtimali vardır. Bu nedenle sıklıkla ve düzenli temizliği önerilir. 4 adımda ofis temizliği nasıl yapılır sorusu yanıtlanırken birden fazla aşama sunulması önemlidir. Bu sayede hiçbir unsur göz ardı edilmeden temizliği tamamlamak  mümkün olur.

Ofis Temizliği İçin Önemli Noktalar

Ofis temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar çalışma sırasında eldiven kullanımı, masaüstündeki evrak ya da malzemelerin yerinde sabit kalması gibi önemli unsurlardır. Ayrıca telefon temizliği benzeri hijyenik temizliklerde temizlik bezinin farklı yerlerde kullanılmamış olması önemlidir. Yani her bir bölgenin kendine özgü temizlik materyali bulunmalıdır. Bu işlem doğru bir temizlik uygulamasının olmazsa olmazları arasında yer alır.

Ofislerin detaylı temizlik işleminin dışında 4 adımda ofis temizliğini nasıl yapabilirsiniz başlığında periyodik olarak düzenli bazı temizlik hizmetlerine ihtiyaç uyabilirsiniz. Sabit telefonların ve ortak kullanım malzemelerini dezenfekte edilmesi gelir.

Ayrıca zeminin etkin temizliği ve ulaşımı zor toz alma riski bulunan alanları tozunun alınması da gözden kaçırmamanız gereken profesyonel temizlik uygulamaları arasındadır. 4 adımda ofis temizliği konu başlığının cevaplanması sırasında en çok dikkat edilmesi gereken ve profesyonel temizlikte ihtiyaç duyulan noktaları belirttik. Sizde kaliteli temizlik hizmetlerinden yararlanmak için Aybars Temizlik’i tercih edebilirsiniz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın