Günlük Ev Temizliği Rutini

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Evlerimiz hayatımız boyunca en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biri. Bundan dolayı evin temizliği ve düzeni de oldukça önemli. Haftalık ve aylık yaptığımız ev temizliklerinin yanı sıra günlük olarak da evlerin temizlenmeye ihtiyacı oluyor. Daha aralıklı zaman dilimlerinde yaptığımız temizlikler daha detaylı olurken günlük yaptıklarımız o kadar detaylı ve yorucu değil. Günlük ev temizliği yapmak ve bunu bir rutin haline dönüştürmek evin temiz kalmasında büyük rol oynuyor.

Günlük olarak yapılan temizlik işlemi daha az yorucudur, çok daha kısa sürer. Ev temizliği evde gün içerisinde oluşan dağınıklıkları toparlamayı kapsar. Aynı zamanda genellikle haftada bir yapılan detaylı temizliğin yükünü hafifletir. Evin daha uzun süre temiz kalmasını sağlar. Çok detaylı yapılmayan bu temizlik halk arasında kaba temizlik olarak da geçiyor.

Günlük Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük ev temizliği aslında her evde yapılan kolay ve pratik işlemlerdir. Bunun yanı sıra faydaları da çok fazladır. Günlük olarak yapılacak temizlikler bir rutine bağlandığında çok iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Peki günlük ev temizliği nasıl yapılır, ev temizliğinde hangi yollar izlenir? Bu soruların cevabını maddeler halinde sizler için sıralayacağız.

Günlük Ev Temizliği Adımları

 • Temizlik denince ilk akla gelenler süpürmek ve silmek gibi somut işlemler ve ürünler olsa da daha önemli bir unsur vardır. O da evin havalandırılmasıdır. Temizliğe başlamadan önce pencerelerin açılarak temiz havanın içeriye girmesi sağlanmalıdır. Bu hem size iyi gelecektir hem de evi ferahlatacaktır.
 • Dağınıklık her alanda işlerin yavaşlamasına ve aksamasına neden olur. Evler için de bu durum değişmez. En başta dağınıklığın toplanmaması temizlik sırasında sürekli bir engelle karşılaşılacağı anlamına gelir. Bu da sizi yavaşlatır. Bundan dolayı en başta etrafta olan tüm dağınıklığı toplamalı, her şeyi yerli yerine koymalısınız. Bunun için küçük bir sepet kullanabilirsiniz. Tüm odaları dolaşarak yerinde olmayan ya da dağınıklığa sebep olan eşyaları sepete toplamalısınız öncelikle. Mesela evin içinde gezerken yerlerine yerleştirebilirsiniz.
 • Günlük ev temizliği rutininin başında yatakların ve koltukların düzenlenmesi de yer alır.
 • Günlük ev temizliğine öncelikle en az kullandığınız bölümlerden başlamalısınız. En az kullandığınız alanları hızlıca aradan çıkarıp daha yoğun kullandığınız ve muhtemelen daha temizlenmeye muhtaç alanlara geçebilirsiniz.
 • Daha sonra mutfak temizliğine geçebilirsiniz. Bulaşıkları makineye dizebilir ya da elde yıkayabilirsiniz. Mutfakta ve dolaplarda olan dağınıklıkları toplamanız ev temizliğinin ana noktalarındandır. Ocak ve tezgahı da bu arada silmelisiniz. Gerekirse dolapların üstü bir bez yardımıyla hızlıca alınır.
 • Günlük ev temizliği rutininde ihmal edilmemesi gereken bir unsur da banyo ve tuvalet temizliğidir. Hızlıca bu alanlar kontrol edilir, gerekirse yıkanır ve silinir. Özellikle kullanım sonrasında pratik bir şekilde temizliği yapılabilir.
 • Günlük olarak evde bulunan çöpler atılır ve gerekli yerlerin tozu alınır.
 • Eğer gerekliyse çok incelemeden evin içi elektrikli süpürge ile süpürülebilir.

Ev Temizliğinde Profesyonel Destek

Ev temizliği alanında hizmet veren birçok şirket bulunmaktadır. Eğer ne günlük ne de haftalık olarak ev temizliğine gerekli zamanı ayıramıyorsanız bu hizmetlerden faydalanmanız mümkündür. İstanbul temizlik şirketleri arasında kendini kanıtlamış olan Aybars Temizlik şirketi size bu alanda yardımcı olacaktır. Ev temizliği hizmetinden faydalanmak ve tüm hizmetleri hakkında bilgi almak için aybarstemizlik.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Günlük Ev Temizliğinin Önemi

Evler birçok sebepten dolayı çok hızlı ve sık sık kirlenebilmektedir. Buna bağlı olarak da daha sık aralıklarla temizlenmesi gerekir. Gün içinde yapacağınız kısa bir temizlik ile bu kirliliklerin önüne geçebilirsiniz. Günlük olarak evde yapılan basit, hızlı bir temizlik bizlere birçok avantaj sağlar. Bu avantajları, günlük ev temizliği rutini oluşturmanın faydalarını ve önemini şöyle sıralayabiliriz:

 • Düzenli kalmanızı sağlar. Evin günlük olarak temizlenmesi evin içindeki düzeni sağlar ve bunu korur. Böylece eşyalarınızın nerede olduğunu bilirsiniz, her zaman temiz ve düzenli bir evde yaşamanın keyfini sürersiniz.
 • Günlük olarak yapılan ev temizliği stresinizi azaltır, temiz bir alanda yaşamanıza olanak sağlar. Ayrıca sürpriz misafirleriniz ya da başka herhangi bir duruma hazırlıklı olmanıza yardımcı olur.
 • Çöp kalabalığını engeller ve böylece kötü kokuyu ortadan kaldırır. Evin günlük olarak temizlenmesinin içinde çöplerin atılması da yer alır. Bu rutin ile evde çöp birikmez, kötü kokular ve görüntüler ortaya çıkmaz.
 • Eğer alerjiniz varsa bunu azaltır. Hatta tam tersi durumda yani temizlik yapmadığınız durumlarda alerjik rahatsızlıkların ortaya çıkması mümkündür. Düzenli olarak yaptığınız bu temizlik diğer solunum rahatsızlıklarından da korur.
 • Mikropların yayılmasını engelleyebilirsiniz. Günlük ev temizliği ile ev sürekli temiz ve düzenli olur. Bundan dolayı mikropların yayılmasına engel olursunuz. Böylece sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek bir durum ortadan kalkmış olur.
 • Zararlı hayvanları evden uzak tutar. Çeşitli böcek, örümcek ve kemirgenler kirliliği, kırıntıları, yiyecek parçalarını severler ve bunlara gelirler. Temizliği sağlamazsanız evi haşerelerin basması da söz konusudur. Bunlar sadece rahatsız etmez aynı zamanda mikrop ve alerjenleri de taşırlar.

Faydaları azımsanmayacak kadar değerli olan bu iş için İstanbul temizlik şirketleri hizmet vermektedir. Siz de bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. İstanbul temizlik şirketleri arasında bir numara olan Aybars Temizlik ile yaşam alanlarınız daima hijyenik daima ferah olsun.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın