Dış Cephe Cam Temizliğinde Pratik Çözümler

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Cam temizliğinin ne kadar zorlu bir iş olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebeple dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler herkes tarafından merak konusu olmuştur. Cam temizliğine bir de dış cephe cam temizliği eklendiğinde destek alınmadan yapılması mümkün olmamaktadır.

 Dış cam temizliğinin güvenlik açısından çokça sakıncalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bir de buna kurumsal firmaların binaları ve ofislerin yer aldığı binalar eklendiğinde durum iyice zorlanır. Yapısını çoğunlukla camların oluşturduğu bu binaların dış cephe cam temizlikleri bırakacakları itibar açısından çok önemlidir. Günümüzde inşa edilen yapıların yüksekliği temizlik açısından profesyonel desteği neredeyse mecburi kılmıştır. Kişilerin teknik bilgisi ve ekipman olmadan kurumsal veya yüksek katlı binaların cam temizliğini yapmaları fazlasıyla tehlikelidir. Yüksekliği fazla olan yapıların büyük boyutlu camların da hava kirliliği ve çeşitli dış koşullar sebebiyle oluşan kirliliğin periyodik temizlenme gerekliliği vardır.

İnşaat Sonrası Dış Cephe Temizliği

İnşaat Sonrası Dış Cephe Temizliği

Son zamanlarda gelişen inşaat sektörüyle birlikte temizlik firmaları da artış göstermektedir. Duyulan temizlik ihtiyacına taleple kurulan bu firmalar, iş kazalarını mümkün olduğunca en aza indirgeyerek ve işin tüm sorumluluğunu alarak hizmet vermektedir. Firmalar bünyesinde bulunan personellerine gerekli eğitimleri verir. Böylelikle gelişen bu sektörle çoğu insana iş olanağı sağlanmış olmaktadır. İhtiyaca ek olarak temizlik işlemleri için insanlar en kısa sürede en verimli hizmeti almak istemektedir. Bu sebeple firmalar dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler edinmeye çalışmaktadır.

Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Bina veya yapıların yüksekliğine göre asma sepet, vinç, makaslı platform, teleskopik uzatma gibi teknikler kullanılarak cam temizliği yapılmaktadır. Bu yöntemlerden birine dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler ile karar verilmektedir. Girinti veya çıkıntının olmadığı yapılarda daha çok asma sepet yöntemi kullanılmaktadır. Tam tersi binanın yapısı girintili ve çıkıntılı ise vinç yöntemi tercih edilmektedir. Bir de kullanılacak yöntem için zemin analizini mutlaka yapılması gerekmektedir. Görüldüğü üzere kullanılacak yöntemi firma değil bina yapısı belirlemektedir.

 Temizlik işlemine başlanmadan önce mutlaka yapı için keşif yapılmalıdır. Yapılan keşifle dış cephe camların yapısına göre temizlik malzemeleri de karara bağlanır. Keşifle çözümlenen bina yapısına uygun materyaller ve malzemeler ile hazır olunur. Keşifler de dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler ve tavsiyelerden yararlanılabilmektedir. Temizlik yapılacak günün belirlenmesin de ise hava durumunun takibi oldukça önemlidir.

Çok sıcak havalarda hem çalışma şartları zor olmakta hem de sıcak havadan kaynaklı camlarda buharlaşma oluşmaktadır. Bina temizliğini her zaman yukarıdan aşağıya yönüyle yapılmalıdır. Böylelikle temizlenen camlarda tekrar kirlenme durumu ortadan kalkmış olur. Ayrıca asidik kimyasal ürünlerin cam temizliğinde kullanılmasına müsaade etmeyin. Bu kimyasallar insan sağlığına zarar vermekle beraber cam yapısını da bozan ürünlerdir.

Dış Cephe Temizliği İçin Önemli Noktalar

Dış Cephe Temizliği İçin Önemli Noktalar

Çalışma yapılacak alanın etrafını boşaltmak çok önemlidir. Çalışmaya başlamadan önce otopark, okul, hastane gibi kalabalık yerlere yakın alanda çalışma yapılacak ise mutlaka önlem ve izin alınmalıdır. Ekip başında mutlaka yetkili birinin bulunması gerekir. Ara ara bu yetkili kişinin çevre gözetiminde bulunması gerekmektedir. En uygun olanı hafta sonu gibi çalışmanın olmadığı yoğunluğun seyrek olduğu zamanlarda temizliği yapmak faydalı olacaktır. Temizleme de kullanılacak suyun arıtılmış olması gerekiyor. Musluk suları camlarda ciddi lekeler oluşturmaktadır.

Dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler bakıldığında bezleri de kapsar. Temizlik aşamasında kullanılacak bezlerin mikro fiber yapıda olmasına dikkat etmeliyiz. Camlarda çizik gibi hasar verecek malzeme kullanımından kaçınılmalıdır. Cam için üretilen cam jiletlerinin kullanımı hem temizliği kolaylaştıracak hem de camın kullanım ömrünü uzatmaktadır. Ayrıca bel kovası denilen aparatın kullanımı da işleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Dağcı bel kovalarının dış cephe temizliğinde kullanımı daha pratiktir.

Dış Cephe Cam Temizliği

Dış Cephe Cam Temizliği

Dağcı ekibi, dış cephe temizlik makinesi, sepetli vinç, örümcek platform, makaslı platform ve eklemli platform cam temizliğinde profesyonel temizlik çalışanlarının uyguladığı tekniklerdir. Uygulanan teknikler ve malzemelerin doğru kullanılması oldukça önemlidir. Nitekim yanlış malzeme ve tekniğin kullanımı sonucunda dış cephe yapısı bozulabilmekte, çizilebilmekte, yıpranabilmektedir. Kısacası mevcut yapı amatör çalışma sonucunda zarar görebilmektedir.

Aynı zamanda kullanılan malzemenin kalitesi de çok önemlidir. Temizlik aşamasında dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler de kullanılabilmektedir. Dış cepheye zarar vermeyecek, dış cephe boya dengesini bozmayacak malzemeler tercih edilmelidir. Dış cephenin yapısı, yükseklik ve kirlilik durumlarına göre personel sayısı belirlenir. Belirlenen bu personellere malzeme ve yapı bilgileri ve eğitimi verildikten sonra temizlik işlemine başlanır.

Dış temizlik yaptırmanın sıklığı camlarda ve yüzeyde oksitlenmeye zemin oluşturmayacak şekilde olmalıdır. Aksatılan dış cephe cam temizliği bir süre sonra kalıcı oksitlenme sebep olmaktadır. Daha sonrasında temizlik işleminin cama bir etkisi olmayacaktır. Aksatılan temizliğin bir sonucu da kalıcı kir barındıran yapının değerini düşürmektedir.

Yapılan temizliğin sonucu hem sağlığa hem de göze hitap etmelidir. Titizlikle yürütülen dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler ile tamamlanabilir. İnşaat sonrası yapılan dış cephe temizliklerinde koruyucu bantlar sıkıntı oluşturmaktadır. Bu bantlar ve etiketler ilk temizlik aşamasında sökülmediğinde sonrası için oldukça zorluk çıkarmaktadır. Cam temizliğinde etiket çıkarılırken dikkatle çıkarılmalı, zarar verilmemelidir. Ayrıca camda ki boyaların çıkarılma işlemi de oldukça zordur. Aybars temizlik şirketi olarak bu aşamada ki yapılar da dahi tüm temizleme işlemlerimizi titizlikle ve tecrübeyle tamamlamaktayız.

Dış Cephe Cam Temizliği Süreçleri

Dış Cephe Cam Temizliği Süreçleri

Bazı kurum ve kamu kuruluşlarında çeşitli cam cephe uygulamaları görülmektedir. Cam filmi uygulamalar ile dışarıdan görünme engellenebilmektedir. Firmamız bu uygulamalarda ki camların temizliği için de özel teknikler uygulanmaktadır. Dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler altında verilen bilgiler ile süreç kolaylaştırılmaktadır.

Profesyonel Cam Temizliği

Yüksekliği çeşitlilik gösteren yapılar müstakil binalardan kurum ve işletme binalarına kadar dış cephe cam temizliği için profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Bu yapılardan bazıları eski yapılar olmakla birlikte bazıları da yeni yapım binalar olabilmektedir. Her iki durumda ki yapılar da temizlik noktasında zorluklar barındırmaktadır. Tüm bu yapılar için dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler gerekmektedir.

Yapılacak temizliğin sürekliliği de yapıların ilk gün ki halini korumaları bakımından çok önemlidir. Ertelenen dış cephe cam temizlikleri zamanla kalıcı kirlerin ve kireçlenmelerin oluşumuna sebebiyet vermektedir. Yapıların kullanım sürelerini uzatmak ve dış cephe özelliğini korumak amacıyla cam temizliklerini de belli aralıklarla yapmaya özen gösterilmelidir. Bütün bunlar göze alındığında dış cephelerde cam temizliği için güvenilir temizlik şirketlerine ihtiyaç vardır.

Profesyonel Temizlik Şirketi

Sürekli olarak bir firma ile temizlik işlemini yapmak hem firmanın yapıyı tanıması hem de yapı sahibi için temiz sürecini tanıması bakımından değerlidir. Ayrıca firmanın yapıyı temizleme sorumluluğunu uzun vade de üstlenmesi bakımından önem teşkil etmektedir.Süreç boyunca dış cephe cam temizliğinde pratik çözümler başvurulabilir bilgilerdir. Asıl amaçlanan tüm temizleme aşamalarında iş kazasına yol açmayacak tedbirlerle dış cephe ve cam yapısını koruyacak tekniklerle tamamlamaktır.

Firmamız dış cephe cam temizliği açısından gerekli bilgi ve eğitime sahip personeller ile temizleme çalışmalarını yürütmektedir. Temizleme sürecinin tamamında sorumluluğu almaktadır. Her yapıya ve genişliğe uygun yapılar için çeşitli temizlik malzemeleri ve ekipmanları barındırmaktadır. Aybars Temizlik Şirketi olarak en uygun teknik ve fiyatlarla güvenle hizmet vermekteyiz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın