Günlük Ofis Temizliği

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Çalışma ortamları genellikle küçük ve kalabalık ortamlardır. Pek çok teknolojik aletin, dosyanın, masanın vesaire bulunduğu bu ortamlar hızlı bir şekilde kirlenmekte ve bolca toz tutmaktadır. Günlük ofis temizliği de tam olarak bu koşullar nedeniyle ihtiyaç duyulan bir hizmet haline gelmiştir. Ofis çalışanlarının her gün, güne başlarken veya gün ortasında temizliğe girişmesi tahmin edilebileceği gibi mümkün değildir. Netice itibariyle de temizlik şirketleri bu konuda profesyonel hizmet vererek gerek günlük gerek haftalık temizlik imkânları sunmaktadır.

Bu hizmetin şirketin verimliliği açısından önemi oldukça büyüktür. İlk olarak hijyen koşullarının tamamlanması ofisteki ortamı daha yaşanabilir ve çalışılabilir bir hale getirmektedir. Ayrıca ofisin kirli olması veya tozlu olması ofisin havasını da önemli ölçüde etkilemektedir. Solunan havanın ise enerjiyi ve üretkenliği direkt olarak etkilediği bilinmektedir. Dolayısıyla temiz bir ofis ortamında enerji, sinerji, üretkenlik ve iş verimliliği artmaktadır.

Günlük Ofis Temizliği Neden Gereklidir?

Ofis temizliğinin gerekliliği pek çok koşula bağlıdır. Bu koşullardan başlıcası elbette hijyendir. Daha sonra estetik görünüm, iş verimliliği ve çalışanların konforu bu koşullardan sayılmaktadır. Gün içerisinde ofiste kullanılan teknolojik aletler, masalar ve diğer materyaller sürekli el değiştirmektedir. Bu durumda da covid-19 özelinde görmüş olduğumuz gibi bulaşıcılık artmaktadır. Basit bir nezle bile bir salgın gibi tüm ofis çalışanlarına bulaşarak, iş verimliliğini ve çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Günlük ofis temizliğinin gerekliliği bu noktalarla açıklanmaktadır. Çalışanların her gün çalıştıkları ortamı temiz görmesi ise ekstra bir çalışma azmine sebep olacaktır.

Sonuç olarak günlük ofis temizliğinin neden gerekli olduğunu maddeler halinde şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Hijyen koşulları ve çalışan sağlığı
  • Temiz ortam ihtiyacı, tozlu yüzeylere maruz kalmamak
  • Ofis ortamının güzel kokması ve havadar olması (tozlu ve kirli bir ortamın havalandırma sistemleri de doğru şekilde çalışmamaktadır)
  • Çalışanların kendilerini rahat hissetmeleri
  • Estetik olarak hoş bir görünüm (kirli ortamlar göze oldukça kötü gözükmektedir)
  • Çalışanların ortamın ciddiyetini kavraması

Evet, bunların her biri için temizlik çok önemli bir konumdadır. Temizlik olmadığında bunları sağlamak oldukça zordur. Bu nedenle profesyonel bir hizmet ile ofislerin günlük olarak temizlenmesi iyi bir getiri sağlamaktadır.

Günlük Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Ofis temizliğinin günlük yapılması, haftalık yapılmasına veya daha geniş bir zaman aralığında yapılmasına karşı daha iyi sonuç vermektedir. Çünkü bazı lekeler gün geçtikçe daha zorlu hale gelmektedir. Ayrıca temizlik araları uzadıkça yüzeylerde bakteri oluşumu da artmaktadır. Bu bakteri oluşumunun neticesinde hijyen koşulları zarar görmekte ve hastalık riski de artmaktadır. Bunun için günlük ofis temizliği dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

İlk olarak günlük ofis temizliğinin hızlı yapılması gerekmektedir. Her gün ofisin en temiz haliyle hazır olması işlemi, saatleri almamalıdır. Bunun için de yapılması gereken profesyonel ekiplerle çalışmak ve doğru ekipmanları kullanmaktır.

Ofis temizliğinde bazı küçük ayrıntılar gözden kaçabilmektedir. Bu ayrıntılar gözden kaçtıkça kirlenme boyutu da artmaktadır. Buna müsaade etmemek için yapılması gereken şey ofis temizliğinin detaylarına hâkim olmaktır. Bu da ancak deneyimli bir ekiple gerçekleştirilebilir.

Ofis temizliğinde kullanılan materyaller ve temizlik malzemeleri de büyük önem taşımaktadır. Temizlik bezleri dahi özenle seçilmeli, temizliğin ardından toz tutmaya yatkın alanlar bu bezlerle temizlenmeli ve toz tutması engellenmelidir. Ayrıca temizlik ürünlerini doğru oranda ve doğru yerlerde kullanmak oldukça önemlidir. Zira ağır bir temizlik malzemesi kokusunun olduğu ortamda çalışmak neredeyse imkânsızdır.

Belirli bir planlama dahilinde yapılmalıdır temizlik. Planlama dışı yapılan temizlikte, temizlik çalışanları verimsiz çalışarak sürecin kötü etkilenmesine sebep olacaktır. Bu noktada da devreye tecrübe girmektedir. Tecrübeli bir ekip ilk olarak planlama yaparak iş dağılımını doğru şekilde belirlemeli ve ona göre bir çalışma yürütmelidir.

Yürütülen çalışmanın takibi ve sonucu ise ayrıca incelenmelidir. İnceleme sonucunda temizliğin gerçekten doğru şekilde bittiği teyit edilmelidir.

Günlük Ofis Temizliği İçin Profesyonel Destek Gerekli Mi?

Aslında bu sorunun yanıtını kendiniz vermelisiniz. Çünkü ofisinizi en iyi siz tanıyabilirsiniz. Örneğin 10 kişinin üzerinde çalışana sahip bir ofiste temizlik işlemleri hiç de basit olmamaktadır. Daha az çalışanın olduğu ortamlarda biraz da dikkatle haftalık veya aylık ofis temizliği yeterli olabilirken, bazı ofislerde bu kesinlikle yeterli olmayabilir. Bunun takibini yaptıktan sonra profesyonel desteğin size ne gibi katkı sağlayacağını da düşünmelisiniz.

Ofis çalışanlarına kendi temizliğinizi kendiniz yapın denilmeyeceğine göre bu temizlik işleminin bir şekilde yapılması gerekiyor. Profesyonel olarak yapıldığında ortamın temizlendiği gözle görülür şekilde ortaya çıkmakta, çalışanlara motivasyon sağlamaktadır. Ofis çalışanları onlar için her gün ofisin hazırlandığını düşündüğünde daha verimli bir çalışma sunacaktır.

Sonuç olarak günlük ofis temizliğinde ofisin büyüklüğü ve çalışan sayısı da göz önünde bulundurulmalıdır. Profesyonel destek ise bu işin en iyi, en verimli ve en doğru şekilde yapılması için gereklidir.

İstanbul Günlük Ofis Temizliği Hizmeti

Yukarıda detaylarıyla birlikte günlük ofis temizliğini her yönüyle inceledik. En çok talebin olduğu İstanbul’da ise günlük ofis temizliği geniş bir sektördür. Öyle ki en çok ofisin bulunduğu İstanbul, bu alanda profesyonel destek sunan pek çok firmaya da ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde bu firmalar arasında köklü temizlik şirketleri de bulunmaktadır. Köklü temizlik şirketleri çalışma alanlarını her zaman genişletmekte ve profesyonelliğe önem vermektedir.

Siz de İstanbul günlük ofis temizliği hizmetinden faydalanmak istiyorsanız profesyonel bir firmayla irtibata geçebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı ve beklentinizi kısaca açıklamanız yeterli olacaktır. Sonrasında firma sizin için geniş yelpazede hizmetlerini anlatacak ve fiyat bilgisi sunacaktır. Fiyatları da öğrendikten sonra günlük ofis temizliği konusunda kesin bir sonuca ulaşmanız kolay hale gelir.

Temizlik hizmeti yukarıda da sıralamış olduğumuz gibi çok yönlü bir hizmettir. Ofisiniz ve çalışanlarınız için iyi bir hava oluşturmaktadır. Böylece alınan hizmete ödenen bedel fazlasıyla karşılanmaktadır. Türkiye’de günlük temizlik hizmetlerinde çalışacak nitelikle iş gücü de oldukça fazladır. Firmalar ya kendi bünyesindeki çalışanlarla ya da piyasadaki hazır iş gücüyle hareket etmektedir. Fakat sonuç itibariyle temizliğin tüm sorumluluğu hizmeti sunan firmaya aittir.

Siz de her gün ofisinizi en temiz haliyle görmek, çalışanlarınıza iyi bir çalışma ortamı sunmak isterseniz bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Hizmeti almaya başladıktan sonra hizmetin sonuçlarını gözlemleme şansına da elbette sahipsiniz. Bu yönüyle eksik, hatalı veya baştan savma bir işin ortaya çıkmayacağından emin olmanız çok kolaydır. Çünkü temizlik gözle görülür bariz bir eylemdir. Ofis çalışanlarınız da bu konuda size gerekli bilgiyi verecektir.

Ofis temizliği hizmetinden faydalanmanız yalnızca bir telefon kadar uzağınızda. Sektörün önde gelen temizlik şirketleri, geniş yelpazedeki hizmet ağı ile size en iyi hizmeti sunmaya çalışacaktır. Sizin yapmanız gereken yalnızca doğru şirket ile görüşmek ve temizliğin hijyenini ve sağladığı motivasyonu izlemektir. Bunun için bizim uzman ekiplerimiz de sıkı bir çalışma yürütmektedir. Hem müşteri ilişkileri noktasında hem de temizliğin doğru yapılması konusunda gerekli hassasiyeti her zaman gösteriyoruz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın