İstanbul Dezenfeksiyon İşlemi

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Mikroplar yaşam alanlarını toprakta, havada, insan vücudunda ve çevremizde bulurlar. Evlerinizde bulunan halılar, koltuklar, kumaşlar ve zeminler bakteri, mantar ve virüs yuvalarıdır. Ayrıca birçok bakteri temizlikte kullanılan malzemelere karşı oldukça dirençlidir. İstanbul dezenfeksiyon işlemi hizmetimiz ile evinizdeki veya iş yerinizdeki mikroplardan tamamen kurtulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Özellikle tıbbi ve cerrahi müdahaleler sırasında tamamen mikropsuz ve arınık bir ortam gereklidir. Ameliyathaneler, diyaliz, yoğun bakım, nakil ve yeni doğan ünitelerinde ortam havası ve malzemeleri belirli kurallara uymak zorundadır. Dezenfeksiyon işlemi ile cansız bir ortamda bulunan patojenik mikroorganizmalar dahi öldürülür. Aynı zamanda dezenfeksiyon ile bu tür mikroorganizmaların üremesi de engellenmiş olur.

Dezenfeksiyon İşlemi

Patojenik özelliklere sahip mikroorganizmaların uzaklaştırılması ve tamamen yok edilmesine dezenfeksiyon işlemi diyoruz. Dezenfeksiyon işlemi çok geniş bir tanımdan ibarettir. Ofis dezenfeksiyonu da bu tanımlardan birini oluşturur. Dezenfeksiyon işleminde genellikle kimyasal maddelerden oluşan dezenfektanlar kullanılmaktadır. Dezenfeksiyon işlemini iki farklı yöntem ile yapıyoruz. Biri mikroorganizmaları tamamen yok etmek amacıyla yüksek sıcaklıkta yaptığımız işlemdir, diğeri ise uzun süreçli bir işlem olan üst düzey kimyasal dezenfeksiyon işlemidir.

Dezenfeksiyon Yöntemleri

Dezenfeksiyon yöntemleri oldukça farklılık gösteren bir konudur. Şöyle ki, hastane dezenfeksiyonu yaparken farklı, ev dezenfeksiyonu yaparken farklı yöntemler uygulamaktayız. Ancak dezenfeksiyon sağlarken kullandığımız ürünlere karşı son derece dirençli bakteriler mevcut olduğundan yöntemleri iyi uygulamak gerekir. Dezenfeksiyon yöntemleri şu şekildedir;

Isı ile Dezenfeksiyon

Evler için en çok kullandığımız dezenfeksiyon yöntemlerinden birisidir. Isı ile dezenfeksiyon yöntemi hem oldukça basit, etkili ve çevre için zararsız bir yöntemdir.

Kimyasal Dezenfeksiyon

Diğer bir dezenfeksiyon yöntemlerinden birisi olan kimyasal dezenfeksiyon işlemi ile ısıya dayanıklı olmayan malzemelere karşı uygulayarak yüksek sonuçlar elde ediyoruz. Bu yöntemde, klor, iyot, brom ve hidrojen peroksit malzemeleri kullanıyoruz.

Ozon ile Dezenfeksiyon

Virüs ve bakteriler üzerinde ölümcül bir etkiye sahip olan Ozon gazı son derece keskin bir kokuya sahiptir. O yüzden sadece kullanacağımız zaman temas ettiğimiz bir maddedir. Bu maddeyi genel olarak atık suları dezenfekte etme işleminde kullanmaktayız.

UV (Ultraviyole) Dezenfeksiyon

Bakteri ve mikroorganizmaları öldürmek için ultraviyole (UV) ışığın kullanılması olarak da adlandırabileceğimiz bu yöntem, özellikle hastane dezenfeksiyonu açısından kullandığımız güvenilir ve etkili bir dezenfekte yöntemidir. Deri ve göz ile temasında insanlar için tehlikeli olsa da gerekli güvenlik önlemleri alındığında başarılı etkisinden dolayı tercih edilmektedir.

Su Deposu Dezenfeksiyonu

Su deposu dairenin genel kullanımına açıktır ve düzenli olarak sterilize edilmelidir. Her zaman sağlıklı ve temiz suya sahip olmanızı sağlamak için su içeriğini hiçbir şekilde değiştirmeyen kimyasallar ve özel yöntemlerle yapılmış bir tankı sterilize etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dezenfeksiyon Aşamaları

Bilindik ve standart temizlik yöntemi ile sadece toz ve kiri yok edebilirsiniz. Ancak mikropları, mikroorganizmaları ve bakterileri yok edemezsiniz. Bilhassa restaurant dezenfeksiyonu konusunda gerek mutfak alanları gerekse müşterilerin yiyip içtiği alanların son derece steril olması gerekmektedir. Dezenfeksiyon aşamaları şu şekildedir;

 • Çevre sağlığı alanında tanınmış şirketlerimiz, kendi alanlarında uzman ekibimizle bağlantı kurduğunuzda size anında destek sağlayacaktır. Profesyonel kadromuzla İstanbul’daki tüm yerleşim yerlerine aynı hizmeti ve kaliteli dezenfeksiyonu sağlamaktayız. Sterilizasyon işlemi sağlıklı ve güvenli bir alan için çok önemlidir.
 • Alanında deneyimli profesyonellerden oluşan ekibimiz sizinle birlikte çalışmaktadır. İhtiyacınız olan hizmetleri sizin için uygun olan yer ve zamanda size sunar. Yaklaşık 1-2 saat içerisinde işlemi tamamlar ve bu sayede yaşam alanınız daha temiz ve steril hale gelir.
 • İşlemi renksiz ve kokusuz bir dezenfektan yardımıyla gerçekleştiriyoruz. Dezenfektan bittiğinde bekleme süresi yoktur. Kimyasallar suya veya oksijene dönüşmediğinden reaksiyon sonrası kalıntı kalmaz.

Dezenfeksiyon İşlemini Etkileyen Faktörler

Dezenfeksiyonu etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar;

 • Mikroorganizmaya bağlı faktörler,
 • Dezenfektan kullanımına bağlı faktörler,
 • Çevresel faktörler olmak üzere sıralanmaktadır.

Mikroorganizmaya Bağlı Faktörler

Mikroorganizma topluluğundaki tüm mikroorganizmalar dezenfektanlardan aynı oranda etkilenmez. Dirençsiz olanlar ölürken, dirençli olanlar etkilenmezler.

Dezenfektan Kullanımına Bağlı Faktörler

Dezenfeksiyon işlemini etkileyen bir diğer faktör ise kullanacağımız dezenfektana bağlı faktörlerdir. Buradaki esas amaç; doğru dezenfektan seçimi ile beraber doğru kullanım yöntemi uygulamaktır. Biraz daha açacak olursak örneğin; her dezenfektanı her yüzeye kullanamayız. Bu sebeple doğru ürün ve yöntem seçmek oldukça önemli bir husustur.

Çevresel Faktörler

İstanbul dezenfeksiyon işleminde çevresel faktörler de bir hayli önem arz etmektedir. Bunlar;

 • Dezenfeksiyon işleminin ısısı,
 • Ortamın pH durumu,
 • Nisbi nem ve suyun sertliği durumu,
 • Organik maddelerin varlığı ve miktarı,
 • Dezenfekte edilen nesnenin yapısıdır.

Profesyonel Dezenfeksiyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel olarak insanların yaşamaya devam ettiği her alana dezenfeksiyon uygulanabilir. Çevrede uzun süre kaldığınızda bakteriler size bulaşabilir. O zaman sağlığınızı tehdit eder. Bunu önlemek için ev ve yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi çok önemlidir. Ev veya ofis dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri en çok tercih edilen uygulamalardan biridir.

Ellerinizle en çok dokunduğunuz yerlerden biri; araba veya toplu taşıma araçlarıdır. Bu bakımdan ulaşım dezenfeksiyonu da son derece önemlidir. Bir süre dezenfeksiyon işleminden sonra sağlıklı ve mikropsuz bir alana ulaşabilirsiniz. Aybars Temizlik olarak profesyonel İstanbul dezenfeksiyon işlemi için müşterilerimizin yanındayız.

Profesyonel Dezenfeksiyon İşlemleri Hangi Alanlarda Uygulanır?

Profesyonel dezenfeksiyon işlemleri temel anlamda hayatımızın her alanında uygulanabilmektedir. Ancak bu alanları kategorik olarak incelemek gerekirse;

 • Ev ve iş yerleri,
 • Hastane, bakımevleri ve klinikler,
 • Okul ve diğer eğitim alanları,
 • Otel ve konaklama merkezleri,
 • Her türlü taşıt ve araçlar olarak sınıflandırabiliriz.

Sağlıklı ve hijyenik bir alanda yaşamak adına dezenfeksiyon işlemleriniz için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yaşam alanlarınızın her türlü mikroplara karşı daha steril ve hijyenik olması için profesyonel dezenfeksiyon işlemleri uygulamaktayız.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın