Yaz Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Yazın yaklaşması ve havaların gittikçe daha ısınmaya başlaması ile yaz temizliği yapmak evinizin başta sona arındırılıp ferahlamasını sağlayacaktır. Bu sonucunda da tazelenmiş bir yaşam alanına ulaşmanın size oldukça iyi geleceğinden eminiz. Hemen hemen bütün zamanınızın geçtiği evleri her ne kadar düzenli olarak temizleseniz de yaz temizliği yapmanızın yeri bir ayrı olacaktır.

Yaz temizliği yaparken köşe bucak her bir noktayı temizlemek, hiç görülmeyen noktaların bile dezenfekte edildiğinden emin olmak gerekecektir. Böylesi kapsamlı bir temizliği tek başınıza gerçekleştirmeniz ise oldukça zordur. En kapsamlı temizlik ve hijyen için yapılması gereken şey ise Aybars Temizlik gibi alanında uzman ve tamamen profesyonel bir temizlik firması ile anlaşmak olacaktır. Bizimle iletişime geçmeniz halinde evinizde temizlenmeyen ufacık bir noktanın bile kalmayacağından emin olabilirsiniz. Gerçekleştireceğimiz yaz temizliği hizmeti genel hatları ile aşağıda belirtilen adımları kapsamaktadır.

Salon ve Oturma Odası Temizliği

Öncelikle, evde en fazla zaman geçirdiğiniz bölümler olan salon ve oturma odasının yaz temizliği nasıl yapılmalıdır konusundan başlayalım. Salon ve oturma odası günün yorgunluğunu atmanızı sağlayan, misafirleri ağırlayıp, televizyonun karşısında keyif yaptığınız en önemli alanlardan birisidir. Bu alanların temizliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır:

 • Yaz temizliği için ilk olarak perdelerden ile başlanması gerekir. Salonunuzda bulunan tüm perdeleri çıkartıp özenle çamaşır makinesine atın, perdeler çıktıktan sonra cam temizleme ürünlerini kullanarak pervaz ve camları detaylı şekilde silin. Silmiş olduğunuz camları gazete kağıtlarının yardımı ile zarar vermeden kurulayabilirsiniz.
 • İnce ve detaylı bir temizlik için raf ve rafların üzerinde bulunan objelerde de dahil olmak üzere odanızda bulunan bütün eşyaların tozunu alın. Toz alma işlemini gerçekleştirirken bu iş için özel olarak imal edilen toz bezlerini kullanmanız hem yüzeylerin üzerinde iz kalmamasını sağlayacak hem de çok daha etkili sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.
 • Koltuklarınızı temizlemek ferah bir odaya kavuşmanız açısından oldukça önemlidir. Koltuk kılıflarını çıkartıp yıkayabilirsiniz. Bir bez yardımı ile kılıfı çıkan koltuklarınızı hafifçe silin. Ancak şunu da belirtelim ki koltuk yıkama işlemi sandığınız kadar kolay olmayabilir. Koltuklarınızın tertemiz bir görünüme kavuşmasını arzuluyorsanız aybarstemizlik.com gibi profesyonel temizlik firmalarından yardım alabilirsiniz.

Oturma odası ve salon temizliğinde son olarak şu tavsiyemize de verelim. Görüldüğü üzere bütün bu işlemler oldukça meşakkatli olmakta ve büyük bir özen göstermeyi gerekmektedir. Tek başınıza temizlemeye çalıştığınız takdirde sadece salon ve oturma odası bile uzun saatler alabilmektedir. Eğer bu kadar fazla vaktiniz yoksa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Firmamız göndereceği profesyonel temizlik ekibi ile salonunuzdaki bütün nesne ve alanların tamamen temizlenmesini sağlayacaktır.

Mutfak Temizliği

Evin belki de en temiz olması gereken yeri mutfaklar olmaktadır. Yaz temizliği yaparken büyük vaktimizin geçtiği bu alanların temizlenmemesi ise düşünülemez. Düzenli olarak temizlense dahi ekstra özen gösterilmesi gereken mutfaklarınızı mis gibi kokulara ve oldukça ferah bir havaya katmak için yapılması gerekenler ise şunlardır:

 • İlk adım olarak mutfak dolaplarının temizliğinden başlayın. Dolapların içinde bulunan her şeyi boşaltarak dolap içlerini ve kapaklarını güzelce silin. Uzun süredir beklemekten dolayı tozlanmış olan bardak ve tabaklarınızı makineye atarak yıkayın. Dolap temizliği için ahşap temizleyici ve su karışımından faydalanabilirsiniz.
 • Dolap temizliğinin ardından buzdolabını boşaltın. Karbonat ve su kullanarak, buzdolabınızı organik ve etkili şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Tabak, bardak, kaşık ve çatal gibi bütün eşyalarınız yıkandıktan sonra hepsini bir bez yardımı ile son kez silerek dolaplara yerleştirin.

Etkili bir temizlik için bütün bu işlemlerin adım adım izlenmesi ve son olarak da yağlanmış yüzeylerin dezenfekte edilmesi olacaktır. Aybarstemizlik.com temizlik alanında uzun yıllara dayanan tecrübesi sayesinde mutfağınızın kısa süre içerisinde pırıl pırıl bir forma kavuşmasını sağlayacaktır.

Yatak Odası Temizliği

Kaliteli bir uyku sahibi olmak istiyorsanız yatak odanızın köşe bucak temizliğinden emin olmanız gerekir. Yatak odanızı yaz mevsimine hazırlamak için yapılacak temizlik bu sebeple büyük bir önem taşır. Havasız ve hijyenden uzak bir ortamın uyku kalitenizi inanılmaz derecede düşüreceğini bilin.

Eğer yatak odanızın tertemiz olduğundan emin olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve aşağıdaki temizlik adımlarının profesyonel şekilde gerçekleştirileceğinden emin olabilirsiniz.

 • İlk olarak yatağınızın temizliğinden başlayabilirsiniz. Yastık kılıfları, nevresim takımları ve çarşaflarınızı çamaşır makinesine atmakla başlayın. Devamında ise yatağınızı çekerek altını süpürün. Süpürme işleminden sonra yüzey temizleyici kullanarak bu yüzeyi de paspas ile temizleyin.
 • İkinci adımda gardıroplarınızı temizleyebilirsiniz. Çekmece ve gardırobunuzda bulunan kıyafetlerinizi çıkararak kışlık giysileri ayırın. Dolap ve çekmecelerinizi ahşap temizleyiciler ile güzele sildikten sonra kategorize ettiğiniz giysileri düzenli şekilde yerleştirin.
 • Perdeleri diğer odalarda yaptığınız şekilde makineye yerleştirin. Komodin ve mobilyalarınızın tozlarını alarak silin ve halılarınızı temizleyin.

Yaz temizliği için büyük bir öneme sahip olan cam temizliği bu odada da asla es geçilmemelidir. Ancak şunu da belirtelim ki camları temizlemek çoğu zaman büyük tehlikeler içermekte dış yüzeye ulaşma zorluğu nedeni ile çoğu zaman tam olarak dezenfekte edilememektedir. Camlarınızın pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız Aybars Temizlik olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Temizlik personelimiz yıllar boyunca bu sektörde çalışmış deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Bize başvurmanız halinde evinizde bulunan bütün camların berrak bir görünüme kavuşacağından emin olabilirsiniz.

Banyo, Tuvalet ve Balkon Temizliği

Temizlik açısından oldukça önemli olan banyo ve tuvaletler, gerekli hijyen koşulları sebebi ile oldukça büyük öneme sahiptir. Bu alanların detaylı şekilde temizlenmemesi halinde mikrop yuvası haline geleceğini bilmesiniz. Aybars Temizlik firması olarak biz, banyo ve tuvaletlerinizin hijyenine maksimum özen gösteriyoruz. Gerçekleştireceğimiz yaz temizliği işleminde aşağıdaki adımların dikkatlice yerine getirildiğinden emin olmaktayız.

 • İlk olarak fayansları temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Zarif yapıya sahip olan fayansları çizmemek için kaliteli temizlik malzemelerini tercih etmelisiniz.
 • Küvet ve duşakabinlerin içini, temizlik ürünleri kullanarak bir bez yardımı ile güzelce ovalayın. Duş sistemini silmeyi de unutmayın. Duş perdelerini çıkartarak yıkayın. Yumuşatıcı ve benzeri temizlik ürünleri kullanarak banyonuzun daha güzel bir kokuya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Tuvalet temizliği yaparken klozetin kapağından başlayarak, bütün klozeti eldiven yardımı ile silip fırçalayın. Silme işleminin ardından güzelce yıkayarak, tamamen hijyenik bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Banyo dolaplarını temizlemeyi asla unutmayın. Lamba ve aynaları bez, ılık su ve cam temizleyici ile dikkatlice silin. Bu sayede aynanız berrak ve cam gibi bir görüntüye sahip olacaktır.
 • Son olarak balkon temizliğine geçelim. Balkon demirlerinizi iyice silin. Su ve yüzey temizleyici kullanarak yerleri yıkayıp silin. Koltuk ve masaları süpürge ile temizledikten sonra burada bulunan yastıklarınızı kabartın. Balkon camlarını yine cam silici ürünler ile dikkatlice silmeyi unutmayın. Bu sayede yazın mevsiminin güzel havası, lekesiz camlarınızdan içeriye süzülebilecektir.

Görüldüğü gibi yaz temizliği oldukça kapsamlı ve yorucu bir iştir. Günlük koşturmacanın sebep olduğu yorgunluk varsa bir de… Firmamız, sizi bu ağır yükten kurtarmakla kalmaz. Aynı zamanda temizlik uygulamasını da en kapsamlı şekilde yerine getirir.

Firmamız, yaz temizliği yaparken sadece özel temizlik ekipmanları kullanmaktadır. Temizliği yapacak kişileri ise yalnızca alanında uzman olan profesyonel kişilerden seçmektedir. Siz de evinizin yaz mevsimine hazır olmasını arzu mu ediyorsunuz. Aybarstemizlik.com adresinde yer alan iletişim numarası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece bütçenize en uygun fiyat seçenekleri ile siz de kaliteli temizlik hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın