Cam Temizliği İçin Püf Noktalar

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Evimizin temizliği hem bizim hem de evimizi ziyaret eden insanlar için önemlidir. Temizlenmemiş, derli toplu olmayan bir ev görüntü kirliliği ve hava kirliliğine sebep olurken sağlığı tehdit eden ciddi boyutlu rahatsızlıklara yol açar. Dolayısıyla düzenli olarak evinizin temizliği yaparak evinize estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ayrıca bu sayede sağlığınız için gerekli olan temiz ve hijyenik yaşam alanını da bu şekilde yaratır ve korursunuz. Ev temizliği süreci pek çok farklı yapıda işi içerir. Ev işleri için hem zaman hem de enerji gerekmektedir. Toz alma, süpürme, silme, bulaşık – çamaşır yıkama gibi çok fazla ev işini içeren ev temizliğinin en önemli işlerinden biri de şüphesiz ki cam temizliği sürecidir.

Evinizin dışarıdan görünen yüzü olan ve bizim de evimizin dışındaki dünyaya açılan kapılarımız olan camların temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Dışarıdaki toz ve kirler, böcekler, yağmur, rüzgâr, kar gibi hava koşulları ve kuşlar camların kısa sürede kirlenmesine neden olur. Dışarıdan bakıldığında kirli ve lekeli görünen camlar ilk görüşte maalesef ki olumlu bir izlenim bırakmaz. Yalnızca camların dış tarafı değil zaman içerisinde iç tarafı da kirleniyor ve lekeleniyor.

Yorucu olduğu kadar riskli ve zor bir iş olan cam temizliğini yaparken güvenlik önlemlerini almalısınız. Özellikle yüksek katlarda oturuyorsanız ve dış camınızı temizlemek istiyorsanız pencerenin dışına çıkmaktan kaçınmalısınız. Aksi durumda ciddi yaralanma ya da çeşitli kazalar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Ayrıca cam temizliği yapmaya başlamadan önce doğru malzeme ve ekipmanları ayarlamalısınız. Bu sayede malzeme aramak durumunda kalmazsınız. Islak olan camlarınız çabuk kuruyacağı için malzeme ararken zaman kaybetmez ve işinizi zorlaştırmazsınız.

Doğru “cam temizliği nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız içeriğimiz sizi mutlu edecek. Camlarınızın temizlenmesi için yapmanız gerekenler, kullanmanız gereken bezler hakkında bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. İyi okumalar ve keyifli cam temizliği dileriz!

Cam En Güzel Neyle Temizlenir?

Ev içindeki tozlar, dokunduğunuzda oluşan parmak izleri, cama sıçrayan sıvı ve yemek artıkları kirliliğe yol açar. Özellikle ocak ya da tezgâha yakın olarak konumlanan mutfak tezgâhları diğer camlara göre daha çabuk kirlenir. Çünkü yıkanan bulaşık, sebze ya da meyveden sıçrayan su cam da lekeye yol açar. Ayrıca yemek pişirme sürecinde sıçrayan yemekler, kızartma yaparken sıçrayan yağ hoş görüntü kirliliğine neden olur.

Camdaki yemek lekeleri uzun süre temizlenmediğinde kötü kokuya yol açar. Bunun dışında bekleyen lekenin camdan temizlenmesi daha da zorlaşır. Lekenin camınızda iz bırakabileceğini de unutmamalısınız. Ama benim zamanım yok diyebilirsiniz. Bu durumda cam temizlik şirketi tarafından verilen cam temizleme hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Cam temizliği yaparken doğru bez ve temizlik malzemelerini kullanmanız önemlidir. Dışarının tozu, yağmur ve karın bıraktığı izler, kuşların pislikleri camlarınızın dışarıdan kirlenmesine neden olur. Camların iç tarafları da dış tarafları kadar olmasa da kirleniyor. Parmak izleri, evin içindeki tozlar vb. camların içten kirlenmesine neden olur. Cam temizlik şirketi ile de temizletebileceğiniz camları kendiniz temizlemek istiyorsanız pek çok yöntem mevcut.

Cam temizlik malzemeleri olarak günlük hayatta kullandığınız pek çok üründen yararlanabilirsiniz. Ayrıca camların temiz bir görünüme sahip olması için iz bırakmamaya ve lekeli görünümden kaçınmaya dikkat etmelisiniz. Peki, cam temizliği nasıl yapılır? İşte kullanabileceğiniz doğal cam silme malzemeler…

Sirkeden Yararlanabilirsiniz:

Camlarınızı temizlerken mutfakta sıklıkla kullanmaya alışık olduğunuz bir ürün olan sirkeden yararlanabilirsiniz. Çünkü sirke mutfakta yani yemeklerde yoğun olarak kullanılan bir ürün olmanın yanı sıra temizlik esnasında da kullanılmaktadır.

Pek çok kadın sirkeyi, etkili ve başarılı bir temizlik için önemli katkı sağlayıcı olması sebebi ile tercih eder. Bir sprey şişesi içerisine 3 su bardağı su, 2 su bardağı sirke ve bulaşık deterjanı koyun. Bütün malzemeleri sprey şişesinin içerisinde karıştırın. Elde ettiğimiz bu sıvı temizlik karışımı ile camlarınızın ışıldayan bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Cam Silme Suyuna Yumuşatıcı Katabilirsiniz:

Evet evet yanlış duymadığınız. Cam temizliği sürecinde yumuşatıcıdan yararlanabilirsiniz. Çamaşır yıkarken kullanılan yumuşatıcı cam temizliğinde de etkili bir temizlik malzemesidir. Peki, cam temizliğinde yumuşatıcı kullanmak ne işe yarar? Buğulanmayan ve parıldayan bir cam görünümüne sahip olmak için yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise cam silmek için hazırladığınız suya çamaşır yumuşatıcısı ilave etmek.

Gazete Kâğıdı Kullanın:

Cam temizleme materyalleri için en sık kullanılan şey kesinlikle toz bezi ya da mikrofiber bezlerdir. Bunun yanı sıra geçmişten günümüze en sık tercih edilen ürünlerden biri de şüphesiz ki gazete kağıtlarıdır.

Gazete kâğıdı camları silerken kullanılan en basit ve en etkili yöntemlerden biridir. Gazete kâğıdı ile yapacağınız cam temizliği için özel bir cam silme temizlik suyu hazırlamanıza ihtiyaç yok. Herhangi bir temizlik sıvısı, deterjan ya da sabun gibi bir temizleyici madde kullanmak zorunda da değilsiniz. Yalnızca camı bir miktar cam silme suyu yardımı ile ıslatarak ardından da gazete kâğıdı ile silebilirsiniz.  Arzunuza göre cam silme suyu ile sirkeden de yararlanabilirsiniz. Bizim önerimiz ise cam silme suları hazırlayarak gazete kâğıdı yardımı ile camınızı temizlemeniz olacaktır.

Limonlu Sudan Yararlanabilirsiniz:

Camlarınızı temizlemek için mutfağınızda bulunan limondan yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise oldukça basit. 1 buçuk litrelik suyun içerisine yarım limon sıkın ve karıştırın. Elde ettiğiniz bu suyu bir bez yardımı ile camlarınızı temizleme sürecinde kullanabilirsiniz.

İnatçı Leke ve Kalıntılar için Jiletten Yardım Alın:

Silikon, çimento, alçı gibi inşaat artıkları ve çamuru camınızdan çıkartmak için jiletten yararlanabilirsiniz. Yumuşak hareketler ile lekeyi kazıyabilirsiniz. Fakat fazla baskı yapmak camınızda çiziklere hatta çatlaklara yol açar. Hem camınız hem de kendi sağlığınız için çok dikkatli olmalısınız.

Camların Pırıl Pırıl Olması İçin Ne Yapmalı?

Camların pırıl pırıl ışıldayan bir görünüme sahip olması her ev halkının hayalidir. Çünkü camlar dışarıyı rahat görmemizi sağlar. Cam ne kadar temiz olursa dışarıyı da o kadar rahat ve pürüzsüz görürsünüz. Dışarıdan gelen ışık evinizi camlarınızın temizliği ölçüsünde aydınlatır. Cam temizliği şirketi yardımıyla camı temizleyebilir ya da kendiniz bu temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Peki cam temizliği nasıl yapılır? Cam temizliği için gerekli malzemeler nelerdir?

 • Camların ışıldayan parıltılı bir görünüme sahip olması için ilk olarak cam yüzeyindeki leke ve pislikleri temizlemelisiniz.
 • Ardından yıkama imkânınız var ise su ile camı yıkayabilirsiniz. Böyle bir imkânınız yok ise nemli bir bez yardımı ile kirlerin yumuşaması sağlar ve sonrasında kolaylıkla temizlersiniz.
 • Cam temizliğinde mikrofiber bez, toz bezi ya da gazete kağıdını cam silme materyali olarak kullanabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra cam silme suyu, sirkeli su, yumuşatıcı karıştırdığınız su, sabunlu su gibi temizleme suyu hazırlayabilirsiniz.
 • Hemen hemen her evin mutfağında olan sirkeyi cam silme suyunuzda da kullanabilirsiniz. Sirkeli su camınızın ışıldayan ve parıldayan bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.
 • Çamaşırlarınızın daha yumuşak olmasını sağlayan yumuşatıcı, camlarınızın lekesiz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. İzleri ortadan kaldırır.
 • Yemeklerinizin önemli bir lezzet kaynağı olan ve gerçek bir sağlık sırrı limon da pırıl pırıl camların sırlarından biri. Bir kabın içerisinde 1.5 litre suyun içine yarım limon sıkın ve suyu karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışım sayesinde camlarınızda pürüzsüz ve temiz bir görünüm elde edebilirsiniz. Limon sulu temizlik suyu ile cam temizliği yaparken gazete kâğıdı ya da mikro fiber bezden yararlanabilirsiniz.

Cam Silerken Suyun İçine Ne Konur?

İç ve dış cam temizliği nasıl yapılır sorusuna cevap arayan pek çok kişi cam temizleme suyuna ne konulacağını da merak ediyor. Cam silme temizlik suyuna yumuşatıcı, cam silme suyu, deterjan, sabun gibi kimyasal temizlik ürünleri katabilirsiniz. Fakat doğal malzemeler ile de can silme temizlik suyu hazırlayabileceğinizi unutmamalısınız. Bu kapsamda eğer aklınıza takıldı ise cam temizlik şirketleri temizlik sürecinde kimyasal maddeler kadar doğal malzemelerden de yararlanıyor. Sirke, karbonat ya da limon ile cam silme suyu hazırlayabilirsiniz. Neredeyse her evde bulunan bu gıdalar ile kusursuz görünen bir cam temizliği yapabilirsiniz.

Aradığınız doğru Temizlik şirketi için bizimle temasa geçin

Cam temizliği yaparken yararlanabileceğiniz bir diğer madde de evinizde rahatlık ile bulabileceğiniz bir madde: tuz. Cam temizleme suyu hazırlarken suyun içerisine bir miktar tuz eklediğinizde ortaya çıkan farkı göreceksiniz. Temizlik suyuna tuz ilave ettiğinizde tuz, hem camları kolaylıkla silmenize yardımcı olur. Hem de ışıltılı ve lekesiz bir görünüme kavuşarak parlamasını sağlar.

Pencere Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı:

 • Pencere cam temizliğine başlamak için havanın kapalı olduğu bir günü tercih edin.
 • Özellikle yağış ihtimali olan havalardan ya da güneşli havalardan kesinlikle kaçının.
 • Yağış ihtimali olan havada her an yağış riski olduğu için yağmur ya da kar camlarınızın tekrardan lekelenmesine neden olabilir. Güneşli bir hava tercih ettiğinizde ise gün ışığı yüzünden camlardaki lekeleri ya da izleri, çizikleri gözden kaçırabilirsiniz. Bu yüzden bulutlu günlerde temizlik yaparak camdaki her detayı görebilirsiniz. Bu havada güneş ve sıcaklık da sizi rahatsız etmeyecektir.

Cam temizliği malzemeleri ile ekipmanlarınızı ayarladıktan sonra cam temizliğine başlayabilirsiniz. Bu süreçte kullanacağınız cam temizleme bezi ve cam silme sularınızı hazırlamalısınız. Birkaç kez silmeniz gerekeceği için farklı aşamalar için farklı sular hazırlayabilirsiniz. Camı ilk sildiğinizde toz miktarı çok olacağı için bezinizi sık sık yıkamalısınız. Aksi durumda kirliliği her tarafa bulaştırabilirsiniz.

Camda lekeler varsa ve sildiğiniz halde çıkmıyorsa üstelik yumuşaması için zaman da verdiyseniz jiletten yararlanabilirsiniz. Camlara yapışan inşaat artıkları olan; çimento, silikon, alçıyı ve çamur lekelerinin çıkarmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca uzun süre beklemiş olan inatçı yemek artıkları için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu inatçı lekelerden kurtulmak için faydalanacağınız jilet efor, zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacak; işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Fakat jiletten yardım alırken cama fazla baskı uygulamanız camlarınızın çizilmesine hatta çatlamasına sebep olabilir.

Pimapen ve Camlar Nasıl Temizlenir?

Pimapen ve cam temizliğinde işin uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Bunun dışında kendiniz temizlemek için cam temizlik malzemelerinden yararlanabilirsiniz. Cam temizliği en kolay nasıl yapılır diye merak ediyorsanız paylaştığımız püf noktalarını uygulayabilir ve konforlu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Örneğin camdaki çizikler için kolaylıkla bulabileceğiniz iki malzemeden yararlanabilirsiniz. Bu malzemeler ise evinizde her gün kullandığınız diş macunu ve kolaylıkla satın alabileceğiniz pasta cilası. Çiziklerin üzerine diş macunu ve pasta cilası uygulayın. Sonrasında ise bu iki malzemeyi parmağınızın ucu ile hafifçe ovalayın. Ardından da temiz ve nemli bir bez yardımı ile bastırmadan silin.

Pimapenleri Ne Beyazlatır?

Camlarınız kadar pimapenleriniz de temiz görünüme sahip olsun istiyorsanız doğal malzemelerden faydalanabilirsiniz. Önereceğimiz birkaç püf noktası ile sararan pimapenlerinizi kolaylıkla beyazlatabilirsiniz.

Hemen hemen herkesin evinde – mutfağında yer edinen iki malzemeye ihtiyacımız var. Birincisi limon, diğer malzeme ise karbonat.  Karbonat ve limon ikilisinden elde edilen karışımın beyazlatıcı etkiye sahip. Pimapeniniz sararmış ve tozlanmış ise bu yöntemi deneyin.

 • İlk olarak karbonat ve limonu karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı temiz bir bez yardımı ile pimapene sürün.
 • Ardından yaklaşık 5 dakika bekleyip temiz bir su ya da ıslak bir bez ile durulayınız.
 • Bu karışım pimapenlerinizin sararan görüntüsünü ortadan kaldıracaktır.

Bu işlem için bulaşık deterjanından da yararlanabilirsiniz. Temiz ve nemli bir beze bulaşık deterjanını dökün köpürtün. Ardından bu bez ile pimapenlerinizi silin. Bir süre bu şekilde bekledikten sonra temiz ve nemli bir bez ile pimapeni silin. Kalan lekeler olması durumunda ise cam silme sıvılarından yardım alabilirsiniz.

Cam En İyi Hangi Bezle Silinir?

Camlarınızı temizlerken günlük hayatta kullandığınız toz bezlerinden yararlanabilirsiniz. Fakat bizim cam temizliği malzemesi olarak iki önerimiz olacak. Bu önerilerden ilki mikrofiber cam temizlik bezi. Bu bezler yapısı sayesinde camlarınızı çizmez ya da ardında iz bırakmaz. Hem silme hem de camlarınızı kurulama sürecinde bu bezden yararlanabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise gazete kağıdıdır. Saman kâğıttan üretilen gazete kağıtlarını buruşturarak cam temizleme aracı olarak kullanabilirsiniz. Camınıza hiçbir zararı olmayan gazete kağıtları ile camınızı lekesiz ve izsiz bir şekilde silebilirsiniz. Ayrıca cam temizleme malzemesi olarak gazete kâğıdı kullandığınızda boyası çıkar mı diye düşünmeyin. Çünkü camınıza hiçbir olumsuz etkisi olmaz.

Cam Silmek İçin Hangi Deterjan Kullanılır?

Cam silmek için kimyasal temizlik ürünlerinden yararlanmak istiyorsanız cam temizleme sıvısı kullanabilirsiniz. Ayrıca cam silme sıvısının yanı sıra sabun, kremsiz şampuan diğer alternatifleriniz arasında yer alır. Arap sabunu ya da bulaşık deterjanı kullanarak da kusursuz bir temizlik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Camlarınızı çok sık silmenin yorucu bir deneyim olacağını göz ardı etmeyin. Ortalama olarak camlarınızı 3 ayda 1 temizleyebilirsiniz. Çok kirli olması durumunda ise daha sık temizleyebilirsiniz

Pırıl pırıl görünen camlara sahip olmak için özellikle de camlarınız yoğun kirli ise bulaşık deterjanı kullanmak size büyük kolaylık sağlar. Bulaşık deterjanı ile hazırlayacağınız temizlik suyu camlarınızdaki tüm kir, leke ve tozu yok eder. Cam temizleme suyuna ekleyeceğiniz bir çorba kaşığı Arap sabunu ile ışıldayan ve tertemiz görünüme sahip olan camlara sahip olabilirsiniz.

Ulaşılması Zor Camlar Nasıl Silinir?

Ulaşılması zor yerlerdeki camları temizlemek için cam temizlik şirketleri hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Cam temizliği nasıl yapılır diye araştırmadan önce sizin için ne kadar riskli olduğunu analiz edin. Özellikle yüksek katlı yapılarda cam silmek, istenmeyen kazalara ve sonuçlara yol açması muhtemel.

Güvenlik önlemlerinizi alarak dikkatli bir şekilde bu temizliği yapmak için sopadan yardım alabilirsiniz. Fakat imkânınız dahilinde su ile yıkama imkânınız varsa temizliği kolaylaştırmak için yıkamanızı öneririz. Eş zamanlı olarak fırça yardımıyla kirleri azaltabilirsiniz. Buna imkânınız yok ise uzun bir sopadan yardım alabilirsiniz. Yıkadığınız bez sopanın – süpürgenin ucuna takarak uzanamadığını ulaşılması zor yerlerdeki camları temizleyebilirsiniz. Ayrıca merdiven yardımı ile de ulaşılması zor yerlerdeki camlara ulaşabilirsiniz.

Elbette bu kadar riske girmenize gerek olmadığını hatırlatmalıyız. İstanbul temizlik firması olarak sizlere bu konuda uzman destek sunuyoruz. Aybars Temizlik firması olarak sizleri hem enerji hem de zaman tasarrufu sağlıyoruz. Pırıl pırıl camlar için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın