Fabrika Temizliği Hakkında Her Şey

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Yaşanılan alanların dışında çalışılan alanların da temizliği oldukça önemlidir. Fabrikalarda yüzlerce hatta binlerce insan çalışır onların sağlığını korumak için fabrika temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Fabrika temizliği profesyonel temizlik firmalarına yaptırılmalıdır. Çünkü büyük alanların temizliği kolay değildir. Fabrikaların temizliğini yapan bu firmalar, özel malzemeler ve temizlik ürünleri kullanarak hizmet verirler.

Fabrika Temizliği

Fabrikalar kullanılan makinalar, malzemeler ve çalışan çok insan sayısı nedeniyle sık sık kirlenen yerlerdendir. Fabrika alanlarındaki temizlik işlemi özel teknikler kullanılarak yapılması gereken bir temizlik türüdür. Makinaların çoğu birbiriyle bağlantılı çalışır, bu makinaların temizliği fabrika işlerinin aksamaması içinde önemlidir. Fabrikalardaki temizlik, alanın büyüklüğüne uygun olarak yapılırsa, çalışan kişilerin sağlıkları korunurken aynı zamanda makinaların bakımı da yapılmış olur. Bu sayede makinaların kullanım ömürleri de artar. Ayrıca kirli bir fabrikadan çıkan ürünler de insan sağlığını tehdit eder. Bunun önlenmesi için temizlik işlemi oldukça dikkatli ve detaylı şekilde yapılmalıdır.

Ağır Sanayi Fabrikalarının Temizliği

Demir çelik fabrikaları, otomotiv fabrikaları, otomotiv parçaları üreten fabrikalar gibi birçok ağır sanayi fabrikaları sürekli çalıştığı için her zaman toz ve kir tutarlar. Ağır sanayi fabrikalarının temizliği çok kolay bir şey olmadığından bu tür yerlerde bütün fabrika düzenli olarak temizlenmese bile ortak alanlar, çalışanların kullandıkları alanlar düzenli olarak temizlenmelidir. Ağır sanayi fabrikalarının temizliğini detaylı şekilde yaptırmak mı istiyorsanız? O zaman profesyonel firmalarla periyodik temizlik planları oluşturularak yaptırılmalıdır.

İnşaat Sonrasında Fabrika Temizliği

İnşaat sonrasında fabrikalarda yapılan temizliğin ardından istenilen sonucun elde edilmesi için profesyonel temizlik firmalarıyla anlaşma yapmak gerekir. Oluşan toz, kir, toprak gibi durumların temizlenmesi çok kolay değildir. İnşaat sonrasında fabrikalarda temizlik yapılırken özel kimyasal malzemeler kullanılır.

İnşaat sonrasında fabrikalardaki temizlik işlemi yalnızca fabrikanın iç kısmında değil aynı zamanda dış kısmında da yapılmalıdır. Dış cephedeki inşaat sonrasında camlar kirlenmektedir. Boya sıçraması gibi durumlar yaşamanız oldukça olasıdır. Bunun için inşaat sonrası fabrika temizliğini binanın dış kısmında yaparken cam silme robotları gibi son teknolojik ürünleri kullanırız. Bunun yanı sıra dış cepheye ve cam temizliğine uygun temizlik malzemeleri kullanırız.

İnşaat sonrasında fabrikanın iç kısmında temizlik yapılmazsa zeminde, duvarlarda biriken kir hem çalışan sağlığını tehdit eder hem de fabrikaya yeni kurulacak malzemelerin kirlenmesine neden olur.

Fabrika Temizliği Neden Önemlidir?

Fabrikalarda yapılan temizlik işlemi diğer çalışma alanlarının yanı sıra daha fazla dikkat ve özen gerektiren bir olaydır. Fabrikalarda temizlik yapılırken özel yöntemler ve temizlik ürünleri kullanılır. Fabrika temizliği neden önemlidir? Neden düzenli olarak fabrikalarda temizlik yaptırmalıyız? Bunları soran okurlarımız için bu soruları cevaplamaya çalıştık.

Fabrikaların çalışma düzeninin bozulmaması için hem fabrika temizlik işlemi hem de içerisinde yer alan makinaların bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Fabrikalarda temizlik neden önemlidir? Çünkü düzenli temizlik makinaların ömrünü uzatır. Ürün kalitelerini arttırır. Fabrikanın çalışmasında herhangi bir aksaklığı engeller. Düzenli yapılan fabrikalarda yapılan temizlik sayesinde malzemelerin bakım ve onarım gibi giderleri de azaltılmış olur. Çalışan kişilerin sağlığını korurken iş güvenliğini arttırır.

Fabrika Temizliği İçin Kullanılan Ürünler

Fabrika Temizliği Kullanılan Ürünler

Fabrika temizliği için kullanılan ürünler;

  • Özel kimyasal solüsyonlar içeren maddeler,
  • Kireç sökücüler,
  • Çamaşır suları,
  • Büyük temizlik makinaları

Bu ürünlerin kullanımından sonra fabrikalar daha temiz olur. Fabrikalarda yapılan temizlik için kullanılan ürünler özel olarak hazırlandığı için makinalara zarar vermez ve insan sağlığını tehdit etmez.

Özel temizlik solüsyonlarının yanı sıra fabrikalardaki temizlik için kullandığımız ürünler arasında büyük paspaslar, fırçalar, camları silmek için özel süngerler ve bezler gibi malzemeler de yer alır. Fabrikada yapılan temizlik için kullanılan ürünlerin boyutları evlerde ya da işyerlerinde kullanılan ürünlere göre daha büyük ebatlara sahiptir.

Fabrika Temizliği Kapsamında Hangi Temizlikler Yapılır?

Temizlik işlemleri için alanında profesyonel ekiplerle çalışılmalıdır. Fabrika büyük olduğu için temizlik yapılırken doğru ekip sayısı ve ekipman kullanılmalıdır. Fabrika temizliği kapsamında hangi temizlikler yapılır? Bu sorunun cevabını ise listeleme yöntemi ile vereceğiz.

  1. Fabrikaların makine ve ekipman temizliği
  2. Tuvaletler
  3. Yemekhaneler
  4. İdari ve Teknik Alanlar

Temizlik işlemleri kapsamında bu alanları en ince ayrıntısına kadar dikkatli şekilde temizleriz.

Fabrika Zemin Temizliği

Fabrika zemin temizliği profesyonel malzemelerle yapılması gereken bir şeydir. Zemine yapışan kir, toz, yağ kalıntıları, kireçler ve çimento kalıntılarını temizlemek için özel temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Fabrika zemin temizliği yapmadan önce temizleyeceğimiz alandaki kirin büyüklüğü, durumunu tespit ederiz. Ardından bu alana ve kire uygun malzemeler ve temizlik ürünlerini seçeriz. Zemine uygun paspas başlıklarını seçeriz. Temizliği profesyonel ekiplerimiz tamamlarlar.

Fabrika Mobilya Temizliği

Fabrikalardaki mobilyalar daha kolay ve hızlı kirlenmektedir. Bu da mobilyaların daha çabuk eskimesine neden olur. Aynı zamanda uzun süre boyunca temizlenmeyen mobilyalar, kiri içine çekerek insan sağlığını tehdit eder ve mikrop yuvası haline gelir. Bu yüzden fabrikalar temizlenirken fabrika mobilya temizliği oldukça önemlidir.

Fabrika mobilya temizliği sırasında mobilyalara özel ahşap temizleme, deri, süet gibi malzemelerin temizliği için özel temizlik ürünlerini kullanmaktayız. Bu ürünler hiçbir şekilde mobilyalara zarar vermez, mobilya temizliği sonrasında mobilyaların kullanım ömrü de uzamış olur.

Fabrika Temizliğini Nasıl Yapıyoruz?

Büyük fabrikaların temizliği tek bir kişinin yapabileceği bir şey değildir. Bu iş için profesyonel ekiplerden yardım almalısınız. Fabrikalarda temizlik yaparken ekiplerimiz fabrika büyüklüğüne, kirin durumuna göre temizlik araçları ve özel temizlik ürünleri seçmektedirler. Peki, fabrika temizliğini nasıl yapıyoruz?

Fabrika alanlarında temizliğe başlamadan önce temizlik firmaları öncelikle alan tespit çalışması yapar. Kir ve tozun büyüklüğü, fabrikanın genişliği, çalışma saatleri gibi durumlar göz önünde bulundurulmaktadır. Temizliği yapacağımız zamanı belirleriz. Bu aşamada aynı zamanda düzenli olarak temizlik yaptırmak istiyorsanız sizin için bir zaman çizelgesi hazırlarız. Belirlediğimiz gün geldiğinde temizlik ekiplerimiz fabrikalara özel olan malzemeleri ve temizlik ürünleriyle hızlı bir şekilde fabrikanın temizliğini tamamlar.

Fabrika Temizliği ve İş Güvenliği

İş güvenliği önemli konulardır. Fabrikalarda temizlik yaparken iş güvenliğine büyük bir özen göstermekteyiz. Eğer iş güvenliği almazsanız, fabrikadaki makinaların çalışma durumunu bilmeyen ve fabrikada oluşabilecek kazalara karşı dikkat etmeyen temizlik görevlileri yaralanabilir. Bu gibi durumlara karşı temizlik ekibine temizliğe başlamadan önce hem iş veren hem de fabrikanın iş sağlığı güvenliği uzmanları tarafından gerekli eğitimler verilmelidir. Fabrikalarda temizlik yaparken temizlik görevlileri baret ve fabrikanın çalışma alanına göre özel koruyuculu kıyafetler giymelilerdir. Fabrikanın dış cephesinin, camlarının temizliği ve iç yapıdaki yüksek alanların temizliği sırasında görevliler iskele, emniyet kemeri gibi koruyucu ekipmanlarla temizlik yapmalılardır. İş güvenliği alanında bir diğer önemli husus ise temizlik yapacak kişinin ağır işlerde çalışabilir raporunun olmasıdır. İş veren temizlik eğitiminden önce iş güvenliği eğitimi vermelidir.

Fabrika Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Belli periyot aralıklarında yapılmalıdır. Fabrika alanlarında temizlik işleminin sıklığı belirlenirken fabrikanın çalışma günleri, saatlerine göre bir plan belirlenmelidir. İşlerin durduğu ya da daha azaldığı zamanlarda yapılmasını tavsiye ederiz. Bu temizlik hem daha detaylı olur hem de kenarda köşedeki kirleri daha net fark edebiliriz. Ayrıca fabrikanın alan büyüklüğüne göre toptan yapmak yerine bölüm bölüm de yapmamız mümkündür.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın