Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Bayramlar bizler için çok büyük öneme sahip. Bayram yaklaşırken türlü hazırlıkların yanı sıra dip köşe temizlik yaparız. Her bir noktaya tek tek özen gösterdiğimiz bu zorlu temizlik sürecinin de küçük ipuçları, dikkat edilmesi gereken birkaç detayı var. Bayram temizliği hakkında bu gibi birçok detay yazımızın devamında yer alacak.

Bizler genellikle her özel gün öncesinde bir temizlik telaşına gireriz. Bu temizlik telaşının en çok girildiği zamanlar bayramlardır. Bayramlarda birçok gelenin gidenin olduğu, yoğun mutfak hazırlıklarının yanı sıra temizlikte olmazsa olmazlar arasında yerini alıyor. Bayram temizliği yaparken bir plan yapılarak doğru sıralama izlenirse, bu zorlu süreç daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir.

Bayram temizliğinde kullanılacak malzemelerin önceden hazır bir şekilde bulundurulması gerekir. Böylece temizlik daha planlı olabilir ve sürekli malzeme aramayacağınız için daha kısa sürede biter. Temizliğe enerjinin çok yüksek olduğu sabah saatlerinde başlamakta sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Ayrıca temizliğe başlamadan önce bir iş listesi yapmak ve tamamladıkça üstlerini çizmek artı bir kolaylık ve bu temizlik sürecinde size motivasyon verebilir.

Ev Temizliğinde Temizlik Şirketi Farkı

Temizliğin birçok alanında hizmet veren temizlik şirketleri İstanbul ve daha birçok şehirde insanlara kolaylık sağlıyor. Eğer bayram temizliği yapmaya vaktiniz yoksa ya da bazı alanların temizliğinde desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bu seçeneği de gözden geçirebilirsiniz. Aybars Temizlik firması bu alanda yıllardır profesyonel olarak hizmet vermektedir. İyi bir hizmet almak ve en az kendiniz yaptığınız kadar temiz bir ortam için Aybars Temizlik firmasını tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgi ve iletişim için aybarstemizlik.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bayram Temizliği Yapılışı

Bayram temizliği çok fazla detayı içinde barındırdığı için vakit alan zor bir iştir. Bu zor işi daha kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına ufak detaylara dikkat edilebilir. Temizliğe başlamadan önce ortalıkta olan kaba dağınıklığın toplanması önemlidir. Dağınıklık ne kadar az olursa işin yapımına engel olacak ya da yavaşlatacak noktalar azalır. Bundan dolayı ortalıkta olan eşyalar yerlerine yerleştirilmeli, her malzemenin kendi yerinde olmasına özen gösterilmelidir.

Eğer dağınıklık çok fazlaysa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız burada önerilen şey, ortalıkta bulunan her şeyi bir kabın ya da sepetin içine toplamaktır. Dağınıklığa sebep olan tüm eşyalar bir araya toplandıktan sonra tek tek her bir eşya ait olduğu yere yerleştirilmelidir. Bu durum oldukça pratik olup sizler için daha az yorucu olacaktır. Ortadan kalkan dağınıklık sonucu çok daha hızlı bir şekilde işe başlayabileceksiniz.

Peki evdeki dağınıklıktan kurtulduktan sonra temizliğe nereden başlamak ve nasıl ilerlemek gerekiyor? Evlerde temizlenmesi gereken birçok alan var. Bu temizlik alanlarında da farklı farklı dikkat edilmesi, kullanılması gereken malzemeler var. Tüm bunlar önemsiz görünse de verimli ve işe yarar bir temizlik için bu detaylara dikkat etmek işleri kolaylaştırmaktadır. Evinize göre yaptığınız planlama ile hızlıca bayram temizliği işini aradan çıkarabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bir plan yapmak detaylı temizlikler için oldukça önemlidir. Plan oluştururken öncelikle temizliğini yapacağınız odaları belli bir sıralamaya koyarak listeleyin. Bu listeye göre ilerleyebilir ve kafa karışıklığına son verebilirsiniz. Önce bir oda, daha sonra diğer oda şeklinde devam edeceğiniz temizlik düzenli ile gözlerde büyüyen bu iş küçülecektir. Odaları sıralarken evinizin düzenine göre mantıklı olacak bir sıralama yapmayı unutmayın. Daha sonra bayram temizliğinde aşağıda her alan için tek tek yer vereceğimiz şu yolları izleyerek ve ipuçlarına dikkat ederek kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz:

Cam Temizliği

Bayram temizliği için olmazsa olmazlardan biri cam temizliğidir. Yaptığınız liste sonrasında her temizliğe başlayacağınız odada ilk iş olarak camları temizlemek iyi olabilir. Cam temizliği için uygun olacak kimyasal bir temizleyicinin yanı sıra genellikle beyaz sirkenin kullanımı önerilmektedir. Camlarda bulunan leke ve kirler için beyaz sirke oldukça etkilidir. Camı sileceğiniz suya katacağınız sirkenin lekeleri ne kadar kolay çıkardığına şaşıracaksınız.

Cam temizliğinde hangi ürün kullanılırsa kullanılsın dikkat edilmesi gereken şeylerden biri kullanılan bezlerdir. Kullanacağınız bezler kesinlikle camlar için uygun olmalıdır, toz ve kalıntı bırakmamalıdır. Cam temizliği yaparken iki farklı su hazırlayabilirsiniz. Bunlardan birini deterjansız bir şekilde hazırlayarak kaba kirliliği alma da kullanırken birini de gerçek silme işleminde kullanabilirsiniz. Böylece camın siliminde kullanacağınız asıl su çok çabuk kirlenmemiş olacak. Dikkat edeceğiniz başka bir ayrıntı ise önce pervazları temizlemek olabilir. Her camda pervazları temizledikten sonra camları temizlemek size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Cam temizliği içerisinde sayabileceğimiz bir unsurda perdelerdir. Camlar temizlendikten sonra kesinlikle perdeler yıkanmalıdır. Hatta cam temizliğine başlamadan perdelerin yıkamaya atılması çok iyi olur. Böylece camı temizledikten sonra hemen perdeler takılabilir. Ev ortamının görünümünde oldukça önemli rol oynayan perdelerin temiz ve düz olması gerekir. Bundan dolayı yıkanır yıkanmaz ıslaklığı ile asılması gerekir. Bu hem perdelerinizin düz kalmasını sağlar hem de odanın güzel kokmasını sağlar.

Dolap Temizliği

Camların ardından evinizde bulunan dolapların düzenini ve temizliğini sağlayabilirsiniz. Dolapların yüzeyine göre kullanacağınız temizlik malzemeleri ile leke ve parmak izlerini sorunsuzca giderebilirsiniz. Dolapların temizliği yapılırken kesinlikle içlerindeki eşyaların kaldırılarak dolabın içinin temizlenmesi gerekir. Böylece dolapların içini de düzenlemiş olacaksınız.

Halı ve Koltuk Temizliği

Halı ve koltukların temizlenmesi bayram temizliği için olmazsa olmazlardandır. Bunlar en çok toz ve kiri barındıran eşyalardır. Halıların temizliğini kendiniz yapabileceğiniz gibi yıkama işlemi yapan firmalara da birkaç gün öncesinden verebilirsiniz. Eğer evde, yıkamaya uğraşmadan temizlemek istiyorsanız ıslak bir fırça ya da bez kullanarak halıları silebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra halılarınızı havalandırmalısınız. Koltuklar için de aynı durum geçerlidir. Eğer koltuklarda bulunan yastıklar çamaşır makinenize sığıyor ise bu yöntemle temizleyebilir ya da sadece kılıflarını makineye atabilirsiniz. Koltukları silmek için hazırlayacağınız bir su size kolaylık sağlar. Koltukları sildikten sonra bir süre kurumasını beklemek gerekir. Doğru malzemeleri kullanarak kolaylıkla koltuklarda oluşan leke ve tozlardan kurtulabilirsiniz.

Toz Alma ve Süpürme İşlemi

Tüm bu temizliklerden sonra süpürme ve toz alma işlemine sıra geliyor. Süpürme işleminin ardından toz alma yapılır. Süpürmeyi yaparken dikkat etmeniz gereken şey makinenizin içinde bulunan torbanın boş olmasıdır. Ayrıca süpürge vakumunun iyi çektiğinden emin olmalısınız. Süpürgenin ulaşabildiği tüm alanları temizlemeyi unutmayın. Bu işlem sırasında mobilya ve eşyaların altlarını almaya özen gösterin. Çünkü orada bulunan toz ve kirler zamanla etrafa yayılacaktır. Daha sonrasında doğru bez ve malzemeler ile toz almaya geçebilirsiniz. Priz, kapılar ve daha birçok alanın tozu alınmalıdır.

Mutfak ve Banyo Temizliği

Bayram temizliği için son adım hijyenin oldukça önemli olduğu mutfak ve banyoların temizlenmesidir. Belki de en zor temizlik alanlarından biri mutfaklardır. Toplanan mutfak tezgahı ve çevresinin ardından su hazırlayın. Daha sonra mutfak dolaplarında bulunan malzemeleri indirin, dolapların iç ve dış kısmını silin ve ardından kurulayıp yerleştirin. Daha sonra buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi ürünlerin temizliği ile devam edebilirsiniz.

Banyo temizliğine, banyoda bulunan dolapları temizleyerek başlayabilirsiniz. Daha sonra klozet, lavabo, duş kabinini doğru malzemeler kullanarak güzelce temizleyin. En son zeminlerin temizliği yapılarak temizlik tamamlanır. Burada dikkat etmeniz gereken şey birçok kimyasal ürünü birbirine katarak kullanmamanızdır, sağlığınıza zarar verebilir. 

Bayram Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram temizliği gibi detaylı bir temizlik yapılırken dikkat edilmesi gereken küçük ama önemli noktalar vardır. Bunlar size hem kolaylık sağlayacaktır hem de temizlik maksimum seviyede olacaktır. Temizlik yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Temizlikten önce evin havalandırılması gerekir. Hatta imkân varsa temizlik boyunca pencerelerin açık kalmasını öneririz.
  • Duvarlarda lekeler varsa bez ve beyaz sabun kullanarak ya da sirkeli su kullanarak kolayca çıkarabilirsiniz.
  • Temizlikte kullandığınız bezlerin birbirine karışmamasına özen gösterin. Böylece mikropların yayılmasını önlemiş olursunuz.
  • Yer ve yüzeyleri silerken sıcak su kullanmanız lekeleri daha iyi çıkaracaktır. Hatta tüm temizlik işlemi boyunca sıcak su kullanımı daha etkili olacaktır.
  • Silme sularının sık sık değiştirilmesi gerekir.
  • Temizlik işlemlerinde her eşyanın malzemesine uygun olacak temizlik ürünlerini kullanmalısınız. Böylece eşyalarınıza zarar vermemiş olursunuz.
  • Evdeki yastık, yorgan gibi eşyaların havalandırılması gerekir.
  • Temizlik boyunca kullanacağınız kimyasal maddeleri birbirine karıştırmamaya özen gösterin.

Bayram temizliği gibi detaylı bir temizlik işlemi için desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer yardım almak isterseniz temizlik şirketleri İstanbul ve birçok il için bu alanda hizmet vermektedir. Siz de İstanbul’da temizlik hizmetinden yararlanmak istiyorsanız Aybars Temizlik şirketi ile iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın; neşeli ve kalabalık bayramların sırrı; profesyonel temizlikten geçer.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın