Dış Cam Temizliği Nedir?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Yaşam alanlarımızı aydınlatan camların temiz görünmesi göz zevkimiz için oldukça önemlidir. Yaşam alanlarımızı oluşturan bütün yapılarda camların temiz olması iç mekânın daha iyi aydınlanmasından elektrik tasarrufuna kadar etki eder. Camlar zamanla doğal ışığın içeri girmesini engelleyen sert mineral, oksidasyon, asit yağmuru, sprey ve boya gibi sebeplerden dolayı donuklaşabilmektedir. Bu sebepler ise ev veya ofis alanlarının daha karanlık görünmesine sebebiyet verir. Bu yazımızda dış cam temizliği hakkında size merak ettiğiniz bilgileri aktaracağız.

Dış Cam Temizliği Nedir?

Dış cam temizliği nedir veya neden gereklidir? Camlar binaların estetik görünümündeki en etken faktördür. Özellikle yüksek katlı işyerlerinde bulunan devasa camların temizliği herkes için önemli ve gerekli bir detaydır. Dikkat ve özen isteyen dış cam temizliği bu tarz binalarda uzman firmalar tarafından yapılmalıdır.

Bulunduğumuz mekânın temizliğini bize en iyi camlar hissettirir. Fakat dış cam temizliği her zaman değil hava şartlarına uygun olarak yapılmalıdır. Özellikle rüzgâr ve yağmur gibi olumsuz hava şartları camlarımızda kirli bir görüntüye sebep olur. Bu görüntüyü ortadan kaldırmak için cam temizliği oldukça önemlidir.

Dış cam temizliği bizler için daha aydınlık bir hava, temiz bir mekân ve şık bir görüntü demektir. İşte bu sebeple en iyi sonuçları elde etmek oldukça önemlidir. Cam temizliğini farklı yöntemler kullanarak yapmak mümkündür.

Basit bir iş gibi gözükse de özellikle dış camların temizliği büyük dikkat gerektirir. Güvenlik önlemleri ve camlara zarar vermeyecek malzeme seçimine dikkat edilmelidir. Havanın yağışsız ve çok güneşli olmadığı günlerde bu işlemin yapılması daha uygundur.

Dış Cam Nasıl Silinir?

Cam temizliğinin tek katlı yapılarda veya evlerimiz gibi camların çok yer kaplamadığı alanlarda kolaylıkla üstesinden gelebiliriz. Fakat dış cam temizliği özellikle çok katlı yapılarda oldukça hassas bir konudur. Bu konuda risk alınmaması güvenliğin sağlanması çok önemlidir. Kolay ulaşılan yerleri temiz bir bez yardımıyla elden geçirebiliriz. Ancak ulaşılması zor olan kısımlarda cam silici aparatlarla işimizi kolaylaştırarak riski ortadan kaldırmamız gerekir. Bu alanda birçok farklı araç gereci günümüzde rahatlıkla tedarik etme şansına sahibiz. Camların temizliğini mıknatıslı, uzun sopalı veya çift taraflı cam silme aparatları ile daha pratik ve güvenli yollarla sağlayabiliriz.

Çok katlı yapılarda cam temizliğinin uzman temizlik şirketleri tarafından yapılması gerekmektedir. En iyi verimin alınması için alınan bu profesyonel destek sayesinde istenilen sonuca ulaşmak mümkündür. Bu konuda dikkat edilmesi gereken asıl konu kullanılacak malzemelerin kalitesidir. Camlarda iz kalmaması, çizik oluşmaması ve parlaklığının sağlanması açısından malzeme kalitesine ve içeriğine dikkat edilmelidir. Bu tarz binalarda dış cam temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı vardır. Bu ayrıntılardan bazılar ise şöyledir:

  • Dış cam temizliği, bu konuda uzmanlaşmış profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır.
  • Temizliği yapacak personelin can güvenliği en üst düzeyde sağlanmalıdır.
  • Binanın durumuna göre telekopik uzatma, örümcek, makaslı platform, asma sepet veya vinç gibi en uygun teknikler kullanılmalıdır.
  • Kaliteli ve standartlara en uygun temizlik malzemeleri seçilmelidir.
  • Dış cam temizliğinde özellikle geniş alanlarda periyodik ilerleme ile işlem tamamlanmalıdır.

Cam Parlatma Nasıl Yapılır?

Cam parlatma işlemi kişiden kişiye değişen görüşler içerir. Bu konuyu genel anlamda ele alacak olursak camların parlak görünümünü öncelikle hangi havada temizlendiği ile ilişkilendirebiliriz. Mesela çok güneşli bir havada silinen camdan istediğimiz sonucu alamayız. Bu havalar lekelerin tam görünmemesine sebep olacağı gibi yeni leke oluşumuna da katkı sağlar. O yüzden yağmursuz ve çok güneşsiz olan havalarda cam temizleme işleminin yapılması önerilmektedir.

Ev ortamı gibi küçük camların bulunduğu alanlarda temizlik suyuna ekleyeceğimiz sirke camın parlamasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca camlar mutlaka mikrofiber bezler kullanılarak temizlenmelidir. Bu bezler sayesinde silme işleminden sonra iz kalma riskini en aza indirme şansını yakalarız. Bunun yanı sıra hareket tekniği de oldukça önemlidir. Camın yukarıdan aşağıya doğru silinmesi cam temizliğinde altın kuraldır. Gazete kâğıdının parlatma konusunda iyi olduğu yaygın bir bilgi olsa da içerisindeki kimyasallardan dolayı bilimsel olarak desteklenmemektedir.

Yüksek katlı binalar veya iş yeri tarzındaki yapılarda parlatma işlemi temizliği yapan firmaya bağlıdır. Bu konuda kaliteden ödün vermeyerek en iyi hizmeti sunan profesyonel ekip kullanacağı doğru malzemeler ile en ideal sonucu alacaktır.

Dış Cam Temizliğinde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Dış cephe cam temizliğinde kullanılan çok fazla ürün çeşidi vardır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı camların yüzeyine zarar vermeyen ürünlerin kullanılmasıdır. Yaptığımız temizlikten iyi bir sonuç almak için mikrofiber bezler, cam ve kazıma jiletleri ile alüminyum saplar kullanmalıyız. Aynı zamanda dış cam temizliğinde kimyasal çözücü ve sökücü gibi ürünlere de ihtiyaç duyulabiliriz. Bu noktada camların temizliğinde yeterli olabilmesi için bu temizlik malzemelerinin kalitesi ayrıca doğru kullanımı önemli ayrıntılardır.

Dış cam temizliği yapılırken kullanacağımız ürünleri temizlenecek yüzeye göre değiştirmemiz gerekebilir.  Örnek verecek olursak, periyodik ilerleme ile temizlenebilecek bir binanın camı ile inşaat kalıntılarının olduğu bir yapının temizliğinde aynı ürünler kullanamayız. Bu tarz durumlarda farklı ürünler kullanılarak en verimli sonucun alınması amaçlanmaktadır. Bu noktada da işinde donanımlı ve uzman bir ekip çalışması devreye girer.

Dış cephe cam temizliğinde tercih edilen temizlik malzemelerinin TSE damgalı ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Temizleme işlemi yapan personellerin güvenlik önlemlerini almış olması şarttır. Ayrıca dış cam temizliğinde çok katlı binalarda sepetli vinçler, dış cephe makineleri ve platformlar kullanılmaktadır.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın