Cam Temizliği Neyle Yapılır?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

“Cam temizliği nasıl yapılır” sorusu sıklıkla karşımıza çıkar. Evlerimizde sıklıkla temizlediğimiz yegâne materyallerden birisi camlardır. Dışarıda oluşan kir veya gaz, camın dış yüzeyine yapışmaktadır. Bu yüzeyleri temizlenmesi ilk anda kolay olsa da zaman geçtikçe temizlik zorlaşacaktır. Temizliğin zorlaşmaması için belli dönemlerde veya zamanlarda temizlik işlemi gerçekleşir. Bu işlem bireysel veya profesyonel şekildedir. Bireysel işlemde belli başlı materyalleri veya ürünleri karıştırmamız gerekir.

Evimizdeki cam yüzeyler için bazı malzemeler gerekir. Bu malzemeler dahilinde temizlik işlerimizi hallederiz. Geleneksel yöntemler diye de nitelendireceğimiz bu işlemlerde ihtiyacımız olan ürünler, cam temizliği neyle yapılır sorusuna bir cevap olacaktır. Hepimizin bildiği bir malzeme ile başlayalım: mikrofiber bez. Bu bezin özelliği, herhangi bir leke veya kir bırakmamasıdır. Ayrıca bu bezler, hiçbir şekilde deterjana gerek duymaz.

Bu bezler sadece cam yüzeylerinde değil; kristallerde, elektronik eşya yüzeylerinde veya vitrin yüzeylerinde de sıklıkla tercihler arasındadır. Mikrofiber bezleri sadece kendimiz değil, profesyonel anlamda hizmet veren temizlik şirketleri de kullanır. Kullanımının basit ve etkili olması buna neden olmaktadır. Tabii ki profesyonel ellerde bu temizlik malzemesi sadece basit gözüken yerlerde ortaya çıkar.

Peki profesyonel bir şekilde cam temizliği neyle yapılır? Aybars Temizlik, evlerimizde kullandığımız mikrofiber bezleri ile daha birçok temizlik aracını beraber kullanmaktadır. Bu araçlar veya malzemeler; cam çek sil, teleskobik uzatma, bel kovası ve benzeridir. Gelin biraz daha detaylı bakalım konuya.

Cam Temizliği Neyle Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere profesyonel temizlikte kullanılan araçların sayısı bir hayli fazladır. Bunun nedeni her camın aynı düzey yükseklikte olmaması ve her birinin ayrı bir zorluğu olmasıdır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için de çeşitli araçlar veya ürünler ortaya çıkar. Bu ürünler olmadan profesyonel bir temizlik mümkün değildir.

Genelde insanlar profesyonel cam temizliğine ulaşılmayacak yerlerde ihtiyaç duyarlar. Yüksek konumdaki cam temizliği nasıl yapılır, hiç merak ettiniz mi? Eğer evimizin yüksekliği düşük ise ve cam sayımız az ise bireysel olarak temizlik yapmamız mümkündür. Şayet bir şirket binası veya genel olarak yüksek katlı hane binaları için bir temizlik düşünüyorsanız en önemli temizlik aracını unutmayalım.

Bu araç örümcek vinçlerdir. Yüksek güvenlik önlemleri dahilinde bu vinçler ile profesyonel temizlik sağlanır. Bina katı ne olursa olsun, yüksekliği ne olursa olsun vinçler sayesinde her cam pırıl pırıl olur. Aybars Temizlik, uzman çalışanları dahilinde en yüksek binaların camlarına erişerek üstün bir temizlik hizmeti sunmaktadır.

Aybars ile sunulan bu temizlik işlemi, yılın belli zamanlarında olacağı gibi müşterinin istediği an da gerçekleşebilir. Tabii ki vinç için tehlike oluşturmayacak bir zaman olmalıdır. Aksi taktirde güvenlik önlemleri hiçbir şey ifade etmez. Zaman ve ortam müsait olduğunda cam temizliği için Aybars çok iyi bir seçenek olacaktır.

Cam Silerken Suyun İçine Ne Konur?

Parlak ve ışıl ışıl bir cam elde etmek istiyorsak malzemelerimizi iyi seçmeliyiz. Hali hazırda marketlerde alacağınız cam sil veya benzeri ürünleri kullanarak temizlik eyleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Pekâlâ kendiniz de birtakım malzemeleri karıştırarak temizlik karışımları elde edebilirsiniz.

Evde harika bir karışım elde etmek istiyorsak sirkeyi es geçmemiz gerekmektedir. Sirke, doğal bir antioksidandır. Her olumsuzluğa karşı sirkeyi kullanırız. Cam temizliğinde de sirkenin büyük bir önemi vardır. Sirkenin beyaz veya elma sirkesi olması fark etmez. İki sirkeden en az biri işinizi görmeye yetecektir.

Temizlik suyuna katacağınız bir diğer ürün, bulaşık deterjanı olacaktır. Bulaşık deterjanı camları parlatır. Sirke ise camların leke tutmaması içindir. Eğer evinizde izopropil alkol varsa onu da kullanabilirsiniz. Hatta izopropil alkol, daha etkili bir temizlik malzemesidir.

Sonuç olarak evde cam temizliği neyle yapılır diyecek olursanız kısaca size bu şekilde yanıt verebiliriz. Şayet böyle bir malzeme karmaşasına veya zahmetine girmek istemezseniz profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Aybars Temizlik şirketi gibi profesyonel dış cephe temizlik firmaları, konutunuzun tüm camlarını baştan aşağı temizleyecek ve sizi bu malzeme karmaşasından kurtaracaktır. Bu malzemeleri cama dışardan uygulayacağınızı düşünecek olursak güvenlikli bir yardım her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Çok Kirli Camlar Nasıl Silinir?

Tıpkı cam temizliği neyle yapılır sorusu gibi en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de çok kirli camların nasıl silindiğidir. Bu camlar için ilk işlem, kaba kirin veya tozun alması olacaktır. Kötü bir bez ile bu kiri alın öncellikle. Daha sonra satın aldığınız veya hazırlamış olduğunuz solüsyonu camın her yerine sıkın. Özellikle köşe ve kenar noktaları unutmayın. En çok kir oralarda birikir.

Çok fazla kire sahip olduğunu düşündüğünüz camı yukarıdan aşağıya doğru bir hareket ile silin. Bu hareketi küçük daireler ile destekleyin. Bu eylem, mevcut cam kirinizi çıkarmanızda önemli bir adımdır. Bu aşamada cam temizli neyle yapılır derseniz, cevabımız mikrofiber bez ile olacaktır. Mikrofiber bez ile her türlü cam yüzeyini silebilirsiniz. Bezi kurulamada da kullanabilirsiniz.

Eğer kir arınmıyorsa veya kalın bir tabaka bırakmışsa ufak bir su tutmanız fayda verecektir. Suyu tuttuktan sonra aynı şekilde camınızı temizleyebilirsiniz. Eğer bu şekilde de camlarınızdaki kirler çıkmıyorsa son aşama olarak cam fırçasını tercih edebilirsiniz. Fırçalar ince kılları sayesinde cam yüzeyini çizmeyecek ve kiri ortadan kaldırmada büyük rol sahibidir.

Aybars Temizlik, çok kirli camlar karşısında uzayabilen ince ve son derece yumuşak kıllı fırçaları kullanır. Bu fırça, köşelerden en açık yerlere kadar erişir ve tüm kaba kirleri söküp atar. Durulama işlemi de bu uzayan aparatın ucuna takılan bir diğer profesyonel malzeme ile gerçekleşir. Aybars gibi köklü temizlik şirketleri için zor görünen temizlikler esasında oldukça basittir. Bu yüzden hem zamandan hem de emekten tasarruf etmek isteyen kişilere tavsiyemiz profesyonel temizlik desteği almaları yönündedir.

Camlar Ne ile Parlatılır?

Camların parlak olmasını istiyorsanız daha önce kısaca bahsettiğimiz gibi bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bu deterjanı birkaç damla temizleme suyunuza damlattığınızda camlarınız hiç olmadığı kadar parlak bir hal alır. Elbette dışarıda satılan, camları parlatan kimyasal ürünleri de bulabilirsiniz. Bu ürünler de camınızın ışıldamasına olanak verir.

Profesyonel destek ile kristal görünümlü cam temizliği neyle yapılır, merak ediyorsanız buyurun açıklayalım. Aybars gibi profesyonel temizlik firmaları, camların parlak olması için tabii ki bulaşık deterjanı gibi ürünler tercih etmez. Bu çalışmalarda kimyasal bazlı temizlik malzemeleri, cam yüzeyin yapısına göre uygun oranda kullanılmaktadır. Sonuç olarak en işlevsel ve ideal temizlik elde edilir.

Pimapen ve Camlar Nasıl Temizlenir?

Pimapenlerin özellikleri değişebildiği gibi temizlenme talimatları da değişir. Fakat biz genel temizleme işlemini sizlere vereceğiz. Kaplamalı veya boyalı pimapenlerde sıvı deterjan ile temizlik yeterlidir. Sıvı deterjan ve beraberinde durulama ile gelecek su ile temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Su ve bir bez yardımı ile durulama işleminizi halledebilirsiniz. Fakat önemli nokta, fazla bastırmamanızdır. Aksi halde cam yüzeyde çizilmelere neden olabilirsiniz.

Profesyonel firmalar, pimapenlerin yapısını iyi bildiklerinden nasıl bir temizlik işlemi uygulayacaklarını her zaman ön görürler. Uzman ekipler; pimapenlere kesinlikle aşındırıcı, kabartıcı ve cila malzemelerini uygulamazlar. Bu malzemeler, pimapen camını zedelerken temizlik konusunda hiçbir etki yaratmaz.

Sonuç olarak cam temizliği kendiniz yapabilir ya da uzman bir temizlik firmasından destek alabilirsiniz. Böylelikle tertemiz ve ışıltılı camlara kavuşmuş olursunuz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın