Pire İlaçlama İçin En Etkili Pire İlacı

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

İstilacı bir tür olan pireler, kanatları olmayan ancak çok iyi düzeyde sıçrama yeteneğine sahip canlılardır. Kan emerek beslenen bu haşereler, aynı zamanda hızlıca ürerler. Özelikle ev ile yazlık gibi yaşam alanlarında veya günlük zamanın çoğunluğunu geçirdiğimiz işyerlerini istila ederler. Bunun yanı sıra diğer tür haşerelerden çok daha fazla hastalık riski taşırlar. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçmek için pire ilaçlama hizmeti almak çok önemlidir.

Peki, pire ilaçlama için en etkili pire ilacı nedir? Pire nasıl belir olur, belirtileri, zararları ve pire ilaçlamaya dair konular hakkında detayları içeriğimizde sizler için derledik.

Pire Nasıl Belli Olur?

Gözle görülebilir boyutlardaki olgun pirelerin boyları, genellikle 1.5 – 2 milimetre arasındadır. Zıplama özelliklerinden dolayı onları görmek bazen zor olsa da dikkatli bakıldığında olup olmadığını anlamak mümkündür. Pirelerin varlığına dair belirtilerden bazıları şu şekildedir:

 • Gündüz vakti ayakta bir ısırık hissi hissedildiyse,
 • Vücutta kaşıntı, kızarıklık ve şişlik varsa,
 • Evde yatak, koltuk ve halı gibi eşyalar üzerinde sıçrayan siyah renkli küçük canlılar fark ediliyorsa,
 • Bu tür eşyaların üzerinde pirelerin dışkısı görülüyorsa,
 • Evcil hayvanınız normal günlerden daha fazla kaşınıyorsa, tüy döküyorsa, tenya belirtileri ile derisinde kızarıklık, ısırıklar ve yaralar varsa maalesef bir pire istilası ile karşı karşıyasınız demektir.

Bu belirtiler doğrultusunda evinizde, ofisinizde veya iş yerinizde pire olduğunu düşünüyorsanız beklemeden hemen hızlı bir şekilde harekete geçmelisiniz. Yalnız pire ilaçlamasını siz kendiniz değil mutlaka profesyonel bir uzmana yaptırmalısınız. Çünkü pire ilaçlamasının dışında mekândaki pirenin türü, miktarı ile taşındığı diğer yerlerin de tespit edilmesi gerekir. Bu tespitlere göre önlemler alınarak en etkili pire ilacı ile ilaçlama yapılmalıdır. Aksi takdirde bu istilacılara karşı kalıcı bir çözüm bulmak zorlaşır.

Pire İnsana Ne Yapar?

Çoğunlukla sıcak aylarda ortaya çıkan pireler; insanların, evcil hayvanların ve memelilerin kanıyla beslenir. Kendi boylarının 150 katı kadar sıçrama yeteneğine sahiptir. Bu haşereler, dış ortamda oynayan evcil hayvanların dışında pantolon paçalarına, ayakkabılara ve piknikte kullanılan yer örtülerine girerek kendilerini bir mekâna kolaylıkla taşıyabilir. Zıplama yeteneklerinden dolayı oldukları ortamdaki diğer tüm yaşam alanlarına ulaşabilir.

Pireler o ortamda yaşayan bireyleri, genellikle gündüz vakti ısırarak iz bırakır. Isırma esnasında salgıladığı salgıyla ısırdığı yeri uyuşturur ve kaşınmasına yol açar. İnsanlarda ısırıkları bölgeler genellikle dizlerinin altından ayak bileğine kadar olan kısmı, dizler, dirsekler, koltuk altları ve kasıklar gibi deri kıvrımlarındadır. Isırılan yerin etrafında kırmızı ve küçük boyutta bir hale şeklinde yumrular görünür. Sivrisinek veya kene ısırığının aksine, küçük boyuttadır. Ayrıca çoğunlukla 3-4 grup ya da düz bir çizgi şeklinde görünür.

Pire ısırıkları insanlarda, oldukça kaşıntılı olmasının yanı sıra ağrıya da yol açabilmektedir. Özellikle de aşırı kaşınmadan dolayı cilt daha fazla zarar görür ve bu da ikincil bakteriyel enfeksiyona neden olur. Ancak alerjik bir reaksiyona neden olursa deride daha ciddi kızarıklar çıkabilmektedir. Nadir de olsa pireler hayvanlar ve insanlar arasında ısırık yoluyla bazı hastalıkları veya salgınları taşıyabilen parazitlerdir. Dolayısıyla da çoğu hastalığın bulaşmasına neden olur. Pirelerin neden olduğu muhtemel bazı hastalıklar aşağıdaki gibidir:

 • Veba
 • Sarıhumma
 • Tifüs
 • Dizanteri
 • Verem

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Herkes tarafından sıkça sorulan sorulardan birisi de pire ilaçlama nasıl yapılır şeklindedir. Tabii ki bireysel olarak yapılan uygulama, çok etkili bir çözüm olmazken pirelerin ilaca karşı dirençlerini arttırır. Böylelikle de tamamen yok edilmeleri zorlaşır. Aynı zamanda hem zaman ve maddi kayıp yaşatırken hem de zehirlenme ihtimalini yükseltir. Bu tür durumlar yaşanmadan pire ilaçlama yaptırmak en etkili yaklaşımdır. Böylelikle bu sorundan hemen kurtulabilirsiniz. İşte size pire ilaçlama işlemenin aşamaları ve dikkat edilmesi gerekenler:

 • Pire ilaçlama firmasının Sağlık Bakanlığı onaylı yetki belgesi teyit ettirilmelidir.
 • Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçların kullanıldığına dikkat ediniz.
 • İlaçlama öncesi ortamın detaylı olarak analizi yapılmalıdır.
 • Hangi tür ilaçlama yapılacağının belirlenmesi için önce pire türü tespit edilir.
 • Pire türüne, ortam koşullarına ve alan büyüklüğüne göre ilaç ve ekipmanlar ayarlanır.
 • Uygulanacak pire ilacı türüne ve uygulama yöntemine göre gerekli olan güvenlik önlemleri alınmalıdır.
 • İlacın zeminin tamamına yayılmasını sağlamak için profesyonel ilaçlama pompaları kullanılmalıdır.
 • Ortamda halı, kilim vb. gibi yer örtüleri varsa kaldırılmamalıdır.
 • İlaçlama mekânın tüm alt yüzeyine yapılmalıdır.
 • Gerekli görüldüğü durumlarda koltuk üstleri ilaçlanmalıdır.
 • İlaçlama yaptırdığınız mekânlardan yaklaşık olarak 2 saat kadar uzaklaşılmalıdır.
 • Uygulama sonrası alandaki ilaç kuruyup içeri girdiğinizde elektrikli süpürge ile ortamı süpürmelisiniz.
 • İlaçlanan alanı en az 14 gün temiz tutmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca sık sık süpürmelisiniz.
 • Şayet ortamda evcil hayvan varsa ilaçlama öncesi ve sonrası pire temizleme tedavisi yapılmalıdır.
 • Evcil hayvanınızın yattığı yer sık sık sıcak suyla yıkanıp kurutulmalıdır.
 • Pire ilaçlamasından 14 gün sonundan dip bucak derin bir temizlik yapılmalıdır.

En Etkili Pire İlacı Hangisi?

Pireleri diğer haşerelerden ayıran özelliklerden birsi de dağınık ve çok fazla üremeleridir. Aynı zamanda baş etmesi en zor türler arasında bulunmaktadır. İnsanların üzerinde de yaşadıkları için çoğunlukla yumurtalarını, elbiselere ve kıyafetlere veya ortamda bulunan pamuklu materyallerin dikiş yerlerine bırakırlar. Ayrıca haşerelerin hastalık taşıma riski de vardır. Bu nedenle pire ilaçlama işlemi çok profesyonellik ve titizlik gerektiren bir durumdur.

Direnci oldukça kuvvetli olan bu haşerelerin yok edilmesi ancak en etkili pire ilacı, en doğru teknik ve ekipmanlar ile sağlanabilir. Çünkü her böcek türünün faklı özelliği bulunduğundan pirelere en uygun yöntemi kullanmak gerekir. Böylelikle pire ilaçlama yapılan alandaki popülasyonun tespiti, uygun ekipmanlar, kullanılması gereken ilaçlar ve diğer gereksinim duyulan ihtiyaçlar sağlanabilir.

Pire ilaçlama ev ve ofis gibi kapalı mekânlarda iki yöntem uygulanır. Bunlar;

 • İlki sırttan pompalamayla yapılan püskürtmedir. Bu yöntem daha çok ev ve ofislerde tercih edilmektedir.
 • İkincisi ise dumanlama tekniği olan ULV ilaçlama yöntemidir. Bu ilaçlama genellikle pirelerin yoğun olduğu sığınak, bodrum ve kömürlüklerde kullanılmaktadır.

Bunun yanında pire ilaçları formlarına göre farklılıklar gösterir. Formlarına göre pire ilaçları şu şekildedir;

 • Kokusuz
 • Kokulu
 • Toz
 • Sıvı
 • Sprey

Pire İlaçlama ile Geçer Mi?

Oldukça hızlı üreyen haşereleri bertaraf etmek için hiç beklemeden en hızlı şekilde ilaçlama yapılmalıdır. Çünkü bireysel yapılan ilaçlamalar genelde pek yeterli olmamaktadır. Kan ile beslenen bu canlılar bulundukları alanlardan ancak profesyonel bir ilaçlama hizmeti ila arındırılır. Bunun yanında uygulamadan önce mekânda eğer evcil hayvan varsa veterinere götürerek kontrol ettirilmelidir. Firmamız pire ilaçlama işlemi tamamlandıktan sonra alanın tamamen temizleneceği konusunda garanti vermektedir. Sırttan pompalamayla yapılan püskürtme yöntemi veya dumanlama tekniğiyle yapılan ULV ilaçlama sonrasında tüm haşerelerden kurtulmak mümkündür.

İlaçlanan Pire Kaç Günde Ölür?

Sıcağı seven pireler, normal şartlarda ortalama 22- 30 ay yaşarlar. Bu nedenle genellikle yaz aylarında pire popülasyonu çok daha yoğun olur. Yaşam alanlarında pire fark edilince hemen bu canlılardan kurtulmak gerekir. Bunun için de pire ilaçlama hizmeti veren profesyonel bir firmadan yardım almak en doğru seçenektir.

Pire ilaçlamada canlıların hem üreme hem de gelişim süreçlerini göz önünde bulundurulmaktadır. İlaçlama işletmeleri, ortamdaki haşereleri en kısa sürede temizlerken aynı zamanda tekrar üremelerini engellenmesi adına başvurulacak en garantili yöntemdir. Çünkü pire ilaçlama işleminde kullanılan ilaçların tümü haşerelerin türüne ve yoğunluğuna göre hazırlanır. Özel olarak hazırlanan bu ilaçlar alana uygulandığında genelde tek seferde kesin çözüm elde edilebilmektedir.

Pire ilaçlama işleminde uygulanan ilaçlar, belirli bir süreye kadar etkisini gösterir. Ortamda birinci uygulama esnasında canlı pireler ölür. Ancak sadece alanda bulunan yüzlerce yumurta kalmış olur. Kalan bu yumurtalar 7-10 gün içerisinde çatlar ve çoğalmaya devam eder. Bu nedenle pireleri tamamen bertaraf edebilmek için 2 defa ilaçlama yaptırmalısınız. Larva ve pulpaların gelişim süreçleri göz önünde bulundurularak, ilk pire ilaçlaması yapıldıktan sonraki 15. günde tekrar bir ilaçlama yapılması daha etkili ve kesin bir sonuç almaya yardımcı olacaktır.

Pire İlaçlama Şirketleri

Eğer sizin de pirelerle başınız dertteyse ve bu sorundan tamamen kurtulmanız gerekir. Bunun için kurumsal pire ilaçlama şirketleri arasında olan birinden hizmet alabilirsiniz. Bu noktada en kaliteli ilaçlama ekipmanları kullanan firmamız Aybars Temizlik ile iletişime geçerek bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. Lider konumda olan firmamız yıllardır kaliteli ilaçlama uygulamalarıyla hizmet vermektedir. Eğer siz de pire sorununun tamamen çözülmesini istiyorsanız tam olarak doğru adrestesiniz.

En fazla tercih edilen pire ilaçlama şirketlerinin başında olan Aybars Temizlik, uzman kadrosu ve geniş servis ağıyla binlerce müşteriye hizmet vermektedir. Firmamız uygulama aşamaları ve mücadele yöntemleriyle, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine uygun olarak çalışmaktadır.  Hedefimiz; tecrübemiz, kalite anlayışımız ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmetlerimiz ile sizin ve sevdiklerinizin sağlığını bu canlılara karşı korumaktır.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın