Dış Cephe Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılır?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Günümüzde yapılan binalarda dış cephe malzemesinde genel olarak cam kullanılmaktadır. Yapılan bu binalar da genelde iş yeri ve plazalardan oluşmaktadır. Bu tür büyük binaların dış cephe temizliği ihtiyacı bulunur. Dış yüzeyler, hava durumundan tozdan etkilenmektedir. Bir noktadan sonra rahatsız edici boyutlara gelen lekelerin düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Binanın dış cephe temizliği, zorunlu hale getirilerek, mutlaka düzenli aralıklar ile yapılmalıdır.

Dış Cephe Temizliğini Ne Zaman Yaptırmalısınız?

Dış cepheler, toz, duman, is, hava durumundan etkilenerek fazlasıyla kirlenmektedir. Bu durum bir noktadan sonra içeride bulunan kişilerin dışarı bakmasını engeller. Lekelerden dolayı camlarda kötü bir görüntü oluşur. Bunun önüne geçmek için düzenli aralıklarla dış cepheye temizliği yaptırmanız gerekir. Uygun ve iyi bir havada, dış cephe temizliği yapan bir firma ile anlaşabilirsiniz. Güvenli ve tedbirli bir şekilde dış cephe temizliği gerçekleştirilmektedir. Temizlik esnasında hava koşullarına oldukça dikkat etmek önemlidir. Mümkünse üç ayda bir temizlik işlemi yaptırmalısınız.

Dış Cephe Temizliğinde Camlar Hangi Aralıklarla Temizlenmelidir?

Dış Cephe Temizliğinde Camlar Hangi Aralıklarla Temizlenmelidir

Dış cephede yer alan camlarda, meydana gelen tüm kötü görüntüleri engellemek için zamanında temizlik yaptırmalısınız. Bir temizlik firması ile anlaşarak, düzenli bir temizlik sistemi belirlenmelidir. Bunun dışında camın çok toz toplayan bir özelliği de bulunmaktadır. Anlaşmadan sonra yılın belli dönemlerinde temizlik firmaları, temizlik işlemi gerçekleştirmelidir. Özellikle yılda en az 2 kez temizlik yapılması gerekmektedir. Çünkü daha temiz bir görüntü sağlanacaktır.

Dış Cephe Temizliğinin Önemi Nedir?

Özellikle büyük iş yerlerinde gerek duyulan dış cephe temizliği, öncelikle çalışanların ferah bir ortamda çalışmasını sağlar. Hem temiz hem de ferah olan bir ortamda çalışmak, pis bir alanda çalışmaya oranla daha verimli olmalıdır. Sağlık ve ferahlık hissi açısından dış cephe temizliği büyük bir öneme sahiptir. Dışarıda kalan camlar, havadan, sisten, tozdan, dumandan hemen etkilenmektedir. Bu nedenle temizliğin üç ayda bir yapılması en doğru seçenekler arasında yer alır.

Dış Cephe Temizliğinde Kullanılacak Temizlik Ürünleri Nelerdir?

Dış Cephe Temizliğinde Kullanılacak Temizlik Ürünleri Nelerdir

Özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri de malzemelerdir. Kullanılacak temizlik malzemeleri dikkatli seçilmelidir. Çünkü uygulanan dokuya zarar vermemesi gerekir. Bu nedenle temizlik esnasında yapıya kesinlikle zarar vermeyecek temizlik malzemeleri kullanılır. Genelde cam kullanılsa da pek çok farklı dış cephe yapısı bulunmaktadır. Temizlik yapacak kişiler tarafından yapıya uygun malzemeler seçilmektedir. Aşındırıcı ve yıprandırıcı malzemelerden kesinlikle uzak durulması gerekir.

Dış Cephe Temizliği Sırasında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Bu temizlik esnasında genelde vinç yardımı alınmaktadır. Temizliği gerçekleştirecek olan personel vinç üzerine çıkmaktadır. Ardından bu kişiler belirli yüksekliklere kadar çıkarılır ve temizlik işlemleri gerçekleştirilmeye başlanır. Bu esnada oldukça dikkatli davranılması gerekir. Gerekli olan tüm iş güvenliği tedbirleri alınmalıdır. Vinç ve iskele sistemi kullanılarak gerçekleştirilen temizlik esnasında eksiksiz malzeme bulundurulması gerekir. Yükseğe çıkarılan personelin bu konuda mutlaka eğitim almış olması lazımdır.

Dış Cephe Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dış Cephe Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Özellikle üç ayda bir yaptırılması gereken dış cephe temizliğinde hangi malzemelerin kullanılacağına, bu malzemelerin yapıya uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte temizlik işlemini gerçekleştirecek personellerin güvenliğine de önem verilmelidir. Hijyen ve sağlık için periyodik bir sistemle dış cephe temizliği gerçekleştirilmelidir. Temizlik sırasında vinç kullandığımız için önceden tüm önlemleri alırız. Personeller mutlaka bu konuda eğitime sahiptir. Tüm malzemeleri eksiksiz bir şekilde önceden belirleriz. İşlem esnasında her şey hazırdır.

Dış Cephe Temizliği Neden Gereklidir?

Aslında ilk bakıldığında kirli bir görüntü vermemesi yani estetik için yapılması gerekir. İlk izlenim önemli bir konudur. Bir iş yerinin kirli dış cephesi ile yaratacağı izlenim pek hoş olmayacaktır. Ayrıca iş yerinde çalışan kişilerde bu kirli görünümden mutlaka rahatsız olacaktır. Binanın dış tarafının görünmesi güç bir hale gelecektir. Hem çalışanların ferah ve sağlıklı bir ortamda çalışabilmesi için hem de güzel bir izlenim bırakabilmek için mutlaka dış cephe cam temizliği yaptırmalısınız. Dış cephe temizliğini, özellikle çevresel koşullara dikkat ederek yaptırmalısınız. Nasıl bir etkiyle nasıl bir leke oluşuyor bunlar tespit edilir. Temizlik sonrası estetik açıdan muhteşem bir görünüme sahip olunur.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın