Büro Temizliği

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Temizlik, günlük hayatımızda var olan ve yaşadığımız, temas ettiğimiz alanlarda bulunan her türlü bakteri ve virüslerden arınma işleminin adıdır. Sağlıklı yaşamak, yaşadığımız alanların sürdürülebilir koşullarını sağlamak için her türlü hijyen önlemini almak durumundayız. Hijyen önlemlerini aldığımız temizlik zamanlarında, bazen profesyonel yardım almak isteyebiliriz. Büyük bir alan ya da eldeki malzemeler ile temizlenmeyecek mekanlar, hastalık durumu olduğunda devreye profesyonel temizlik şirketleri girmektedir. Gündelik ev temizliğinden büro temizliği; villa temizliğinden okul temizliği kapsamında pek çok alanda hizmet veren şirketler günümüzde büyük bir kurtarıcı niteliğindedir.

Bu yazımızın konusu, iş insanlarını ve iş yeri sahiplerini yakından ilgilendirecek bir mekanın temizliği hakkında. Konu; mesai saatlerinde ortak yaşam alanı haline gelen büroların temizliği hakkında olacak.

Ofislerin günlük ya da günlük olmasa bile düzenli olarak temizlenmesi önem taşır. Temizlik ve kirlilik; İnsan sağlığı başta olmak üzere iş verimini etkiler. Dolaylı olarak da iş yeri başarısını da etkilemektedir.

Büro Temizliği Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde uzun süre vakit geçirilen büroların temizliği nasıldır?

 • Temizlik öncesinde, bir plan çıkartılmaktadır.
 • Katlarda malzemeleri taşımak için tekerlekli bir araç temin edilmektedir. Aracın içi düzenlenir, kullanılacak deterjanlar ve elbezi gibi materyaller vardır.
 • Personeller varsa koruyucu kıyafetlerini giyerek, eldivenlerini takmaktadır.
 • Çöp kutularının boşaltılmaya başlanması ile temizlik başlamaktadır.
 • Halı veya paspas varsa, zemin süpürülmeye ihtiyaç duyuyorsa süpürülecektir.
 • Zeminler dezenfekte eden kimyasallar ile temizlenmektedir. Bu temizlik esnasında genelde ıslak moplar kullanılmaktadır.
 • Kullanılan kimyasal temizleyici ile kapılar temizlenmektedir. Bu temizliğe kapının iç ve dış yüzeyleri ile kolları da dahildir. Islaklığı alması için kuru bez ile üzerinden geçilmektedir.
 • Varsa büronun camları, cam için ayrılan temizlik materyalleri ile temizlenmektedir.
 • Dolap, masa, sandalye, biblo gibi ofis mobilyalarının tozu alınmaktadır.
 • Bilgisayar ve prizler başta olmak üzere elektrik bulunan alan ve eşyalar kuru bez ile temizlenmektedir.
 • Kağıtlar, dosyalar ve benzeri eşyalar atılmaz. Temizlik yaparken başka bir alana konulmaktadır ve bulundukları alan temizlendikten sonra yerine geri yerleştirilmektedir.
 • Lavabolar, ayrı kimyasal ve ekipmanlar ile temizlenmektedir.

Büronun Sürekli Temiz Kalması Nasıl Sağlanır?

Büroların temiz kalması için ana temizlik yapıldıktan sonra büro çalışanlarının bireysel olarak alacakları önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler, sağlıklı ve hijyenik bir ofis ortamı için gereklidir.

Alınacak önlemler ise basit şekilde şöyle sıralanabilir;

 • İlk temizlik yapıldıktan sonra büro içi çalışanların hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekir.
 • El dezenfektanı kullanımı kirlerin eşyalar arasında dolaşmasını engelleyecektir.
 • Yiyecek, meyve veya atıştırmalıkların, çalışanlar tarafından bürodaki masalarına taşınmaması gerekir. Yemek yeme işlemi bittikten sonra ise ıslak mendil veya dezenfektanlar ile çevresel temizliğin yapılması gerekir.
 • Çalışanların ambalajlı ya da naylon ile kaplı bir ürünü kullandıktan sonra işi biten eşyaları kutusuna ve yerine kaldırması gerekmektedir.
 • Her gün ortamda olan çöp kovalarının kontrolünün yapılması gerekir. Bu yöntem sayesinde hem çöp kovaları her daim boş olur hem de ofise kötü koku olmaz.
 • Düzenli olarak camlar açılıp ofis havalandırılmalıdır.

Tüm bunlar çalışan kişilerin kendi başlarına ortamı temiz tutma çabalarıdır. Bundan dolayı, yukarıdaki maddeler sadece belli bir süreliğine ortamı temiz tutar. Bunlara ek olarak, profesyonel bir büro temizliği hizmeti almanız gerekir.

Büro Temizliği Çalışma Ortamını Etkiler Mi?

Büro çalışanlarının veriminin yüksek olması önemlidir. Çalışanlar, hafta içi her gün uykularından ve gündelik sorumluluklarından feragat edip işe gelirler. Stres yüklü ofislerine geldiklerinde etrafın kirli olması günün kötü geçmesi için yeterli bir sebep olabilir. Öyle k ofiste içilen ilk kahve ve ilk çayların tadı bir anda kaçar. İşlerine karşı motivasyonları artmalıdır. Artan motivasyonları ile verimli hale gelip kendileri için hem psikolojik hem de maddi açıdan rahatlamalar yaşamaları gerekir.

Günümüzün en büyük kısmının geçtiği ofislerin temizliği ve ofisin sunduğu ortam, beden ve ruh sağlığımızı etkiler. Mesai saatleri içinde çalışanların duygu durumları değişebilir, motivasyonları düşebilir ya da odaklanma problemi yaşayabilirler. Bunlar gayet insani olmakla birlikte, bulundukları büronun temizliğine de bağlıdır. Neticede kimse hava almak için verdiği molada hijyenik olmayan ortamlara temas etmek istemez. Ayrıca, öğlen molasında rahat ve güvende bir şekilde yemeklerini yemek ister.

Büro çalışanları, gün içinde birlikte vakit geçirir ve haliyle aynı ortamda zaman geçirir. Bu ortamlar, düzenli aralıklarla havalandırılmak durumundadır. Havalandırılmayan ya da eksik havalandırılan ofislerde bakteri ve virüsler kolayca üreyebilir ve yayılır. Bu da insan sağlığını tehdit eder. Kısaca, çalışan biriyseniz sağlıklı kalabilmeniz büyük ölçüde büro temizliği ile alakalıdır.

Temiz bürolar, huzurlu ortamda sürekli gülümseyen çalışanlar demektir. Ortamın temiz olması, zihni daha az yorar ve işe odaklanmayı kolaylaştırır.

Düzenli, hijyenik ve güvenli bürolar; iş kazası riskini de azaltır ya da ortadan kaldırır.

Tüm bunların doğrultusunda büro temizliği çalışanların inovatif fikirleri bulabilmesi ve müşteriye sunabilmesi konusunda çok büyük artıları olan bir durumdur.

İlk izlenim sırasında müşterilerin algılarını pozitif yöne çekmek ve memnuniyet sağlamak istiyor olabilirsiniz. Aynı zamanda işini severek yapan huzurlu çalışanlar da istiyor olabilirsiniz. Bunun için temiz bir ortam şarttır. Bu konu hakkında profesyonel temizlik hizmeti veren kuruluşlara danışarak sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Büro Temizliği İçin En İyi Şirket Hangisi?

Buraya kadar iş yeri sahibi ve çalışanlarına temizlik hizmetlerinden ve büro temizliği hizmetinin öneminden bahsettik. Bu kısımda, bu işi en iyi ve kaliteli şekilde, uygun bir fiyata hangi şirkete yaptırabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kurulduğu günden bugüne profesyonel çalışma ekibi, tecrübesi ve kaliteli hizmetlerine karşın uygun fiyatları ile türdaşları arasında öne çıkan Aybars Temizlik şirketi tam da aradığınız yerdir.

Geniş hizmet ağları ile temizliğin her noktasına, her alanına ulaşabilen şirket; İstanbul’un hem Avrupa hem Anadolu yakalarında hizmet vermektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz şirketimizin büro temizliği harici verdiği diğer hizmetler şu şekildedir;

 • Günlük ev temizliği
 • Hastane temizliği
 • Yurt Temizliği
 • İnşaat sonrası temizlik
 • Otel temizliği
 • Bina temizliği
 • Anaokulu, kreş ve okul temizliği
 • Kamu kurum ve kuruluşları temizliği
 • Fabrika temizliği
 • AVM temizliği

Çalışılan müşterinin memnuniyetinin tam puana ulaşması anlayışı içerisinde, tüm çalışmalarımızda en iyi hizmeti amaçlamaktayız. İletişim konusunda uzman ve güler yüzlü personellerimiz ile sizler için en iyi hizmeti sunmaktayız.

Aybars Temizlik; HERKES İÇİN TEMİZLİK! Mottosu ile temizlik gerektiren her alandaki hizmeti tek çatı altında topladık. Çünkü biliyoruz ki, her alanda ve her koşulda temizlik herkes için gereklidir.

Temizlik işini ciddiye alan, müşterilerini seven ve onlarla ilgilenen firmamız, kaliteli ve merdiven altı olmayan ürünlerle hizmetimizi uyguluyoruz. Teknolojinin gelişmesi sonucu bizlere sunulan makineleri kullanıyoruz. Kendi yaşam alanlarımıza gösterdiğimiz disiplin ve titizliği gösteriyoruz.

Hızlı ve etkili sonuçlar odaklı çalışıyor, temizlik işini etkin hale getiriyoruz.

İhtiyaç duyduğunuz her anda; en kaliteli, profesyonel, uygun fiyatlı ve pratik büro temizliği hizmetine kavuşmak için Aybars Temizlik ile iletişime geçmeniz yeterli. Temizlik şirketimize, günün her saati dilediğiniz şekilde ulaşabilirsiniz. Unutmayın, temizlik bir kilit ise anahtarı Aybars Temizlik’tir!

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın