Bahar Temizliğinde Yapılması Gerekenler Neler?

Yazar : Melek Teke

Yazıldı:

Güncelleme:

Bahar temizliği birçok kişinin her sene yapma ihtiyacı hissettiği bir temizliktir. Peki bahar temizliği neden önemlidir? Bahar temizliğinde yapılması gerekenler nelerdir?

Kış boyunca temizliğini yapamadığınız birçok alanı bahar aylarında temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte bahar ayları yaza geçiş niteliği taşıdığı için temizlik için idealdir.

Bahar aylarında temizliğini yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Duvar ve tavanları silebilir, mobilyaları cilalayabilirsiniz. Halılarınızı boydan boya temizleyebilir, perdelerinizi yıkayabilirsiniz. Özellikle kapı gıcırtıları oldukça rahatsız edicidir. Kapılarınızın menteşesini yağlayabilirsiniz. Yine kış aylarında camlar oldukça kirlenmektedir. Kışın yapamadığımız cam temizliğini bahar aylarında rahatlıkla yapabilirsiniz. Kışın yoğunlukla kullandığımız kalorifer peteklerini de periyodik olarak temizlemek gerekmektedir.

Mutfak temizliği en hassas temizlik alanlarından birisidir. Çünkü yağ ve kirler burada yoğunlaşmaktadır. Bu yağ ve kirler mutfak mobilyalarına sirayet eder doğal olarak. Bu nedenle mutfak temizliğine ayrı bir önem vermelisiniz.

Bu yazıda bahar temizliğinde yapılması gerekenler hakkında en çok merak ettiğiniz bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bahar Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Bahar temizliği, farklı coğrafi bölgelerin konumuna göre farklı zamanlarda yapılmaktadır. Yani Türkiye’nin en doğusu olan illerde bahar temizliği daha geç yapılırken batıda daha erken yapılmaktadır.

Bu temizlik, Türkiye’nin genelde güneydoğu kentlerinde Nisan aylarında yapılırken, kuzeybatı kentlerinde mayıs ayında yapılmaktadır. Ancak genel kabul görmüş fikre göre bahar temizliğini nisan ayında yapmak idealdir.

Bahar temizliğini hafta sonları ve zamana yayarak da yapabilirsiniz. Çünkü her alanın ve eşyanın temizliği özel ekipman gerektirmektedir. Bu nedenle her bir temizlik alanı ve eşya için ayrı bir zaman ayırmanız gerekebilir. Örneğin bir hafta sonu halılarınızı yıkamacıya teslim edebilirsiniz. Yine başka bir zaman mutfak tezgahınızı ve dolaplarınızı temizleyebilirsiniz. Başka bir zaman ise perde yıkaması ve tavan temizliği ile ilgilenmeniz mümkün.

Bahar Temizliğine Nereden Başlamalı?

Bahar temizliği, özellikle tek başınıza yapıyorsanız oldukça zor olabilir. Bu kapsamda birçok firmanın hizmet verdiği bir temizlik türüdür. Bu nedenle birçok firma farklı hizmet seçenekleriyle müşterilerine hizmet sunmaktadır. Bu anlamda firmalar, profesyonel bir ekip ve ekipmana ile sizlere hızlı bir hizmet sunarlar.

Firmalar, ev ya da işyeri temizliğini bir plan dahilinde yapmaktadır. Çünkü doğru alanı doğru zamanda temizlemek büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle öncelikle zorlu ve ağır kirlerin bulunduğu alanları temizlemek büyük önem taşımaktadır. İşte bu kapsamda bahar temizliğinde yapılması gerekenler arasında firmalar müşterilerine birçok çözüm önerisi sunmaktadır.

Peki, bahar temizliğine nereden başlamalı? Bu, birçok firmanın uzmanlık alanına göre değişmektedir. Bununla birlikte temizliğe mutfaktan başlayabilirsiniz. Sonrasında en çok zaman geçirdiğiniz yatak odası ve oturma odasına geçebilirsiniz.

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte herkes için oldukça yorucu olan bahar temizliği süreci başlar. Birçok insan bu sürece birebir vakit ayıramadığından, farklı temizlik firmalarından yardım almaktadır.

Peki dip bucak bahar temizliği nasıl yapılır? Aslında bu sorunun cevabı evden eve değişmektedir. Örneğin evinizde klima varsa bunun için de temizlik vakti ayırmalısınız. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bir plan yapıp evinizi istediğiniz ferah görünüme kavuşturabilirsiniz. Uzun zamandır duvar temizliği yapmadıysanız evinizin duvarlarını boyayabilirsiniz.

Evinizde gerekli temizlik faaliyetini yürütebilmek için temizlik malzemelerini almalısınız. Ayrıca evinizde bulunan gereksiz eşyalarınızı ortadan kaldırabilir ya da satabilirsiniz. Evinizde biriktirdiğiniz kâğıt faturaları çöpe atmakla işe başlayabilirsiniz.

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında bütün temizliği bir güne sığdırmamak gelir. Çünkü evin her alanı ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir. Bu nedenle her alan için ayrı zaman planlaması yapılmalıdır.

Mutfak Temizliği

Mutfak, bir evin en hassas ve zorlu mekanlarından birisidir. Bu nedenle ayrı bir zaman ve enerji gerektirir.

 • Öncelikle mutfak dolaplarınızı boşaltmalısınız. Dolap dışı ve içini detaylı bir şekilde silmelisiniz.
 • Sonrasında çatal bıçak, bardak, tabak ve tencereleri belli bir sıra ile yıkamalısınız.
 • Yine buzdolabınızda uzun süre bulunan yiyeceklerinizi çöpe atabilirsiniz. Bu sırada buzdolabının iç ve dış yüzeylerini silmelisiniz.
 • Ocaklardaki yağ ve kirleri çamaşır suyu ile temizleyebilirsiniz.

Mutfak temizliği zorlu bir süreçtir. Bu nedenle vakti ve enerjisi olmayan insanlar profesyonel bir ekibe sahip temizlik firmalarından yardım alabilirler.

Yatak Odası Temizliği

Kış ayı boyunca en çok kirlenen odalardan birisi de yatak odasıdır.

 • Öncelikle yatağınızı belli bir süre havalandırmalısınız.
 • Sonrasında ise yatak odanızdaki tozları almanız, parkeleri yüzey temizleyici ile temizlemelisiniz.
 • Perdeleri yıkamalı, camları silmelisiniz.
 • Özellikle gardırobunuzun üst kısımlarını temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Ama bu işlem oldukça zordur. Çünkü bu noktalar ulaşılması zor ve ayrı bir enerji gerektirir.

Temizlik firmaları bu noktada karşımıza çıkmakta ve hayatınızı kolaylaştırmaktadır.

Oturma ve Misafir Odası Temizliği

Oturma ve misafir odası çoğunlukla hane halkı ve misafirlerin bulunduğu ortamlardır. Bu nedenle bu mekanları temizlemek oldukça zor ve zaman alan bir iştir.

 • Koltuklarınızın üzerini silmelisiniz.
 • Odada bulunan kitaplık, sehpa ve dolaplarının hem raflarını hem de iç yüzeylerini silmelisiniz.
 • Halıları yıkamaya verebilir ya da deterjanlı su ile detaylı bir şekilde silebilirsiniz
 • Camların iç ve dış yüzeylerini silmelisiniz.
 • Koltuk ve kanepe altlarını silmeyi unutmayın.

Salon temizliği kolay olsa da oturma odasında daha fazla eşya olduğu için bu odanın temizliği zordur. Çünkü eşyaların altında biriken tozları almak oldukça zordur. Bu nedenle bu işi yapacak bir temizlik şirketiyle anlaşmanız faydanıza olacaktır.

Çocuk Odası Temizliği

Çocuk odası temizlemesi en zor olan odalardan birisidir. Çocuğunuzun kirlettiği yerleri sürekli temizlemeniz gerekir. Ayrıca çocuğunuzun kitaplarını düzenli ve kullanması kolay bir şekilde kitaplığına dizebilirsiniz.

Banyo ve Lavaboların Temizliği

Banyo ve lavabolar sürekli temizlik gerektiren alanlardır. Özellikle banyodaki küf lekeleri ve duvarlar ince temizlik gerektirmektedir.  Duşakabinlerdeki kireç lekelerini temizlemek oldukça zordur ve zaman alır. Bu nedenle bu alanların temizliğini, uzman bir ekibi bünyesinde bulunduran temizlik şirketlerine verebilirsiniz.

Cam ve Perdelerin Temizliği

Bahar temizliği arasında oldukça zaman ve enerji gerektiren temizliklerden birisi de cam ve perde temizliğidir.

 • Öncelikle perdeleri makineye attıktan sonra cam temizliğine geçebilirsiniz.
 • Perdeleri düşük sıcaklıkta makinede yıkayabilirsiniz.
 • Stor perdeleri ise bulaşık süngeri ya da diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.
 • Cam temizliğinde ise kalitesinden emin olduğunuz spreyleri ve microfiber bezleri kullanabilirsiniz.

Cam temizliği de zaman alan bir iş olduğu için temizlik şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Çünkü temizlik şirketleri sizin ulaşamayacağınız birçok yeri özel ekipmanlarıyla temizleyecektir.

Koltuk ve Halı Temizliği

Halı temizliği, birçok eşya temizliği arasında en zor olan temizliktir. Halılarda birçok inatçı lekelerle karşılaşabilirsiniz. Zira halılar birçok kire maruz kalmaktadır. Bu nedenle halı temizliğinde iyi bir temizlik şirketiyle anlaşıp sizi zorlayan lekelerden kurtulabilirsiniz. Temizlik firmaları özel ilaç ve temizlik malzemeleriyle kısa zamanda bu lekeleri gidermektedir.

Yine koltuk temizliği de oldukça önem arz eden temizlik türlerinden birisidir. Koltuklardaki ağır ve inatçı lekeleri çıkaramayabilirsiniz. Bu nedenle özel ilaç ve koltuk temizleme makinesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Yine bu noktada da uzman bir ekibe sahip temizlik firmaları ile anlaşabilirsiniz.

Bahar Temizliğinde Püf Noktaları

Bahar temizliği kapsamında evin temizliğinde sizi zaman ve malzemeden tasarruf ettirecek birçok teknik bulunmaktadır. Bu teknikleri şöyle sıralayabiliriz:

1.     Temizlemesi Zor Olan Odadan Başlayın

Bahar temizliği yaparken temizlemesi zor olan odadan temizliğe başlamanız işini kolaylaştıracaktır. Böylece diğer odaların temizliği için daha kısa vakit ve enerji ihtiyacınız olacaktır.

2.     Yorgan ve Yastıkların Havalandırılması

Yorgan ve yastıklar sıklıkla kullandığımız eşyalardır. Özellikle terden ve tozdan sıklıkla kirlenmekte ve sararmaktadır. Bu eşyaları kılıfından çıkarıp makinede düşük ısıda yıkayabilirsiniz. Bununla birlikte bunları bulunduğunuz oda ile birlikte de havalandırabilirsiniz.

3.     Zor Noktaların Temizliği

Zor noktaların temizlik bezi ile yeterince detaylı temizliğini yapamayabilirsiniz. Örneğin dolap üstleri ve arkaları gibi. Kullanmadığınız çorapları elinize geçirerek buralara ulaşabilirsiniz. Özellikle örümcek ağlarını bu yöntem ile temizleyebilirsiniz.

4.     Perdelerin Korunması

Perdelerinizi düşük ısıda makineye atmadan önce makineye 2 kaşık toz şeker ekleyebilirsiniz. Böylece perdeleriniz beyazlığını muhafaza edecektir.

5.     Toz Alma

Toz alırken özellikle süpürgeyle yukarıdan aşağı doğru inebilirsiniz. Böylece yaptığınız temizliğin bir anlamı olacaktır ve eviniz bir bütün olarak temizlenmiş olacaktır.

6.     Ahşap ve Fayans Temizliği

Ahşap yüzeyler için ahşap temizleyici, fayans yüzeyler içinse ayrı bir yüzey temizleyici kullanmalısınız. Aksi taktirde ahşap yüzeylerde şişme sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

7.     Evi Havalandırma

Evde genel bir temizlik faaliyetine geçmeden önce evi havalandırmanız faydanıza olacaktır. Böylece evi psikolojik olarak daha temiz hissedebilirsiniz.

Ayrıca evin temizliğine geçmeden önce evdeki eşyaları toparlarsanız temizlik işiniz daha da kolay olacaktır. Göze hoş olmayan lekeleri leke çıkarıcı ile çıkarabilirsiniz. Bu lekeleri bazı eşyalar ile kapatarak çözüm üretebilirsiniz.

Bahar Temizliğinde Profesyonel Hizmet

Günümüzde bahar temizliği oldukça zor ve zaman alıcı bir iştir. Bütün bunları yapmak yoğun iş hayatınızın yanında sizi çok zorlayabilir.

Aybars Temizlik firması olarak zor günlerinizde sizin yanınızdayız. Aybars Temizlik firması uygun fiyat ve kalitede hizmet sunmaktadır. Siz de evinizin bahar temizliğini yaptırmak istiyorsanız Aybars Temizlik firmasını tercih edebilirsiniz.

İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında birçok ilçede hizmet vermekteyiz. Bu hizmetleri her yerde aynı kalitede sunmaktayız. Ayrıca Konya’da da şubemiz bulunmaktadır. Aybars Temizlik firması kurumsal yapısıyla bütün şubelerinde standart bir hizmet yapısına sahiptir. Kapsamlı bahar temizliğini tek bir hafta sonunda yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekip ve kaliteli ekipmanlarımızla ev temizliğinde sizlere bir numaraları hizmet sunuyoruz.

Open chat
Selamlar. Temizlik hizmeti için bize ulaşın