İşyeri Temizliği

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Eskiler, işyeri için ‘ekmek teknesi’ tanımlamasını yapmıştır. Dolayısıyla ekmek teknesinin temiz olması son derece önemlidir. İşyerinin temizliği zorunluluktan öte, işletmenin kendisine, çalışanlarına ve müşterileri duyduğu saygının karşılığıdır. Bu nedenle işyeri temizliği çok ciddiye alınması gereken bir konudur. Bir işyeri müşteri ağırlasın ya da ağırlamasın çalışma performansı ve üretim kalitesi açısından temizlik gerekliliktir. İşyerleri, sadece verilen görevin yapıldığı ve para kazanıldığı alanlar değildir. Pek çok insan, her gün en az 8 saati işyerlerinde geçirmektedir. Dolayısıyla, iş yerleri de evler kadar bir yaşam alanıdır.

Yaşam alanının temiz olması, yaşam kalitesinin de yükselmesini sağlar. Her alandaki temizlik öz saygının göstergesidir. Bu nedenle kişisel temizlik ve evlerin temizliği kadar işyeri temizliği de önemlidir. Temizlik, işverenin sorumluluğunda olsa da temiz olmak kişisel bir sorumluluktur. Çünkü sadece temiz bir ortam değil, hijyen ve sağlık da temizliğe bağlıdır.

Gelişmiş çok sayıda ülkede çalışma alanlarının temizliği profesyonel şirketlere bırakılmıştır. Çünkü temizlik başlı başına bir iştir. Başka görevdekilerin temizliğe yönlendirilmesi istenilen sonucu vermeyebilir.

Bu nedenle profesyonel temizlik elemanları hem çalışanların hem de müşterilerin sağlıkla çalışabilmesini sağlamaktadır. İşyerinin çalışmadığı saatlerde yapılan temizlikler hem kalıcılık hem de sağlık sunmaktadır. Çalışanlar, temiz bir ortamda yüksek motivasyon ve yaşam kalitesiyle mesaiye başlamaktadır. Bu durum, müşteri memnuniyeti ve üretim performansına da olumlu yansımaktadır.

İşyeri Temizliği Nasıl Yapılır?

Temizlik her işletmenin en temel ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle temizlik bir plan dahilinde ve belli saatlerde yapılmalıdır. Bazı işletmeler hizmetli personel ile bu sorunu çözmektedir. Sabahın erken saatlerinde başlayan mesaisi ile personel, mesai başlamadan işyerini hazır hale getirmektedir. Ancak temizliğin akşam saatlerinde yapılması hem sağlık hem de işletme açısından önemlidir. Bütün gün insanların aktif olarak bulunduğu ortamların aynı gün içinde havalandırılması, dezenfekte edilmesi gerekir.

 • Özellikle kapalı ortamlarda, kalabalığı da fırsat bilen bakteri oluşumları görülmektedir. Bu nedenle işyeri temizliği mesai bitiminde yapılmalıdır.
 • Her işletmenin kendine özgü bir temizlik planı olmalıdır. Bu plan, günlük, haftalık ya da aylık temizlikleri kapsamalıdır. Bu plan kapsamında; kül tablası, mutfak çöpü gibi koku yapan atıklardan başlanabilir.
 • Mesai sırasında kullanılan alet edevat, evrak dosya gibi gereçler ortada bırakılmamalı ve temizlik öncesinde mutlaka toplanmalıdır.
 • Hem masaların üzerini hem zemini sildikten sonra kurulama önemlidir. Çünkü bu leke oluşumlarını engellemenin yoludur.
 • Temizlik sırasında ve sonrasında işletme iyice havalandırılmalıdır.

İlgili Hizmet: İstanbul İşyeri Temizliği

İyi Bir Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Ofisler, onlarca müşteriyi aynı anda ağırlamasa da yoğunluğun fazla olduğu işletmelerdir. Ofis çalışanları bir fabrika işçisi gibi üretim yapmasa da fikren çalışırken pek çok materyale ihtiyaç duymaktadır. Ama sağlıklı bir üretimin olması için kaliteli bir ofis şarttır. Ofisin düzeni, temizliği çalışma performansına doğrudan etkilidir. Bu nedenle ofislerin günlük olarak temizlenmesi, en az haftada bir kez de genel temizlikten geçirilmesi gerekmektedir. İyi bir işyeri temizliği leke kalmamış, bilgisayar ekranından zemine kadar her yerin pırıl pırıl olması anlamını taşımaktadır.

İyi bir temizlik için öncelik hijyen olmalıdır. Toplu çalışılan ve günün çoğunun geçirildiği ofislerde sadece masaları silmek yetmez. Aynı zamanda dezenfekte etmeyi sağlayan ürünler de kullanılmalıdır. Temizliğe çöp gibi atıkların temizlenmesi, yerlerin süpürülmesi masaların ve kullanılan ekipmanların temizlenmesi gereklidir. Bunun için kimsenin ofiste bulunmadığı saatin seçilmesi temizliği kolaylaştırır. Ortak alanların, mutfak, tuvalet gibi hijyenin önemli olduğu alanların günlük olarak dezenfekte edilmesi gerekir. Ofis temizliği bilinçsizce yapılamayacağından bu işi profesyonellere bırakmak doğru adımdır. Çünkü çalışanların kendilerini mutlu hissedecekleri ortamlar oluşturmak onların işidir.

Kirli İşyerindeki Sorunlar Nelerdir?

İnsanların çalıştığı, hizmetin üretildiği bir işyerinin kirli olması düşünülemez. Dünyanın her yerinde işyerlerinde temizlik birinci kuraldır. Her işletmenin temizliğe gösterdiği özen, çalışanlarına ve müşterilerine duyduğu saygının da göstergesidir. Çoğu insan temizliğinden endişe duyduğu bir işletmeye gitmek istemez. Bu nedenle işyeri temizliği; genel temizlik, detaylı temizlik belirli periyotlarda uygulanmalıdır. Temiz olmayan ortamlar yaşam kalitesini, dolayısıyla performansı düşürmektedir.

Temizliği iyi yapılmayan işletmeler, aynı zamanda sağlıksız ortamları beraberinde getirmektedir. Çalışanların ve müşterilerin sağlığı temizlikle mümkündür. İşyerindeki, tezgahların, rafların, masaların temizliği günlük yapılmalıdır. Özellikle ortak kullanım alanlarının temizliği kadar hijyeni son derece önemlidir. Kirli bir işyeri öncelikle çalışanların motivasyonunu bozmaktadır. Ardından müşterilerin işletmeye olan bakışını olumsuz yönde etkiler. Yapılan iş ne kadar iyi ne kadar ciddi olsa da temizliği ihmal eden işyerleri eksiktir.

İşyeri Temizlik Kuralları Nelerdir?

İşletmelerde temizlik kural ve prensiplerin bulunması kurumsal bir gerekliliktir. İşyeri temizliği ciddi mesai ve emek isteyen bir işlemdir. Ancak yapılması da zorunludur. Bunun için ilk kural olabildiğince az kirletmektir. İşyerinin temizliği işverenin sorumluluğunda olsa da görev çalışanlara düşmektedir. Yaşam alanının olabildiğince derli toplu ve temiz kullanılması öncelikle kişisel sorumluluktur. Her çalışan, evde ya da otomobilinde gösterdiği asgari temizlik kurallarına uymalıdır. Bunun yolu da sorumluluktan geçmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği yönetmeliği gereği, işyeri temizlik ve hijyen kuralları belirlenmiştir. Bu kurallar çalışanların sağlığını da yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle temizliğin de belirli kurallara göre yapılması gerekmektedir. İşyeri temizliği öncelikle hijyen açısından önemlidir. Bu nedenle hijyenik olmayan ortamların sadece temizlenmesi yetmez. Aynı zamanda dezenfekte edilmesi de gerekmektedir.

 • İşletmelerin bir temizlik planı ve periyodu olmalıdır.
 • Temizlik, işyerinin çalışmadığı saatlerde yapılmalıdır.
 • Ortak kullanılan tuvalet, yemekhane gibi alanlar dezenfekte edilmelidir.
 • Çöpler, küllükler günlük olarak boşaltılmalıdır.
 • Toplu çalışan işyerleri temizlik sırasında havalandırılmalıdır.
 • Bakteri oluşumunu engelleyecek işlemler mutlaka yapılmalıdır.
 • Unutulmamalıdır ki, temizlik sadece toz almak ve yerleri paspaslamaktan ibaret değildir.
 • İşletmelerin profesyonellerden hizmet alması tüm karmaşık işlemleri tek elden çözmesini sağlayacaktır.

Ofis Temizliği Fiyatı Ne Kadar?

Toplu çalışılan ve günün çoğunun geçirildiği ofisler temizliğine en çok önem verilen işyerleridir. Bu nedenle ofislerin günlük olarak temizlenmesi, tuvalet gibi yerlerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir. İşyeri temizliği profesyoneller tarafından yapıldığında mükemmel sonuca ulaşmak mümkündür. Bunun için doğru firmayı seçmek son derece önemlidir. Çünkü ofis temizliği, basit gibi görünse de karmaşık bir işlemdir. İşletmenin temizlenmesi dezenfekte edilmesi profesyonellerce yapılmalıdır. Gelişmiş ülkelerdeki pek çok ofis, temizliği profesyonellere bırakmaktadır. Çünkü bu bir personel çalıştırmaktan daha az maliyetlidir.

Çalışma ortamının temiz ve sağlıklı olabilmesi, profesyonellerden alınacak hizmete bağlıdır. Ancak temizlik için kullanılan malzemenin kalitesinden işçiliğe kadar birçok kriter fiyatları belirlemekte etkilidir. Bunun için ofisin büyüklüğü, temizlenecek materyallerin sayısı da fiyatlarda etkilidir. Burada, fiyattan ziyade alınan hizmet önemlidir. Bu hizmetin yaratacağı motivasyon üretime de yansımaktadır. Üstelik müşteriler üzerindeki olumlu etkisi de işlere yansıyacaktır.

Profesyonel temizlik konusunda yıllara dayanan tecrübemiz ve ustalığımızla hizmetinizdeyiz. Ofis temizliği konusunda özel eğitimli ve tecrübeli ekibimiz, beklediğinizden fazlasını vermek için hazırdır. Ekibimiz, ofisinizin temizliği ile olan ihtiyaçlarını sizden iyi bilecek tecrübeye sahiptir. Elimizin değdiği ofisinizde çalışmak sizin için bir zevke dönüşecektir. Tüm hizmetlerimizde olduğu gibi işyeri temizliği konusunda da firmamızın uzmanlığına ve referanslarına güvenebilirsiniz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın